Nejdříve Venezuela a teď Nikaragua? Bolton tvrdí, že dny Ortegy jsou „sečteny“ a lidé „budou brzy osvobozeni“

Nejdříve Venezuela a teď Nikaragua? Bolton tvrdí, že dny Ortegy jsou „sečteny“ a lidé „budou brzy osvobozeni“

Nejvyšší poradce zahraniční politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton by k smrti rád obnovil desítky let trvají konflikt s nikaragujským prezidentem Danielem Ortegou a naznačil, že může v zemi dojít ke změně režimu podporovaného Washingtonem.

„Ortegův režim odsoudil tři farmářské vůdce na 550 let vězení za jejich roli při protestu v roce 2018, kdy Ortegovy policejní síly údajně zabily 300 aktivistů.“Jak v pondělí řekl prezident Trump, Ortegovy dny jsou sečteny a nikaragujský lid bude brzy svobodný,“ uvedl poradce pro národní bezpečnost John Bolton.

Vůdci protestů proti Ortegovi byli tento týden uvězněni kvůli tomu, že byli zapleteni do úmrtí čtyř policistů a učitele během červencové přestřelky.

Středoamerický národ se od dubna loňského roku zmítá v nepokojích, přičemž demonstranti požadují rezignaci vůdce Sandinovské fronty národního osvobození Daniela Ortegy, který je prezidentem od roku 2007 a přesvědčivě vyhrál další pětileté období v roce 2016.

Spojené státy opakovaně podpořily povstání proti levicové vládě a loni v listopadu Bolton zveřejnil klíčový projev, v němž vyzval k „rozpadu“ toho, co nazval „Trojka tyranie“ – Venezuely, Nikaraguy a Kuby s tím, že tyto státy představují „špinavou kolébku komunismu na západní polokouli“.

Trump v pondělí kritizoval sejné tři země a uvedl, že jejich „velký potenciál“ by byl uvolněn zhroucením socialismu. Aby se tento proces urychlil, Kongres v loňském roce zavedl finanční opatření, které činí pro Nikaraguu obtížné získat mezinárodní půjčky, stejně jako uvalil sankce na přední představitele Managuy.

Historie Boltona a Ortegy se datuje do osmdesátých let. Stejně jako nyní byl Ortega vůdcem Nikaraguy, nejprve jako vůdčí síla revoluce v roce 1979 a poté byl v roce 1985 zvolen prezidentem.

V době občanské války, která trvala téměř celé desetiletí, administrativa Ronalda Regana vynaložila značné finanční prostředky na podporu pravicových rebelů Contras.

Bolton, tehdejší odborník na práva, zastával řadu vedoucích pozic v Reganově Bílém domě a byl více než svědkem temných plánů CIA, aby obešly zákaz demokraticky řízeného Kongresu podporovat opoziční militanty.

 

(Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton Foto: AP Photo/Charlie Neibergall)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*