Napadání suverénních států, OSN vše ignoruje

Napadání suverénních států, OSN vše ignoruje

Turecko v Sýrii zahájilo dne 24. srpna vojenskou operaci Euphrates Shield. Oficiálním účelem operace je zničit militanty islámského státu v hraničním pásmu. Nicméně, OSN operaci neautorizovala, a syrské úřady uvedly, že Turecko narušilo syrskou suverenitu.

Tiskový mluvčí generálního tajemníka OSN nazval akci tureckých ozbrojených sil v Sýrii invazí a uvedl, že Ankara nekoordinovala svou činnost s Organizací spojených národů.

Turecko jen tak ignoruje mezinárodní právo a chová se podobně jako USA, které nepotřebují žádné povolení mezinárodní organizace k invazi do suverénních zemí.

Jak důležité může být prohlášení OSN? Bude to mít za následek skutečnou akci? Server Pravda.ru o tom hovořil s vedoucí osobou Centra pro vojensko-politické studie na Moskevské státní universitě pro zahraniční styky (MGIMO), doktorem politických vět Michailem Alexandrovem.

„Nic nebude následovat. Je to jen formální prohlášení. Obecně platí, že syrská suverenita je porušována kýmkoli, kdo si zamane, s výjimkou Ruska a Íránu, kteří působí v Sýrii v koordinaci se syrskou vládou. OSN ukázala reakci, protože turecká akce se nehodí do západní strategie,“ řekl expert serveru Pravda.ru.

„USA zase neochotně spolkly tuto pilulku, protože jsou Američané nuceni se s Tureckem smířit v souvislosti s pokusem o převrat. Turci, samozřejmě, využili situace- využili podporu USA pro své vlastní účely,“ uvedl expert.

Na otázku, co by se stalo, kdyby se Rusko náhle rozhodlo udeřit proti ukrajinským vojákům v Donbasu, Alexandrov uvedl:

„V tomto případě by se setkala Rada bezpečnosti OSN a okamžitě by Rusko odsoudili. Rusko nemůže napadat jiné země, ale oni můžou.“

Erdogan volal Putinovi

Dne 26. srpna si telefonicky volali turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a ruský prezident Vladimír Putin. Prezidenti jednali o situaci v Sýrii a souhlasili, že i nadále budou spolu komunikovat. Konverzace byla iniciována prezidentem Erdoganem.

„Lídři měli podrobnou výměnu názorů o situaci v Sýrii. Oba vzali na vědomí, že je důležité společné úsilí v boji proti terorismu,“ říká zpráva Kremlu. Kromě toho, prezidenti diskutovali o „otázkách dalšího rozvoje rusko-turecké spolupráce v politické, obchodní a ekonomické sféře na základě dohod dosažených na zasedání v Petrohradě dne 9. srpna.“

Mezitím, Anatolij Antonov, náměstek ruského ministra obrany nabídl Japonsku, aby se připojilo k humanitární operaci v syrském Aleppu, uvedlo oddělení tiskové služby.

Představitelé uspořádali setkání s japonským velvyslancem v Rusku Toyohisa Kodzukim. Anatolij Antonov informoval japonského velvyslance o průběhu humanitárních operací v Aleppi a vyzval kolegy z japonského ministerstva obrany, aby se připojili k operaci.

Představitelé si také vyměnili názory o situaci v asijsko-pacifickém regionu a na Korejském poloostrově.

Ruský náměstek ministra obrany zdůraznil význam politického a diplomatického urovnání situace na poloostrově, aby se zabránilo napětí v severovýchodní Asii. Ruský úředník také upozornil na negativní vliv rozmístění americké protiraketové obrany v regionu.

 

(PRAVDA/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Pravda.ru)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*