Německo vynaloží přes 9 miliónů eur na opravy berlínských památníků sovětských vojáků

Německo vynaloží přes 9 miliónů eur na opravy berlínských památníků sovětských vojáků

Německá vláda vyčlení více než devět miliónů eur na rehabilitaci památníků sovětských vojáků v berlínských parcích Treptower Park a Tiergarten, potvrdila komisařka spolkové vlády pro kulturu a média Monika Gruettersová.        

„Co se týče sovětských památníků a vojenských hrobů postavených na německé půdě na památku padlých vojáků Rudé armády, Spolková republika Německo se zavázala v německo-sovětské smlouvě o sousedství z roku 1990, že je bude respektovat, chránit a podporovat. Vzhledem k mimořádnému významu sovětských památníků v německém hlavním městě, Německo podpoří památníky v parcích Treptow a Tiergarten. Spolková země Berlín v současné době na žádost federálních úřadů plánuje rehabilitaci těchto památníků. Vláda na to vyčlenila celkem 9,12 miliónů eur,“ uvedla Gruettersová.Německá představitelka uvedla, že německá vláda respektuje tuto zvláštní formu památky.

„S ohledem na milióny sovětských obětí způsobených nadvládou nacistického teroru a německou vyhlazovací válkou na východě, je důležité pokračovat v zajišťování adekvátní role paměti a vzpomínky na tuto represivní kapitolu v historii nacistické minulosti v naší kultuře,“dodala.

Památník v parku Treptower slavnostně otevřel sovětský velitel Berlína Alexander Kotikov dne 8. května 1949. Jedná se o jeden z nejznámějších památníků na počest sovětských vojáků, kteří padli v boji proti fašismu po celém světě. Památník se nachází v parku na území bývalého východního Berlína. Celkové plocha památníku je 28 ha. Autory památníku v parku Treptower jsou sochař Jevgenij Vuchetich, architekt Jakov Belopolský, inženýr Sarra Warelius a malíř Alexander Gorpenko. Práci na vytvoření památníku provedlo 7000 pracovníků od června 1947 do května 1949.

Vstupní oblouky mají nápisy v ruštině a němčině: „Věčná sláva hrdinům, kteří padli v bitvách o svobodu a nezávislost socialistické vlasti.“ Uličky ze vchodů vedou k třímetrové kamenné plastice Mrkavá matka. Tam se otevírá pohled na celý památník a 12metrovou centrální sochu. Žula, ze které byl památník vytvořen, byla použita ze zříceniny říšského kancléřství.

Centrální socha památníku zobrazuje sovětského vojáka s malou holčičkou v náručí, která byla instalována na památku těch, kteří padli ve Velké vlastenecké válce. Věří se, že se jedná o seržanta Nikolaje Masalova, který nesl německou dívku ven ze zóny bombardování v dubnu 1945.

Památník Tiergarten, který byl otevřen 11. listopadu 1945 v berlínském parku, vytvořili sochaři Lev Karbel a Vladimir Tsigal, stejně jako architekt Nikolaj Sergievsky. Na obou stranách hlavního vchodu jsou instalovány dva sovětské tanky T-34. Během berlínské ofenzívy v dubnu 1945 byly tyto tanky mezi prvními, kdo vstoupili do města.

Osmimetrová bronzová socha vojáka Rudé armády, tyčící se na centrálním pylonu, symbolizuje konec války. Voják drží zbraň na rameni a jeho levá ruka je natažena nad padlými kamarády, kteří odpočívají na úpatí pomníku. Na území památníku je pohřbeno asi 2000 vojáků.

 

(Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*