Motto doby: Kdo nešpehuje s námi, špehuje proti nám

Motto doby: Kdo nešpehuje s námi, špehuje proti nám

Kauzy špehování PRISM, všudypřítomné kamery, sbírání dat na Facebooku nebo Googlem vedou k úvahám o zneužití informací. Námitkou bývá, že tak velké množství informací je nereálné kloudně zpracovávat, takže se jedinec nemusí bát, že by se ho to týkalo. Co když je ale obzvláště pro tajné služby naopak výzvou vytvořit systém, který špehuje každého obyvatele planety? A nejen to.

Popravdě na to máme dostatek svědectví a podkladů přímo od vládních agentur, že současné schopnosti analýzy dat ze špehování jsou zřejmě na úrovni filmu Minority Report. Tedy nejen vizuálně, kdy jako Tom Cruise mohou gesty rukou pohybovat různými vizuálními prvky, jakoby to byly nějaké skoro-hologramy, ale hlavně podklady, které jim systém dodává, již zřejmě zpracovává umělá inteligence. Tedy odpadá nutnost, aby se každým člověkem musel někdo zabývat. Zároveň projekty jako LifeLog americké armádní organizace DARPA ukazují, že je opravdu zájem sledovat naprosto každého.

Nezávislá média, která nechávají masmédia v prachu opodál, zároveň zjistila, že nejde jen o špehování, ale i možnost pronikat systémy případně i měnit data. Tedy něco jako ve filmu Síť, kde hlavní hrdinku (Sandra Bullock) změnou údajů namočili do všelijakých zločinů, protože šla zkorumpované vládě po krku. Dle značně podezřelých souvislostí (a ano faktů jako řemen) je současný systém informačních technologií nainstalovaný na (nejen) amerických vládních serverech (včetně mnoha korporací – IBM, Boeing,…) schopný více „kouzel“ než bylo předvedeno ve filmu Síť. Je dost důvodů podezřívat, že útoky na WTC v roce 2001 podpořil právě tento informační systém tím, že byl nainstalován i na Federálním úřadu pro leteckou kontrolu (FAA).

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

O kterém systému hovořím? Podrobnější informace jsou trochu obšírnější na delší pročítání, ale stručně řečeno, jde např. konkrétně o firmu PTech, která měla za klienty IBM, FAA, FBI, NSA, CIA, Pentagon a mnoho jiných vypečených agentur, a kdo myslíte, že tuto firmu spoluzaložil? Pan Al-Qadi! Nekecám. Hledaný pro financování terorismu včetně podílu na útocích na 11.září.  Eh teda na WTC a Pentagon v září 2001. Možná nevěříte. Nicméně Computerworld, odborný časopis kolem počítačů, o tom informoval, jak došlo v této firmě v roce 2002 k razii FBI.

Zaide vysvětlil svůj vztah s panem al-Qadi: „Moc ho neznám, “ řekl Zaide, „párkrát jsem ho potkal a párkrát s ním mluvil po telefonu. Nikdy nic neříkal o násilí. Místo toho mluvil velice kladně o svém vztahu s [bývalým prezidentem] Jimmy Carterem a [viceprezidentem] Dickem Cheneym.“

Úryvek z článku Computerworld „Ptech workers tell the story behind the search“, 17.1.2003

Nebo můžete shlédnout reportáž z americké televize, že tohle není výmysl jen nějakého blogísku:

Jde o to, že tohle bylo médii spolu s jinými věcmi pečlivě utajeno resp. marginalizováno,aby nikdo moc neměl ponětí, jak je s lidmi ojebáváno. Aféra Snowdenových odhalení je zjevně jen vrchol ledovce velice podivné kliky lidí, kteří operují uvnítř snad všech vlád světa, aby naplnili snad každou dystopickou představu, která vás napadne.

Shnuto a podtrženo:

– Existují zřejmě technologie, které jsou schopné zpracovávat informace o každém člověku na Zemi

– Tyto technologie umožňují velice přehledné způsoby zobrazení vyšpehovaných údajů, a to v reálném čase

– Díky potenciálním finančním ziskům se mnoho lidí naopak těší na vytvoření projektu pro zpracovávání obrovských množství dat

– Současný software umělé inteligence umí nejen analyzovat a hlásit vaše chování, pohyby, kontakty na lidi, ale i předvídat vaše chování

– Tento systém umí údaje i vzdáleně měnit a také tiše špehovat (oficiálně se to moc neví, ale v pozadí má většina státních počítačových systémů skryté dveře) Viz. článek bývalého generálního prokurátora USA v New York Times z roku 1991 : „…vybavit zahraniční zpravodajské agentury softwarem, který umožní špehům v USA lépe sledovat jejich zakódované zprávy.“, kde popisuje, jak byl tento software (PROMIS) ilegálně prodán i jiným zemím, aby je v USA mohli špehovat.

Ochrana osobních údajů tedy není zaručena, když máme děravé vládní systémy, které mohou být systematicky pronikány

Částečně se s prvky umělé inteligence setkávají všichni u produktů Google, kdy například v poště gmail čte váš dopis, a na základě toho vám zobrazuje reklamy. Stejně tak algoritmy samotného vyhledávače Googlu jsou sofistikovanou formou simulace neuronových sítí mozku. Jejich výkon, tj. schopnost napodobit (lidské) myšlení, je omezen pouze rychlostí počítačů. Za 50 let se očekává, že počítače budou mít intelekt vyšší než všechny mozky světa spojené dohromady.

 

Jiří Míka

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*