Moskva slibuje odvetu, pokud EU zastaví plynovod Nord Stream 2 kvůli fiktivní otravě Navalného

Moskva slibuje odvetu, pokud EU zastaví plynovod Nord Stream 2 kvůli fiktivní otravě Navalného

Poté, co europoslanci vyzvali k uvalení sankcí za fiktivní otravu politicky irelevantní ruské opoziční osobnosti Alexeje Navalného, Moskva uvedla, že tento krok pouze podněcuje protiruskou hysterii a jeho cílem je narušit projekt Nord Stream 2.
Usnesení Evropského parlamentu požaduje mezinárodní šetření případu Navalného. Jeho schválení následovalo po komentářích nejvyššího diplomata EU Josepa Borrella, který vyslovil myšlenku pojmenovat nový protiruský sankční balíček po politikovi podporovaném v zahraničí podobně jako v případě amerického Magnického zákona.

Byl pojmenován podle ruského daňového auditora, který zemřel v moskevském vězení v roce 2009. Magnitsky byl spolupracovníkem miliardáře Billa Browdera, který byl v Rusku odsouzen za daňové úniky. Nové kolo hrozeb před uzavřením skutečného vyšetřování jasně ukazuje, že Brusel nehledá způsoby, jak zjistit pravdu, ale pouze osočovat Moskvu, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharova.

„Všechny rozhovory o pojmenování těchto sankcí po Navalném vnímáme pouze jako do očí bijící pokus přidat otevřeně protiruskou příchuť novým omezením EU,“ uvedla Zacharová.

Podobnou odpověď přinesl stálý ruský zástupce bloku, Aleksey Čižov, který uvedl, že rezoluce se jeví jako extrémně rychlá a obsahuje dokonce faktické chyby. Úctyhodné označování aféry Navalného za „otravu“ ukazuje, že se EU snaží z incidentu vinit Rusko, místo aby zjistila, co se přesně stalo, uvedl diplomat.

„Rusko najde způsob, jak se pomstít, pokud se EU rozhodne zavést sankce,“ varoval Čižov.

Nezávazné usnesení mimo jiné naléhalo na zastavení výstavby plynovodu Nord Stream 2 a dokonce na vytvoření zcela nové strategie pro takzvanou „demokratizaci“ Ruska, což je ve skutečnosti otevřená výzva na barevnou revoluci v zemi.

„Nejde o ochranu lidských práv nebo demokracie, jediným cílem je udržení vysokého stupně protiruské hysterie, a to i pokud jde o projekt Nord Stream 2,“ uvedl šéf zahraničního výboru Státní dumy Leonid Slutsky.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Moskva slibuje odvetu, pokud EU zastaví plynovod Nord Stream 2 kvůli fiktivní otravě Navalného

  • Nehledejme nepřátele tam, kde nejsou a nezavírejme oči před skutečnými nepřáteli. EU potřebuje vytvářet obraz Ruska jako zlé mocnosti, aby se zakrylo to, že nám USA a EU škodí mnohem více, než bychom si dovedli představit ze strany Ruska nebo Číny.
    Globální trh se stává malým a někdo musí z kola ven. Kdyby Evropa obchodovala s Ruskem, USA by zkrachovaly. Není současně místo pro silnou Evropu i USA. Jeden půjde z kola ven a nezabrání tomu ani protiruská hysterie.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*