Němcova vražda – více otázek než odpovědí. Doznání podezřelého z vraždy nedává smysl

Němcova vražda – více otázek než odpovědí. Doznání podezřelého z vraždy nedává smysl

Zaur Dadaev, který se údajně přiznal k účasti na vraždě Borise Němcova, uvedl, že zorganizoval vraždu jako pomstu proti opozičnímu vůdci, který údajně pronesl „negativní poznámky na muslimy a islám,“ podle právních zdrojů deníku Rosbalt. Zní to věrohodně?

Zaur Dadaev – který údajně stiskl spoušť- byl zástupcem velitele čečenského zvláštního operačního praporu „Vostok“. Sotva typická takfiri zrůda. Nejen to, ale čečenský prezident Ramzan Kadyrov se za něj skoro zaručil. Tohle napsal prezident na svém Instagramu:

Znal jsem Zaura jako skutečného vlastence Ruska. On sloužil od prvního dne vzniku pluku, který se později stal součástí 46. nezávislé operační brigády vnitřních vojsk ministerstva vnitra Ruské federace. Měl hodnost poručíka a funkci zástupce velitele praporu. Zaur byl jedním z nejvíce odhodlaných a statečných vojáků v pluku. Obzvláště se vyznamenal v bitvě u Benoi, kde probíhala speciální operace s cílem zničit velkou skupinu teroristů. Byl vyznamenán řádem odvahy, medailí za statečnost a za službu pro Čečenskou republiku a také byl vyznamenán dopisem od prezidenta. Jsem hluboce přesvědčen o tom, že byl skutečný patriot a že byl ochoten zemřít za svoji vlast. Nevím, proč odešel z řad vnitřních vojsk ministerstva vnitra. Bylo mi řečeno, že to vysvětloval svou nemocnou matkou. Média nyní tvrdí, že Zaur přiznal svou účast na vraždě Borise Němcova. Všichni ti, kteří jej znali, tak souhlasí s tím, že byl hluboce věřící člověk, a že on, stejně jako všichni muslimové, byli hluboce šokováni událostmi v redakci Charlie Hebdo a ze všech podpůrných komentářů ke karikaturám. Nařídil jsem Vakhitu Usmaevovi, vedoucímu Rady bezpečnosti Čečenské republiky, aby provedl důkladné vyšetřování ohledně jeho rezignace, a prostudoval jeho chování a jeho náladu, před svým odchodem. V každém případě, pokud soud potvrdí jeho vinu, pak zabitím člověka spáchal žalostný zločin. Ale já chci znovu zdůraznit, že by Dadaev neučinil nic proti Rusku, pro které riskoval svůj život mnohokrát v průběhu let. Beslan Shavanov, který zemřel předchozí den během jeho zatčení, byl také odvážný bojovník. Jsme přesvědčeni, že bude vedeno důkladné vyšetřování, a že to ukáže, zda je Dadaev opravdu vinen a jaké byly jeho motivy.

Hlavní podezřelý z vraždy Borise Němcova Zaur Dadaev Foto: RIA Novosti/Maksim Blinov
Hlavní podezřelý z vraždy Borise Němcova Zaur Dadaev Foto: RIA Novosti/Maksim Blinov

Já nevím jak vy, ale nedává to smysl. Kadyrov se nikdy nedržel zpět v odsuzování neslušných Čečenců, a je znám pro jeho nekompromisní postoj proti všem formám terorismu. A přesto se v tomto případě zdá, že má nějaké pochyby, i když se Dadaev údajně přiznal. Kadyrov přiznal, že byl Dadaev šokován událostmi v redakci Charlie Hebdo a podporou karikatur (proroka), ale zároveň také považuje za nemyslitelné, aby Dadaev udělal cokoliv, co by mohlo ublížit Rusku (což vražda Němcova zajisté učinila). Shrňme si, co Kadyrov tvrdí o Dadaevovi:

Jak cokoliv z toho zapadá do verze ruské televize a údajného zabití Němcova za peníze? Podle mého názoru nijak. Ale myslím si, že pokud Dadaev opravdu věřil, že Němcov byl pro Rusko hrozbou/ nebo nepřítelem islámu, mohl se rozhodnout obětovat svůj život k zabití člověka. Koneckonců, jeho jediným prohlášením do médií bylo „Miluji Proroka, mír s ním.“

Problém s touto verzí je, že muži jako Dadaev obvykle nepůsobí na vlastní pěst: hluboce věřící lidé a vojáci mají společné to, že většinou jednají pod vedením duchovních nebo vojenských nadřízených. Spadl Dadaev pod vliv extremistické náboženské osobnosti? Pokud ano, tak jak by čečenská kontrarozvědka přehlédla, že důležitý čečenský služebník měl pravidelné kontakty s tímto typem extremistů, které Čečenci obvykle nemilosrdně potlačují? Kromě toho, Dadaev nejednal sám, ale ve skupině. Tak jak se všichni tito lidé zapojili?

Pak je tu zbraň. Makarov 9X18mm, jehož zásobník byl naplněn náboji z různých závodů, včetně 30 let starých nábojů. Proč by člověk jako Dadaev použil takovou zbraň, a to zejména takovou munici, když měl pravděpodobně v Čečensku přístup, ke všemu co chtěl? Dadaev byl zajisté dostatečný expert na zbraně, aby si uvědomil, že použití tak staré munice byla hrozná volba (zbrusu nový GSh-18 s moderní municí je to, co bych očekával u důstojníka čečenské speciální jednotky).

V Dadaevově prohlášení je ještě něco velmi špatně: Je jisté, že miluje Proroka, ale pokud věřil, že si Němcov zasloužil zemřít, proč to neřekl před tiskem? A proč všichni jeho údajní komplicové stále mlčí? Proč nejednal tak, aby hrdě vysvětlil své kroky?

Den po Němcově vraždě jsem předpověděl, že FSB bude zatýkat brzy a očekával jsem, že „najdou moulu, který nemá žádné prokazatelné kontakty s jakýmikoliv západními službami, a který, v ideálním případě by mohl mít i nějaké kontakty na ruské služby.“ No, Dadaev má v pořádku kontakt s čečenskými bezpečnostními službami, ale zbytek obrazu vypadá mnohem složitější, než jen „bláznivý osamělý střelec.“

Momentálně se ochotně přiznávám, že si to nejsem schopen pospojovat, doufejme, že to dokáže někdo jiný. Ale do té doby, si vyhrazuji výrok o tom, co se skutečně stalo.

 

Saker/ redakce svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*