Německá kapitánka Carola Racketeová požaduje ukončení financování hraniční agentury Frontex

Německá kapitánka Carola Racketeová požaduje ukončení financování hraniční agentury Frontex

Rok poté, co byla zatčena za nelegální přivedení 53 migrantů na břeh Itálie, námořní kapitánka Carola Racketeová tvrdí, že pro migranty, kteří překračují Středozemní moře, se nic zásadního nezměnilo. Německá aktivistka také podpořila kampaň proti hraniční agentuře EU Frontex.

Před rokem německá kapitánka záchranného plavidla Sea-Watch 3 Carola Racketeová ignorovala rozkazy tehdejšího italského ministra vnitra Mattea Salviniho a vstoupila do přístavu Lampedusa s 53 migranty na palubě.Racketeová uvedla v prohlášení, že navzdory nové koaliční vládě v Itálii se situace týkající se přechodů migrantů nezlepšila.

Německá kapitánka poukázala na dubnový incident, kdy migranti ztroskotali v maltské záchranné zóně a poté se vrátili do Libye.

Obvinila „různé evropské státy, včetně Španělska, Malty, Itálie, Nizozemska a Německa,“ že nadále ztěžují záchranné a monitorovací mise na moři a ve vzduchu“.

Podle Racketeové se lidé ve Středozemním moři topí, „protože Evropská unie chce, aby se utopili a vyděsili tím ty, kteří by se mohli pokusit překročit. Topí se, protože jim Evropa odepírá přístup jakékoli bezpečné trasy a nenechává jim jinou možnost, než riskovat své životy na moři.“

Aktivistka také obvinila hraniční agenturu EU Frontex z toho, že je vymahatelem „rasistické hraniční politiky evropských států. Musíme strhnout pevnost Evropu, vytvořenou tak, aby nechala chudé zemřít na pobřeží Středozemního moře, kde je nikdo nevidí,“ uvedla.

„Pokud # BlackLivesMatter v USA požaduje, aby policejní oddělení neobdrželo finanční prostředky, musíme tedy v Evropě požadovat #DefundFrontex,“ řekla Racketeová a podpořila kampaň na Twitteru.

Mluvčí agentury Frontex označil hashtag #DefundFrontex za „nesmysl od okrajových skupin“ a uvedl, že pohraniční agentura pomáhá „zajistit hranice stovkám milionů lidí v celé Evropě“.

„Dodržování lidských práv je jádrem všeho, co děláme,“ řekl mluvčí.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*