Na Kanárských ostrovech došlo k nárůstu afrických migrantů o 500%, což je úroveň jako v polovině roku 2000

Na Kanárských ostrovech došlo k nárůstu afrických migrantů o 500%, což je úroveň jako v polovině roku 2000

Příchod afrických migrantů na Kanárské ostrovy v září dosáhl nebývalých úrovní od velké vlny z druhé poloviny dvacátých let, kdy na tomto španělském souostroví poblíž afrického pobřeží přistály desítky tisíc lidí, uvádí marocký týdeník.

Nárůst příchozích se v posledních dnech zrychlil, což se shoduje s příznivým počasím. V první polovině září se na Kanárských ostrovech vylodilo podle oficiálních údajů téměř 1200 lidí. Takového počtu příchozích za čtrnáct dní nebylo od roku 2008 dosaženo. Pokud jde o poslední roční bilanci, pochází z roku 2006, kdy do země přišlo 31 600 migrantů.Od 1. ledna do 15. září připlulo na souostroví, které sice patří Španělsku, ale leží 160 kilometrů východně od Maroka v Atlantském oceánu, 5 121 migrantů, což je podle španělského ministerstva vnitra nárůst o 500 procent za jeden rok.

Opětovná aktivace této migrantské cesty, která roky ležela ladem, se časově shoduje s loňským podpisem dohod o kontrole hranic Evropské unie s Tureckem, Libyí nebo Marokem. Podle portálu InfoMigrants trasa „explodovala“, jakmile Maroko v září 2019 násilně přesunulo migranty ze severního pobřeží, aby jim umožnilo přistávat na jižním pobřeží Španělska, uvedla Txema Santana ze Španělské komise pro pomoc uprchlíkům (CEAR) .

Španělsko údajně letos postavilo „nejvyšší hraniční zeď na světě“, aby odradilo nelegální migranty, kteří se vyloďují na pevnině, a učinilo tak z Kanárských ostrovů atraktivní alternativu.

Mořská cesta na Kanáry „je nejnebezpečnější, je to ta, kde nejvíce riskují, a proto je zde více mrtvých,“ řekl agentuře AFP kanárský prefekt Anselmo Pestana. Někteří se naloďují z Maroka, vzdáleného 160 kilometrů, ale jiní podnikají cestu ze Senegalu nebo Gambie, vzdálené asi 1000 kilometrů.

Mezi 1. lednem a 17. zářím zemřelo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na cestě 251 lidí, oproti 210 za celý rok 2019.

„Je to složitá cesta. Může trvat 48 hodin i déle než týden, se zrádným mořem, měnícím se větrem a může proměnit noci v peklo,“ tvrdí Txema Santana z nevládní organizace CEAR, která sídlí na Kanárských ostrovech.

Pandemie pomohla zahltit systém přijímání migrantů na Kanárských ostrovech, což si vynutilo vytvoření prostor pro karantény a zabránilo repatriaci do Maroka a Mauritánie kvůli uzavření hranic.

Kanárské ostrovy, které se skládají ze sedmi malých ostrovů východně od Maroka v Atlantském oceánu s 2,1 miliony obyvatel, jsou španělským regionem a jako takové jsou součástí Evropské unie.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*