Na Novém Zélandu vypukly protesty po podepsání smlouvy o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství TTIP

Na Novém Zélandu vypukly protesty po podepsání smlouvy o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství TTIP

Tisíce lidí na Novém Zélandu vyšlo ve čtvrtek do ulic, kde protestovali proti podepsání smlouvy o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství TTIP. Ve městě Auckland, kde se sešli ministři obchodu 12 zemí, aby podepsali tuto kontroverzní dohodu, byla dokonce zastavena doprava.

TTIP je určena k deregulaci obchodu mezi signatáři- Spojené státy, Austrálie, Nový Zéland, Brunej, Kanada, Chile, Japonsko, Malajsie, Mexiko, Peru, Singapur a Vietnam- které dohromady tvoří 40% světové ekonomiky.

Kritici ostře diskutované obchodní dohody, která byla vyjednána za zavřenými dveřmi, říkají, že TTIP naruší normy a předpisy na ochranu životního prostředí, zdraví a bezpečnosti a práv pracujících.

AP Photo/ Martin Hunter/SNPA
AP Photo/ Martin Hunter/SNPA

„Dohoda v podstatě likviduje suverenitu Nového Zélandu a celý proces je nedemokratický,“ řekl Rowan Brooks, jeden z organizátorů čtvrtečních protestů deníku Al-Džazíra. „Tato dohoda dává moc korporacím, kterou bere od lidí.“

Poblíž obchodního centra Sky City Convention Centre, kde se konala akce k podpisu petice, tisíce demonstrantů zablokovalo ulice a dálniční rampy v celé oblasti, čímž se úplně zastavil provoz.

„Je to tak trochu studená válka v zastoupení obchodních a investičních dohod,“ uvedl další demonstrant, Jane Kelsey, profesor práva na University of Auckland. „A je to opravdu děsivé, protože nejen že korporace, které mají speciální přehled a přístup k této dohodě, budou stát v první řadě, ale také neexistuje vyváženost zájmů.“

TTIP ještě musí být schválena na domácím trhu vládami jednotlivých signatářských národních států. Ve Spojených státech musí dohodu ratifikovat Kongres. Nicméně, američtí zákonodárci ji pravděpodobně odloží až na období po nadcházejících prezidentských volbách, které se konají v listopadu.

„Naštěstí není příliš pozdě na zastavení této toxické dohody,“ uvedl výkonný ředitel Sierra Club Michael Brune.

„Kongres drží v ruce trumf na velmi nepopulární dohodu TTIP, takže nastal čas, abychom naléhali na naše zástupce, aby tuto dohodu odmítli, a vytvořili nový model obchodu, který klade zdraví a bezpečnost osob před zisky velkých korporací, které již tak znečišťují náš vzduch a vodu.“

Sir Graeme Hariison, Novozélanďan, který dohodu podporuje, uvedl, že je pro celkový úspěch dohody potřeba získání povolení od amerických zákonodárců.

„Abychom dosáhli něčeho, co je tak rozsáhlé jako je mezinárodní dohoda o obchodu, zejména v zemědělství, Spojené státy musí být v tom zapojeny,“ uvedl Harrison, zakladatel a předseda firmy na zpracování masa ANZCO Foods.

Hariison uvedl, že protesty proti dohodě o obchodu jsou „proti-americké“.

 

 

SPU/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Na Novém Zélandu vypukly protesty po podepsání smlouvy o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství TTIP

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*