Němečtí ministři připravují „puč“ proti Merkelové

Němečtí ministři připravují „puč“ proti Merkelové

Bývalí přátelé německé kancléřky Angely Merkelové se postupně stávají jejími hlavními soupeři. Německá kancléřka ztrácí nejen moc kvůli uprchlické krizi v Evropě, ale Merkelová již není ani schopna řídit svou vlastní vládu, napsal německý časopis Der Spiegel.

Němečtí ministři se již ani nesnaží dosáhnout s německou kancléřkou kompromisu a začínají působit v zákulisí. Merkelová ztratila kontrolu nad svou vlastní vládou. Její bývalí „přátelé“ se stávají jejími hlavními „protivníky“.

Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: AP
Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: AP

Migrační krize způsobila vládní krizi a chaos v předních německých kruzích, napsal pro časopis redaktor Jakob Augstein. Členové vládní koalice se nejprve dohodli na nové strategii vůči migrantům, podle které by uprchlíkům byl povolen pobyt v Německu po dobu tří let a mohli by se v budoucnu sejít se svými rodinami.

Nicméně poté, německý ministr vnitra Thomas de Maizière náhle oznámil podstatné zpřísnění dříve schválených mechanismů a podpořil jej i německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který pro změnu zase zdůraznil, že je potřeba omezit počet nově příchozích do země.

De Maizière musel nakonec vzít svou iniciativu zpět, poté, co bylo oznámeno, že dříve dohodnuté rozhodnutí zůstává v platnosti. Nicméně, celá aféra vyvolala obavy z nejednoty a ze špatné účinnosti německé vlády, jakož i obavy ze schopnosti řešit stávající krizi a její důsledky. „Existuje špinavá hra u moci na úkor desítek tisíc žen a dětí,“ napsal autor a zdůraznil, že v případě, že uprchlické rodiny nebudou mít k dispozici právní cestu ke sjednocení, budou hledat ilegální způsoby, které budou nebezpečné a možná i fatální.

„Taková politika by byla bezcitná a bezohledná, ale Schäble a de Maizière se již o to nestarají. Jejich hlavním cílem je omezit počty uprchlíků,“ napsal novinář a dodal, že jednání obou politiků je destruktivní a nelze jej nazvat jinak, než jako „puč“.

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*