Německý establishment chce udržet AFD daleko od moci, navzdory volebním výsledkům

Německý establishment chce udržet AFD daleko od moci, navzdory volebním výsledkům

Pravicová strana Alternativa pro Německo má reálnou šanci na úspěch v německých spolkových volbách, které se konají v příštím roce, ale současná koaliční vláda bude pravděpodobně nadále pokračovat, řekl politický analytik Alastair Newton rádiu Sputnik.     

Strana Angely Merkelové, Křesťansko-demokratická unie (CDU) utrpěla těžkou porážku v nedělních krajských volbách v severní německé spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Strana kancléřky, která vládne v Německu v koalici se Sociální demokracií (SPD) a jejich sesterskou stranou Křesťansko-sociální unie (CSU), byla ve volbách až na třetím místě.

CDU získala jen 19 procent hlasů a skončila za SDP (30,6 procenta) a pravicovou stranou Alternativa pro Německo, která obdržela 20,8 procent hlasů.

„V současné době se pravděpodobně jedná o začátek konce kancléřství Angely Merkelové,“ poznamenal,“ Leif-Erik Holm, přední kandidát AFD do regionálního parlamentu v Meklenbursku-Předním Pomořansku.

Alastair Newton, spoluzakladatel a ředitel Alavan Business Advisory řekl rádiu Sputnik, že volební porážka CDU představuje odmítnutí migrační politiky Angely Merkelové ze strany voličů, a že byla široce předpokládána i v průzkumech veřejného mínění.

„SPD měla vlastně lepší výsledky, než se očekávalo. To by mohlo být způsobeno tím, že týden před volbami, lídr SPD vicekancléř Sigmar Gabriel ve skutečnosti změnil postavení s Merkelovou a pohnul stranu směrem k více proti-migračnímu postoji, než tomu bylo dříve,“ vysvětlil Newton.

Newton uvedl, že ve federálních volbách, které se konají na podzim příštího roku, SPD se bude snažit odlišit od svých koaličních partnerů.

V posledních německých spolkových volbách v roce 2013, CDU a CSU získaly 311 z 598 křesel v Bundestagu. Gabrielova SPD byla druhá s 193 křesly, poté Die Linke s 64 křesly a Strana zelených s 62 křesly.

Pravicová AFD byla založena v roce 2013 v důsledku evropské dluhové krize. Euroskeptická strana oponovala záchranné dohodě, které postihla věřitele EU kvůli Řecku, a je proti politice otevřených hranic, kterou hájí Angela Merkelová.

AFD v současné době nemá ve federálním parlamentu žádná místa, ale získala významné počty hlasů v regionálních volbách ve třech spolkových zemích v březnu tohoto roku. V jedné z nich, Sasko-Anhaltsko, strana získala 25 procent hlasů.

Výsledky AFD v Německu v příštích krajských volbách, které se budou konat v Berlíně dne 18. září, by mohly být dalším indikátorem jejich osudu v příštím roce ve federálních volbách. V posledních berlínských státních volbách v roce 2011, SPD získala téměř třetinu křesel, po CDU a Zelených.

Newton uvedl, že „by bylo velkým překvapením, kdyby AFD nevyhrála křesla v Bundestagu,“ ale že je nepravděpodobné, že by strana dostala jakoukoli roli v německé vládě.

„Čistý důsledek, který je stále nejpravděpodobnější, je, že to bude CDU vedená velká koalice s SPD.“

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AFP 2016/ JOHN MACDOUGALL)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*