Netanjahu: Izrael neuvolní žádnou půdu Palestině

Netanjahu: Izrael neuvolní žádnou půdu Palestině

Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael neuvolní Palestině žádné území vzhledem k současné situaci na Blízkém východě, čímž pravděpodobně vyloučil možnost vytvoření palestinského státu.

Netanjahu ve svém prohlášení, které přednesl, když se před národními volbami, které se mají konat příští týden, snažil apelovat na zastánce tvrdé linie, odmítl klíčový cíl mezinárodního společenství.

Benjamin Netanjahu Foto: DPA
Benjamin Netanjahu Foto: DPA

„Premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že jakékoliv evakuované území by skončilo v rukách islámského extremismu a teroristických organizací, podporovaných Íránem, a proto nebudou existovat žádné výjimky. Jsou jednoduše irelevantní,“ uvádí se v prohlášení zveřejněném jeho stranou Likud.

Kancelář Netanjahua uvádí, že prohlášení vyjadřuje premiérův dlouhodobý postoj.

Mezinárodní společenství se již dlouho snaží o vytvoření palestinského státu na pozemcích zabraných Izraelem v roce 1967 ve válce na Blízkém východě. Izrael a Palestina podepsali v roce 1953 dočasnou dohodu, která měla vést k ukončení izraelsko-palestinského konfliktu.

Od té doby se konalo mnoho mírových jednání, s přerušením v minulém roce.

Palestinský úředník Saeb Erekat uvedl, že Netanjahu použil regionální spory jen jako výmluvu.

„Netanjahu teď odhalil svou pravou tvář,“ uvedl Erekat. „Od roku 1993 tvrdě pracoval na zničení možnosti míru a možnosti řešení konfliktu vytvořením dvou států.“

Centristické a levicové politické strany se před národními volbami vyjádřili v tom smyslu, že podporují obnovení mírových snah s Palestinou.

USA na toto vyjádření bezprostředně nezareagovali.

 

 Axisoflogic/ Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*