Německo ničí evropské společenství

Německo ničí evropské společenství

Vladimir Putin nedávno ustoupil. Nikomu nevyhrožuje, nikoho neobsazuje, neshromažďuje  tisíce vojáků na něčí hranici. Také neporušuje mezinárodní právo, nepodporuje separatisty a projevil pohrdání útoky hackerů proti západním institucím a firmám.

Rozhodně neuvězňuje opoziční předáky v táborech a ani by se neodvážil pomyslet na myšlenku otrávení kritika. A konečně přesvědčuje Lukašenka, aby zvážil, zda běloruské volby skutečně vyhrál.

Putin se změnil, protože nás má najednou rád a respektuje nás a je ohromen našimi hodnotami.

Tolik k výkřikům rusofobů z malých států střední a východní Evropy. Asi se teď cítí hloupě.Odměna za Putinovu metamorfózu je na místě a touto odměnou by měl být reset vztahů mezi EU a Ruskem. Angela Merkelová jej připravila za podpory francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a italského premiéra Maria Draghiho.

Podle tohoto návrhu se má ruský vůdce vrátit do evropských salonů a účastnit se jednání na summitech s vedoucími představiteli EU. Samozřejmě bude dbát na všechny možné podmínky včetně té nejdůležitější: pokud příště udělá něco nemravného, pak EU zareaguje. Možná dokonce tak rozhodně, jako tomu bylo dříve. Putin toto varování samozřejmě vyslyší.

Tak lze popsat bezpečnostní a mezinárodní politiku EU utvářenou nejsilnějšími hráči v dobách krize.

Angela Merkelová končí své kancléřství, pronáší poslední projevy, činí důležitá rozhodnutí a dává tipy svým nástupcům. Podporuje také hodnocení své práce.

Merkelová nevypadá moc dobře. Její rozhodnutí související s otázkami klíčovými pro bezpečnost Evropy jsou škodlivá, přinejmenším pro slabší státy, o něž se EU měla starat. Merkelová, která svůj termín použila pro práci na obou plynovodech Nord Stream, riskuje, že se na ni bude vzpomínat jako na variantu Gerharda Schrödera. Její nejpravděpodobnější nástupce ve funkci kancléře, Armin Laschet, přitom ještě ani nevyplul a už je dobře známo, že sympatizuje s Moskvou.

Dokonce i v Polsku lidé tvrdí, že Německo pouze dodržuje své vlastní zájmy, neboť je Rusko neohrožuje a je klíčovým hospodářským partnerem.

Není proto divu, že se Německo chce s Ruskem spojit po generace prostřednictvím plynovodu s levným plynem.

Problém je, že sázením na národní zájmy a prosazováním ruského byznysu Německo ničí evropské společenství. To neodpovídá vyprávění o evropanství, hodnotách EU, solidaritě a společných zájmech EU, které obvykle přichází z Německa.

Největší zodpovědnost za to, aby to nebyla prázdná slova, nese Berlín, nejsilnější hráč EU. Jsme stále více přesvědčeni, že se jedná o prázdná slova. Pokud jde o obchod, Německo z toho má mít vždy prospěch, bez ohledu na důsledky.

Pro Polsko a další země v regionu je to bolestivá lekce. Německo je jejich nejdůležitějším partnerem v EU. Svými vlastními zájmy, které jsou v klíčových záležitostech v rozporu s našimi, Berlín podkopává důvěru vůči evropskému projektu. Nutí k emancipaci střední a východní Evropy.

Tyto kroky posilují ty, kdo kritizují EU v její současné podobě. Podporuje nás také v tom, abychom intenzivněji sledovali své vlastní zájmy, které by mohly být pro Německo problematické. Koneckonců, měli by se ostatní smířit s tím, že EU je hra, v níž Německo vždy vítězí?
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*