Německo odmítlo řeckou žádost o rozšíření půjčky EU

Německo odmítlo řeckou žádost o rozšíření půjčky EU

Německo odmítlo návrh Řecka k prodloužení svého záchranného programu Evropské unie o šest měsíců, sdělujíc, že návrh„není solidní“.

V čtvrtečním prohlášení z kanceláře ministra financí Wolfganga Schäuble stálo, že Německo zamítlo návrh Atén, které požadovaly, aby jejich partneři EU rozšířili řecký záchranný program, na dobu šesti měsíců.

„Dopis s Atén není solidní návrh řešení,“ stálo v krátkém prohlášení.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble

Ministři financí EU se v pondělí dohodli v pokračování podpory pro dluhy zamořené Řecko pod podmínkou, že vláda v Aténách splní pět požadavků, nejvýznamnější z nich je slib, že vláda nebude měnit dříve dohodnuté závazky.

Nicméně, Berlín uvedl, že nový dopis, ve kterém Řecko požaduje obnovení úvěru EU, je v rozporu s kritérii stanovenými v jednání EU.

„Po pravdě řečeno, se Řecko zaměřuje na překlenuté financování, bez splnění požadavků programu. Dopis nesplňuje kritéria dohodnuté v pondělí Euroskupinou,“ stálo dále v prohlášení.

Řecký návrh na prodloužení úvěru, který vyprší na konci února, zahrnuje i odmítnutí jakýchkoliv nových úsporných opatření uvalených na zemi. Nejmenované řecké zdroje uvedly dříve ve čtvrtek, že návrh by mohl pomoci Aténám snížit svůj obrovský dluh a usnadnit dosažení kompromisu s mezinárodními věřiteli „bez vydírání a časového nátlaku.“

Úředníci v Bruselu uvítali návrh prezidenta Evropské komise Jean-Claude Junckera, který ve čtvrtek uvedl, že dopis z Řecka byl „pozitivním znamením, které by mohlo otevřít cestu pro rozumný kompromis.“

Řecký premiér Alexis Tsipras, vůdce strany SYRIZA, která vyhrála řecké volby na začátku ledna, slíbil, že bude vyjednávat o podmínkách záchranného programu země s EU. Atény opakovaně varovaly, že neúspěch při hledání řešení ze současné patové situace by mohl vést k odchodu Řecka z eurozóny, čehož se mnozí obávají, tvrdíc, že my to mohlo rozbít celý blok.

 

PressTV/ Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Německo odmítlo řeckou žádost o rozšíření půjčky EU

  • „Dopis s Atén není solidní návrh řešení“. Takže, ak si niekto chce znížiť dlh, tak to nie je solídny návrh? Ale tie výpalnícke podmienky od EU sú solídne? V akom svete to žijeme? Držím grékom palce, aby odštartovali rozpad toho molocha EU. Gréci stáli na počiatku našej kultúry, tak dúfajme, že to v nich ešte ostalo a nestratili odvahu.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*