Muslimští militanti zaživa upálili křesťanského pastora a jeho rodinu a vypálili celou vesnici

Muslimští militanti zaživa upálili křesťanského pastora a jeho rodinu a vypálili celou vesnici

Muslimští militanti Fulani zahájili minulý týden nájezdy na osm vesnic v centrální Nigérii a upálili zaživa křesťanského pastora s jeho ženou a třemi dětmi.        

Ve vesnici Abonong v Plateau State, islámští nájezdníci vyzbrojeni mačetami a puškami AK47 vyrabovali a zničili 95 domů, společně se zemědělskou půdou a třemi kostely. Zabili pastora Adama Gyunga Wurima a jeho ženu tím, že v domě zapálili požár, zatímco byla rodina uvnitř. Útočníci také zabili další dva vesničany a několik dalších zranili.Útok, ke kterému došlo večer kolem 20:00, trval více než čtyři hodiny, než se na scéně konečně objevily bezpečnostní složky. Do té doby nájezdníci zničili většinu vesnic Abonong a Ziyat a ukradli cennosti, včetně elektroniky, matrací, jídla a hospodářských zvířat.

K incidentu došlo jen 24 hodin po dvoudenním mírovém summitu v Jos organizovaném Křesťanskou asociací v Nigérii na téma „Udržitelný mír a bezpečnost v severní Nigérii jako všelék pro rozvoj“.

Místní právník, Dalyop Solomon Mwantiri, hovořil s jedním ze tří dětí pastora, které útok přežilo, protože bylo v době útoku na univerzitě v Jos a dozvědělo se o tom na Faceboku.

„Když jsem zavolal kamarádovi, abych se dozvěděl, co se stalo, odpověď, kterou jsem dostal, byla velmi zničující,“ řekl mladík. „Nemohl jsem uvěřit, že všichni moji rodinní příslušníci byli zapleteni do pogromu. Když jsem dorazil domů, uviděl jsem mého tatínka a mladé sourozence spálené tak, že byli k nerozeznání.“

„Tři z nás, kteří zůstali, neví, co si počít, zvláště když jsme ještě studenti, kteří se nemají o koho opřít,“ uvedl.

Jeden svědek pan Gwom Pam Dusu, který pracuje v římsko-katolické církvi v oblasti, uvedl, že místní bezpečností složky obdržely informace o hrozícím útoku plánovaném militanty Fulani a jejich najatými žoldnéři, ale nedokázali jednat.

Navzdory informacím, „bezpečnostní služky umístěné v okrese Bek of Foron neudělaly nic, aby teroristické útoky odvrátily,“ řekl Gwom.

Nathan Johnson, regionální manažer pro Afrika mezinárodního křesťanského znepokojení, vyjádřil údiv nad nečinností vlády v oblasti pokračujících meziregionálních konfliktů.

„Skutečnost, že vláda umožňuje pokračující ničení vesnic a zabíjení občanů, ukazuje nedostatek péče nebo schopnosti,“ řekl Johnson. „Pokud to bude pokračovat, bude muset dojít k mezinárodnímu zásahu, jinak se Nigérie může dostat do velké občanské války.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*