Není běžné, aby se psychicky choří lidé, ne blázni, ale podivíni, dopouštěli častých vražedných činů?

Není běžné, aby se psychicky choří lidé, ne blázni, ale podivíni, dopouštěli častých vražedných činů?

„Někdy jsme příliš benevolentní k bláznům”, řekl prezident Miloš Zeman v Kralovicích na Plzeňsku. MUDr. Bašný však ví své; Zeman nesmí selektovat podivíny, aby jim říkal blázni, to je prý hrubé ustrnutí v předminulém století…

O jakém ustrnutí bude pan veledůležitý psychiatr Bašný mluvit nyní, kdy před několika dny došlo k další smrtí pobodání nožem; nepřežila 28letá knihovnice v Horní Bříze shodou okolností na Plzeňsku. Vzpomene si na svá slova, která říkal v ČT před časem, kdy kritizoval prezidenta Zemana za jeho věty o české benevolenci vůči bláznům, co jsou ale jen podivíni, když byla řeč o ženě, jež ubodala studenta, který před ní bránil a ubránil tři své spolužačky. Sám útok nepřežil..

„Pouštíme je z psychiatrické léčebny zbytečně brzy a pak je Žďár nad Sázavou, nebo je do psychiatrické léčebny neposíláme a pak je to Uherský Brod. V tom bych viděl podstatu věci,“ řekl Zeman. Byl to již druhý případ v krátké době za sebou, kdy psychopat vraždil. Této tragédii předcházel hrůzný čin ve Žďáru nad Sázavou, kde 26letá žena loni v listopadu ubodala v místní škole studenta a zranila další dvě studentky a policistu při zásahu. V únoru v Uherském Brodě 63letý psychotik zastřelil osm osob v místní restauraci a následně spáchal sebevraždu.  A to ještě netušil, co se brzy poté stane v městečku Horní Bříza…

cervene karty

Ovšem dle bosse bohnického ústavu MUDr. Bašného si “Zeman plete dobu, když nesnáší fyzické i duševní handicapy”, tedy i psychicky choré vrahy, a měl by proto žít v předminulém století, kde mentálně ustrnul. A ještě “použije vulgarizujícího pojmu, který se dnes už desetiletí v odborné společnosti nepoužívá…” Zkrátka, ne blázen, ale podivín; pouze Zeman si prý dovolil selektovat podivíny, aby jim říkal blázni… Kde však ustrnul MUDr, Bašný, to necháme na jeho psychoanalytikovi.

obama-camron

Jistě však ještě při zdravém úmyslu stačil na toto téma pan “bláznivý” psychiatr vypracovat vědeckou práci, kterou nyní poskytne usouženým rodičům a blízkým příbuzným zavražděného chlapce, co bránil před “nevinnou” chorou pacientkou svoji spolužačku, a otcům, matkám, manželům a manželkám osmi zastřelených nešťastníků z Uherského Brodu, aby se uklidnili, že za smrt jejich blízkých nemůže blázen, ale jen psychicky nemocný člověk, co za stav hnutí své patologické mysli vůbec nemůže a nelze proto být ani trestán. Ani lékaři, potažmo lidskoprávní aktivisté, co jej klidně propustí jako podivína na svobodu…

Dřív měl psychiatr povinnost starat se o zvláštní jedince ve své spádové oblasti, kde sociální pracovnice dělala pochůzky v rodinách. Nyní se, bohužel, rodiny často rozpadají, žijí osaměle, soused si nevšímá souseda, kralují lidskoprávní organizace, jež mají za to, že duševní poruchy jsou výmyslem lékařů. Před časem to bylo jednodušší; k nedobrovolné hospitalizaci se sáhlo jen v případě, že dotyčný byl nebezpečný nejen pro sebe, ale i pro své okolí. Naši právní mudrlanti však bystře vsunuli do tohoto zákona před slovo “nebezpečný“ jediné slůvko: „bezprostředně“…

olser 15

Psychiatr Bašný to ví, a též mu není cizí jím zkonstruovaný lživý fakt, že „není běžné, aby se psychicky nemocní lidé dopouštěli častých vražedných činů…“ Asi měl dva roky prázdnin, kdy propásl fakt, že právě ve zhruba posledních dvou letech u nás došlo ke třem hrůzným činům osob, “neprávem” označovaných za blázny. Kromě ženy, jež se dopustila zločinu už v Havířově, aby byla hospitalizovaná jako schizofrenička, propuštěna a poté se dopustila usmrcení opět nožem zmíněného chlapce.

Dále existoval ve Frenštátě pod Radhoštěm jiný psychicky nemocný muž, trpící paranoiou spojenou s kverulantstvím a sudičstvím, měl tedy stálý pocit křivdy, který několik let šikanoval své sousedy, velký podivín, jenž měl s dalšími nájemníky dlouhodobé spory. Několikrát jim i vyhrožoval, aby nakonec pustil v domě plyn a spáchal jako duševně vyšinutý sebevraždu tím, že činžák vyhodil do povětří i se třemi sousedy, včetně něj a třemi dětmi, v nemocnici skončilo 11 těžce zraněných. Nyní zde máme v krátkém časovém odstupu vraha v Uherském Brodě a Horní Bříze. Kdo bude následovat, koho další Bašní propustí na svobodu jako neškodné podivíny…?

„Je proto nezodpovědné od nejvyššího představitele České republiky, aby ve veřejnosti vyvolával mylný dojem, že kdyby byla míra benevolence vůči „bláznům“ menší, žádný z těchto tragických incidentů by se nestal. Není to pravda! Opravdu si prezident Miloš Zeman přeje, aby byli lidé, kteří trpí duševní nemocí, hromadně a preventivně omezováni na svobodě a pak trvale drženi pod zámkem, jenom proto, že lidské chování nelze s jistotou předvídat? S tím my, psychiatři, jejichž posláním je duševně nemocným lidem pomáhat, a nikoli být jejich dozorci, rozhodně nemůžeme souhlasit. Z loňských 160 vražd jich 159 spáchali lidé, kteří žádnou duševní nemocí netrpěli,“ řekl MUDr. Martin Hollý předseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Tak bych ho doplnil; „podivíni“, co zavraždili už od Frenštátu p. R., Uherského Brodu, Žďáru nad Sázavou a Horní Břízy, mají už na svědomí 16 osob, pár popálených a čtyři pobodané.

Policie následně potvrdila, že psychicky postižená žena již v květnu 2012 napadla také vychovatelku, která bránila sedmiletou dívku v jídelně v Havířově. Do února 2014 pak byla v psychiatrické léčebně, odkud ji právě opavský soud propustil na doporučení psychiatrů. Po obvinění bylo její trestní stíhání zastaveno kvůli psychickému stavu nepříčetnosti. V případě soudního projednávání by jí hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Ovšem, zmýlená neplatí; pro nepříčetnost nebyla potrestána, skončila jen v psychiatrické léčebně. A psychiatři ji letos v únoru propustili na svobodu, a dovolili tak, aby došlo k vraždě ve Žďáru n. S..

pankac

Osm lidé zemřelo po útoku masového vraha v Uherském Brodě 24. února 2015. Co vedlo třiašedesátiletého muže k tomu, aby v době obědů vešel do restaurace Družba a bez varování začal střílet do lidí, stále jasné není, a jelikož se též zastřelil, rovněž se již nezjistí. Státní zástupce také zčásti komentoval osobnost střelce. „Zcela jistě nebyl zdráv a jeho psychický stav se zhoršoval,“ podotkl státní zástupce.

Devětadvacetiletého muže, podezřelého z vraždy knihovnice v Horní Bříze, propustila léčebna na základě rozhodnutí jeho ošetřujícího lékaře. Vrah byl v léčebně už na začátku roku, údajně jevil známky duševní poruchy a vyhrožoval, že někoho zabije. Jeho hospitalizace byla nedobrovolná, a tak ji měl po třech měsících potvrdit soud. Dřív než stačil rozhodnout, lékaři muže propustili, a řízení bylo zastaveno. Proč dochází k tak nezvyklým bláznovsko-podivínským šachmatům?

americke buzny zdravi putnu

Člověk, který před policistou i před lékařem opakovaně prohlásil, že má vidiny a „někoho asi zabije“, byl propuštěn z blázince, resp. z psychiatrické léčebny v Dobřanech, a svobodně odjíždí do Horní Břízy, kde si jako rukojmí vezme mladou knihovnici, donutí ji s nožem pod krkem k telefonátu, následně ji ale stejně zabije a pak z místa klidně odejde.

„Psychiatrie je hrubě podfinancována. V  České republice jde na psychiatrickou péči 3,5 procenta z celkových nákladů na zdravotnictví, průměrná evropská země dává osm procent, západní země 12 procent. Jsme předposlední před Slovenskem, ale na Slovensku se do toho nezapočítávají peníze na sociální péči. Když to vezme v úvahu, jsme absolutně na posledním místě za Bulharskem, Albánií a dalšími zeměmi. V Česku máme asi 80 tisíc pacientů s psychózami, z toho na 800 velmi nebezpečných lidí. Přitom jen někteří jsou včas identifikováni,“ říká psychiatr a bývalý ministr zdravotnictví MUDr. Ivan David, CSc.

psycho v metru

„Já vidím v novém panu prezidentovi větší naději, než v tom předchozím. O jak moc větší bude, to se uvidí. Podstatné je, že do značné míry takovou vůli má. Půjde o to, nakolik se podaří vytvořit podmínky, aby tuto vůli mohl uplatnit. Každý politik ví, že může dělat jenom něco, za určitou hranici už nemůže. To, že z titulu prezidentské funkce nevyplývají téměř žádné pravomoci, je pravda, ale to neznamená to, že nemůže mít takovou neformální autoritu, která mu ve skutečnosti umožní prosadit mnohem více…“ dodal a na stránkách serveru Nová republika napsal MUDr. David.

„Ambulantní psychiatři nemají a ani nemohou mít za konkrétní pacienty odpovědnost, protože pacienti mohou navštěvovat kteréhokoli lékaře a nebo také žádného, aniž by se to někdo dozvěděl. Malému procentu opravdu nebezpečných pacientů je třeba soudně ukládat povinnost se léčit a to dříve, než se stanou pachateli trestného činu. Náš právní řád to neumožňuje. MUDr. Vladislav Žižka byl ředitelem druhé největší psychiatrické nemocnice v ČR PN Dobřany patnáct let. Za tu dobu se velmi zasloužil o její zvelebení. Na selhání systému nenese žádný podíl. Jeho odvolání je proto vnímáno odbornou veřejností jako neadekvátní reakce…“

Inu, v Česku máme asi 80 tisíc pacientů s psychózami, z toho na 800 velmi nebezpečných lidí. Přitom jen někteří jsou včas identifikováni… Kdo si vsadí na podivínského vraha nevraha…?

Blog autora http://olser.blog.idnes.cz
Další komentáře, glosy a ukázky z mých knih na webech olser.cz, bretislav-olser.enface.cz a na mém facebooku

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Není běžné, aby se psychicky choří lidé, ne blázni, ale podivíni, dopouštěli častých vražedných činů?

  • Mezi ženou ze Žďáru a vraždícím mužem v Horní Bříze je rozdíl. U ženy byla diagnostikována schizofrenie, což je duševní nemoc. Lékaři určitě věděli, že pokud u ní propuknou aktivní projevy nemoce, může být nebezpečná. Takto duševně nemocný člověk si svou nebezpečnost vůbec neuvědomuje. Tato žena by měla být doživotně v nemocniční péči. Muž je pojmenován jako psychopat. Oproti duševně nemocné ženě si velmi dobře uvědomuje, co dělá a jaké to má důsledky. Pokud si toto uvědomuje, tak by měl být za své činy zodpovědný. Domnívám se, že název psychopat by neměl spadat pod psychiatrickou diagnózu

  • · Edit

    Najde se někdo v diskuzi, kdo panu autorovi vysvětlí pojmy psychotik a psychopat? Dále mi uniklo jak se autor dopracoval k informaci, že vrah z Uherského Brodu byl psychotik. Z bulvárních médií, nebo měl k dispozici lékařskou kartu vraha?

  • Drogy jsou spolu se zbraněmi nejdůležitější zdroj příjmů mocných. Proto je společnost tolik tolerantní k narkomanům. Dokonce jim dáváme zdarma v různých centrech dávky. Nedivme se, že takoví lidé jsou pak volně mezi námi a mohou si vraždit jak chtějí, nikdo na ně nemůže. Narkoman klidně může řídit auto i když se to o něm prokazatelně ví. Alkoholik, který je občasný pijan, nikdy pod vlivem za volant nesedne a jde se dobrovolně léčit automaticky přichází o řidičák. Přitom narkomani jsou mnohem nebezpečnější. Na svou drogu si nevydělávají prací, ale krádežemi a loupežemi. Dokud bude kšeft s drogami hlavním zdrojem příjmů těch, kteří nám prostřednictvím politiků vládnou, nebude to lepší.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*