Nechá Čína padnout dolar rozprodáním amerických dluhopisů?

Nechá Čína padnout dolar rozprodáním amerických dluhopisů?

china
Došlo už Obamovi, že nemá na nějaké vyskakování, když se přesvědčil, že Rusko s Íránem a Čínou tvoří pevný svazek, přičemž ČLR by mohla prodat státní dluhopisy USA, kterých nakoupila za tři biliony USD, což by se Spojeným státům asi moc nelíbilo. Jako světová ekonomická jednička si Čína může dovolit ledasco. Může například rozprodat americké státní dluhopisy a nechat padnout dolar. To by představovalo okamžitou ekonomickou likvidaci střední třídy v západních zemích a hladomor v těch chudých.

 Spekulace, zdůrazňuji pro nejchytřejší ekonomy z diskuze – pouhá spekulace; šlo by o masivní nabídnutí všech amerických státních dluhopisů k prodeji a to by mohlo též znamenat zhroucení dolaru. Tyto dva faktory by zabrzdily světovou ekonomiku takovým způsobem, že by to představovalo okamžitou ekonomickou likvidaci střední třídy v západních zemích a hladomor v těch chudých. I v běžném životě existují vymahačské firmy, co vytáhnout dluhy z kdekoho. A politika je řádně vymahačské svinstvo. Možná i proto se jeví Putinova rétorika tak silná, že ani prezident Obama si nemůže věčně „stát na vedení“. Ostatně, biliony státního dluhu, co má na krku, není žádná procházka růžovým sadem. To už jsou jen fakta, proč je na tom USA tak bídně…

 

Hypotéza.Opět pro ty, kteří neví, co to je hypotéza; FED už nestačí tisknout nové dolary, dluhové pasti jdou jedna za druhou; nezastaví se ani na 18 bilionech. Z amerického platidla se postupně stává skoro jen bezcenný papír, zvláště od doby, kdy bylo zrušeno zlato jako hodnota, která kryla moc dolaru, čímž se kupní cena jednoho dolaru časem ustálila na čtyřech centech. FED má roli lichváře a půjčuje peníze vládě za úrok.

Každičký dolar vydaný do oběhu Centrální bankou je od ní pronajat státu za nějaký úrok, resp. každý dolar je okamžitě zhodnocen; dolar plus patřičné procento dluhu. A nikdo jiný než Centrální banka nemá v USA monopol na tvorbu peněz pro celou zemi. Kdysi, blahé paměti, vlády neměly dovoleno tisknout bankovky, aby peníze byly stabilní a kryté zlatem. Ale protože bylo třeba stále více peněz, než na ně stačilo zlata, Federal Reserve System FED tiskl a tiskl nové, virtuálně tím řešil jednu krizi za druhou. Nebylo by ale lepší vrátit tzv. zlatý standard, který byl v USA zrušen za úřadu prezidenta Franklina D. Roosevelta ke konci roku 1933? Každému obyvateli bylo nařízeno odevzdat veškeré zlato pod pokutou až 10 000 USD, 10 let vězení, či obojí. Dnes se USA zamýšlí nad zavedením nového zlatého standardu. Tvrdí, že ve Fort Knox mají uloženo 8 000 tun zlata, ale tomu ve skutečnosti nikdo nevěří. Vlastně, proč ne; kdysi měli nakoupit ze švýcarských bank židovské zlato, nakradené během holocaustu nacisty. To už je fakt…

Třetím kdo do protiamerické party patří je po Rusku a Číně také Írán – Persie. Třetí místo na světě v těžbě ropy, druhé v těžbě plynu. S podporou USA Husajnovi byla válka Iráku s Íránem o ropu; za použití jedovatého plynu americké výroby a smrt tisíců civilistů byl Husajn popraven. Paralela se Sýrií. Během čtyř let po islámské revoluci opustilo Írán asi 1,5 miliónu Íránců, mezi nimi i 50 000 Židů – zhruba polovina celé komunity. Dnes zbylo v Íránu z původních 100 000 Židů už jen asi 30 000. V čistě náboženské sféře je jim přiznávána svoboda. Jen v samotném Teheránu dnes funguje přes deset synagog. Židé však přesto musí být velmi obezřetní. V roce 1999 bylo 13 mladých Židů ze Šírázu obviněno z údajné špionáže pro Izrael jen proto, že mezi nimi a Izraelem došlo k běžné mailové korespondenci. Deset mladíků pak bylo odsouzeno k trestu odnětí svobody od 4 do 13 let.
Podobný je případ slovenských parašutistů, co si vybrali zrovna íránské nebe a hned nad neuralgickými body, které zajímají celý svět. Írán je zatkl a poté propustil šest z osmi paraglidistů zadržovaných více než tři měsíce kvůli podezření ze špionáže. íránská policie zadržela kvůli podezření, že za letu fotografovali jaderná zařízení či vojenské objekty, což je v zemi zakázáno. Kde není. Stalo se to u středo-íránského města Isfahán, kde se nacházejí zařízení na obohacování uranu. Slovenští paraglidisté byli vybaveni vysílačkami, které jsou v Íránu zakázány, a profesionální fotografickou technikou. A ještě při letu nad místem jaderných zařízení si vše fotografovali, což byla kardinální drzost, hraničící se stupiditou. Možná bych někoho z této osmičky spatřil v Izraeli a mohl si myslet, že tam nebyli jen kvůli poletování vzduchem, ovšem srovnávat je s izraelskými špióny je poněkud nesmysl, jelikož by Mossad takovou pitomost nikdy neučinil.

Ale jsou další naléhavé otázky; když prý může mít jaderné zbraně Izrael, Indie a Pákistán, tak proč ne Írán? Íránci si zvolili nového prezidenta a Západ si s úlevou oddechl, včetně Izraele. Hasan Ruhání je pro něj příslibem reforem islámské teokracie a pokroku v jaderných jednáních. Ruhání se však musí vypořádat také s děsivou ekonomickou situací a vlivem faktického vládce Íránu, ajatolláha Chameneího. Ruhání ale oznámil, že je proti tomu, aby Írán zastavil obohacování uranu. Problém jaderného programu lze řešit výhradně diplomaticky. Sankce a hrozby nejsou účinné a jsou nespravedlivé, Íránci neudělali nic špatného, aby jim byli vystavováni, jejich nukleární aktivity jsou legální…

Islámská republika Pákistán je po Indonésii druhou nejlidnatější muslimskou zemí na světě, vlastní jaderné zbraně a v současné době je místem s největším počtem teroristických útoků. Novou vládní stranu Pákistánu tvoří muslimové. Islám je zde státním náboženství, které praktikuje až 98 procent Pákistánců, kteří chtějí zavést islámské právo šaria. Přesto Pákistán neděsí USA, Evropskou unii, ani Izrael, na rozdíl od Íránu, který atomovou zbraň zatím nemá.

Proč nám nevadí Pákistán, válečnický národ, který je politicky rozpolcený, plný nebezpečí, atentátů, skrývajících se teroristů a raket, co doletí i do Evropy…? Proč nás neděsí, že by se jich mohli zmocnit extrémisté z Talibanu nebo Al-Kajdy…?

Přečetli jsme si novinku, že americká Ústřední zpravodajská služba CIA začala podle listu The Washington Post dodávat zbraně syrským povstalcům. Jedná se o arzenál, který jim vláda prezidenta Baracka Obamy slíbila již v červnu 2013. Skutečnost je však zcela jiná; o útoku na Sýrii se jen usilovně neuvažuje, koná se již dávno, alespoň v dodávkách zbraní povstalcům… Některým skupinám k vytvoření tajné služby a kontrarozvědky pro boj s Bašárem al-Assadem významně pomáhá také CIA. Je celkem snadné vynaložit společné úsilí pod jejím vedením a dodat do země protitankové, protiletadlové a protipěchotní zbraně přes nedostatečně střežené hraniční oblasti. Vzhledem k nedostatku lidských zdrojů a geografických rysů Sýrie – nízké hory, suché stepi a pouště, které pokrývají únikovou cestu – režim by byl svržen opozicí, pokud by měla dostatek palební síly.

V jižním Turecku, zemi se základnami NATO, již nějaký rok proto “zařezává“ tým zkušených důstojníků CIA, kteří pomáhají s dopravou vojenských dodávek přes turecko-syrské hranice. Jedním z mezičlánků dodávání zbraní pro „povstalce“ je pobočka syrského „Muslimského bratrstva“. Automaty, granátomety a protitankové systémy pro syrskou opozici nakupuje Turecko, Saúdská Arábie a Katar. CIA pomáhají k přepravě zboží na místo určení. Sýrie je dnes zaplavena teroristy všeho druhu, včetně odnoží Al-Kájdy, která spáchala v této zemi několik velkých teroristických útoků s podporou americké vlády; oznámil v červnu odstupující šéf Vojenské akademie, turecký admirál Tyurker Ertyurk. Dodal taky, že USA vsadily hlavně na teroristické skupiny a ne na skutečnou opozici.

Pod pojmem „rebelové“ se dnes skrývají stovky ozbrojených skupin s často protichůdnými cíli. Ty sekulární lze možná zařadit pod hlavičku Svobodné syrské armády, ale i její jednotlivé brigády spolu často bojují navzájem, obzvlášť o nadvládu nad konkrétním územím či městskou čtvrtí. Islamisté se zase hlásí k Frontě al Nusrá, která má proklamovanou podporu Al-Kajdy. Asadovská vláda se od počátku roku snaží oficiálně nabízet dialog všem, kdo složí zbraně, a postupuje přitom jednotlivě; prý „bere“ jednu skupinu po druhé. Zdá se, že některé skupiny si už uvědomily, že dva roky války neposunuly jejich někdejší požadavky ani o píď. A svou roli určitě hraje i únava a vyčerpání. Dialog s džihádisty je ale nereálný…

 

Spojené státy přišly s poplašnou zprávou, že vůdce teroristické sítě al-Káida Ajmán Zavahrí, který nahradil zabitého bin Ládina, vyzval k útokům uvnitř Spojených států, aby „Amerika vykrvácela ekonomicky“ tím, že ji budou nutit k velkým investicím do ochrany bezpečnosti, jelikož slabým místem Ameriky je její ekonomika, která už kvůli výdajům na vojenské akce a bezpečnost začala pokulhávat,“ řekl v audionahrávce, která je 72 minut dlouhá. Prý USA už porazili ve válkách v Somálsku, Jemenu, Iráku a Afghánistánu, mohli by pokračovat v tažením na jejich vlastním území.

Habaďura? Další Obamův taktický krok, aby dokázal, že žádné Al-Kájdě v Sýrii nepomáhají; to by je jinak za to Zavahrí chválil a ne jim vyhrožoval „ekonomickým vykrvácením“. Zavahrí asi ví, že o to „odkrvení“ se postará Peking, když prodá americké dluhopisy a zruinuje dolar. A Sýrie je jazýčkem na vahách. Proto právě nyní v Ženevě vedou řeči Lavrov s Kerrym; ne však o chemickém útoku Asada na děti a ženy, oba vědí, že se nikdy nestal, a že to byli povstalci, co chtěli jen vyprovokovat útok Spojenců na Sýrii, ale o tom, jak se Lavrov zaručí, že Sýrie svůj „antichemický“ slib splní.

Podle Asada má také syrská opozice ve svém arzenálu otravné látky, které dostává „i z ciziny“, a srpnový chemický útok u Damašku byl jen „americkou provokací“. Přitom je známo, že USA vlastní přes tři tisíce tun otravných chemických látek, což je trojnásobné množství, než jaké tvoří chemický arzenál Sýrie. Údajně se jich už třicet let snaží Američané zbavit; likvidace je prý komplikovaná a nákladná. Holt, zloděj křičí, chyťte zloděje…. Nestačí ničit svoje, jak to dokáží v Sýrii? Obamu asi jen mrzí, že připravené bombardéry B-2 a B-52, včetně raket Tomahawk, musí nečinně stát na letištích v Řecku nebo na křižnících ve Středomoří. Veletrh zbraní se odkládá.

 

Svérázný pohled na Sýrii i současný svět má Avram Noam Chomský, skvělý americký lingvista židovského původu, přesvědčením kontroverzní anarchista. Dle Indexu humanitních citací (Arts and Humanities Citation Index) z roku 1992 byl Chomský jako pramen citován častěji než jakýkoli jiný žijící badatel mezi lety 1980-1992, a byl osmý nejcitovanější vědec vůbec. Od jeho kritiky války ve Vietnamu v 60. letech minulého století se stal ještě známějším – hlavně mezinárodně – díky své mediální kritice a politice.

Obecně je považován za klíčovou intelektuální osobnost levého křídla politiky USA. Podle něj atomovou bombu bude mít velmi brzy každý stát, který má peníze. Írán v posledních stoletích nikoho nenapadl, na rozdíl od Izraele. V prohlášení jsou také kvůli své jaderné politice kritizovány USA: „Nejvíce absurdní a ironické je, že země, která je zodpovědná za jediné dva jaderné útoky na této planetě, nyní převzala roli hlavního kazatele v oblasti jaderné energie, zatímco sama stále rozšiřuje svůj potenciál jaderných zbraní.“ A zásobuje zbraněmi též Asadovu vládu…

Ovšem, je tu naděje, stejná jako před dvaceti roky v Norsku, kde měly v přísně střeženém domě prostor po devět měsíců delegace Izraele a Palestinské autonomie, aby dohodly všechny aspekty jedinečné mírové smlouvy. Devět měsíců trvá vývoj plodu v lůnu matky, aby se narodilo dítě. To norské mělo nebývalé parametry – mj. Palestinci uznali Izrael, Izrael uznal OOP, navíc Jicchak Rabin a Jásir Arafat si vysloužili Nobelovu cenu míru. Obdobný summit se připravuje i nyní – snad se prý v říjnu v New Yorku sejdou státníci, zastupující USA, Rusko a Sýrii, s Čínou v pozadí, aby dohodli a zažehnali další vážný blízkovýchodní konflikt.

Mottem pro toto smíření mohou být slova syrského chlapce, který patří k téměř dvěma stovkám zraněných Syřanů, nyní léčených v izraelské nemocnici na hranicích Sýrie. Paradoxně vznikla před čtyřiceti roky během jomkipurské války Izraele se Sýrií. Dvanáctiletý Mahmúd řiká: „Ve škole mě učili, že Izrael je náš nejhorší nepřítel; teď už vím, že je to náš nejlepší přítel…“

Avšak je zde jedno zásadní – avšak. Každý mírotvůrce v této oblasti skončil násilnou smrtí – Rabin byl zastřelen, Arafat otráven, a to nemluvím o jordánském králi Abdulláhovi, zastřeleném v Jeruzalémě u mešity Al-Aksa, stejně skončil i první arabský mírotvůrce Anvár Sadat po návštěvě izraelského Knessetu a mírové misi v USA… Kdo bude další…?

Inu, kdoví nač asi myslel Hussein Obama 11. září, když si připomněl tragédii útoků na Spojené státy, přičemž jen v bývalém World Trade Center na newyorském Manhattanu zahynulo na tři tisíce lidí; přesně 2 998 výtisků Koránu chtěl na jejich počest spálit na Floridě kontroverzní pastor Terry Jones. Ještě, že ho policie včas odhalila; to by zase byla fatva…

 

zdroj : fragmenty.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*