Německo selhává v boji proti dětským sňatkům v komunitách migrantů

Německo selhává v boji proti dětským sňatkům v komunitách migrantů

Přestože Německo má zákon na ochranu nezletilých před vynucenými sňatky, v praxi se neuplatňuje a počet dětských sňatků v Německu rychle stoupá, přičemž 98 procent postižených má migrační původ.

Dětská manželství nejsou podle německého zpravodajského serveru Focus jen praxí lidí ze Sýrie, Iráku či Afghánistánu, ale také z Turecka a dokonce z Bulharska.

V roce 2019 úřady evidovaly 819 manželství s nezletilým dítětem.

„Ve skutečnosti je jich mnohem víc,“ řekla Monika Michellová z organizace Terre des Femmes, přičemž Michellová poskytla příklad šestnáctileté dívky jménem Aylin.

Aylin byla teenagerka ve škole, která měla přátele a koníčky, ale jednoho dne zmizela a najednou přestala chodit do školy. Její učitelka se jí nemohla dovolat a její rodiče také neodpovídali.
Učitelka se bála, že jí její silně věřící rodiče vnutili do nuceného manželství poté, co se ve škole objevily tyto zvěsti. Zkusila všechny možnosti, jak Aylin oslovit, ale neměla žádné výsledky a úřady tvrdily, že nejsou schopny pomoci. Po nějaké době našla na Facebooku fotku Aylin ve svatebních šatech, jak stojí vedle staršího muže.

Podle Michellové vstupují děti do manželství v určitých komunitách.

„Stačí jen složit manželský slib před velkým množstvím svědků a přivést dívku do domu toho muže. Oficiální orgány k tomu nejsou zapotřebí,“ vysvětlila Michellová.

Manželství s nezletilým není jen výsadou lidí ze Sýrie, Iráku nebo Afghánistánu, ale také z Turecka a dokonce i z Bulharska.

Mnoho spolkových zemí nemá o tomto problému žádné statistiky. Skutečnost, že je dívka nezletilá, se obvykle projeví při porodu a dítě je registrováno v německém státě.

Stávající zákon, který má chránit nezletilé před uzavřením manželství, v praxi nefunguje.

„Mnoho úřadů nemá ponětí, jak ho využít,“ uvedla Michellová, podle níž jsou statistiky důkazem této skutečnosti.

Mnoho sňatků s nezletilým bylo uzavřeno v zahraničí, ale ona tvrdí, že tyto sňatky by měly být okamžitě anulovány. Manželství, kdy je jednomu z manželů méně než 16 let, jsou také neplatná, loni však bylo zrušeno pouze 11 manželství.

„Dívky se často vdávají, protože je to pro ně a jejich rodiny jediná cesta z chudoby. Když se ocitnou v Německu, většina z nich ani neví, že právo je na jejich straně,“ dodala Michellová.

Sňatky s nezletilými osobami však uzavírají i osoby, které v Německu dlouhodobě žijí.

„93 procent postižených jsou dívky a 98 procent má migrační minulost,“ upozornil Michell.

Důvody, proč mnohé dívky nevyhledávají pomoc a nechtějí anulovat své manželství, jsou důsledky. „Bojí se, že ztratí respekt svých rodin, a vědí, že takové kroky by pro ně mohly být velmi nebezpečné. To je také důvod, proč se u soudu řeší tak málo případů,“ uzavřela Michellová.

V mnoha částech světa jsou dětské sňatky běžné. Například v Indii se 48 procent nevěst vdává před dovršením 18 let. Dalších 12 milionů se vdá, když jim je 10. V Afghánistánu jsou dětské sňatky legální pro děti starší 15 nebo 16 let v závislosti na státu, ale realita je taková, že jsou rozšířené a běžné pro děti, které jsou mnohem mladší. Téměř desetina žen ve věku 15 až 19 let rodí každý rok kvůli těmto manželským dohodám.

Vzhledem k tomu, že Německo čelí rychlým demografickým změnám a rychle rostoucí populaci migrantů, nejsou dětská manželství jedinou kulturní transformací, které německá společnost čelí. Například v Německu dnes žije také 68 000 obětí mrzačení ženských pohlavních orgánů, což je v mnoha částech Afriky běžná praxe.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*