Mohamed je již 11 let nejoblíbenějším jménem v norském hlavním městě

Mohamed je již 11 let nejoblíbenějším jménem v norském hlavním městě

Od roku 2008 je Mohamed (ve svých variacích) nejoblíbenějším jménem pro chlapce v Oslu a upevnil si svou pozici v roce 2018.  

V roce 2018 Mohamed úspěšně vytlačil na okraj jména jako Oscar, Aksel a Jakub a udržel si své vedení. To způsobilo, že norské hlavní město je na tom jinak, než zbývající části země, kde se Mohamed nedostal ani do první desítky. Naproti tomu, Lucas, Filip a Oliver byli nejoblíbenějšími jmény pro chlapce v celostátním měřítku.„Oslo je něco samo o sobě. Zde jsou nejvíce oblíbená jiná jména, než kdekoliv jinde v zemi. Vždy to tak bylo,“ řekl místí ředitel norského statistického úřadu Jørgen Ouren místnímu deníku Vårt Oslo.

Mohamed je od roku 2008 nejoblíbenějším jménem v norském hlavním městě, což odráží výraznou a neustále rostoucí muslimskou komunitu žijící v metropolitní oblasti. V roce 2018 se 8,7 procent obyvatel Osla přihlásilo k islámu s tím, že Pákistánci, Somálci, Iráčané a Maročané tvoří největší společenství.

„Oblíbená volba jmen v Oslu se často značně liší od zbytku země, kde žijí mírně odlišné typy lidí, než ve zbytku země. Často vidíme, že se nějaké jméno stane populární v Oslu a pak se rozšíří po celé zemi,“ vysvětlil Ouren.

Oslo má největší počet přistěhovalců a Norů narozených rodičům imigrantům v celé zemi a to jak v relativech, tak v absolutních číslech. V Oslu je z 624 000 obyvatel asi 190 000 přistěhovalců nebo narozených přistěhovaleckým rodičům, což představuje 30,4 procent celkové populace hlavního města. V některých předměstích přesahuje podíl imigrantů 50 procent. Oproti tomu je celostátní průměr 17,3%.

Podle výzkumníka na jména Ivara Utneho z Bergenské univerzity existují mezinárodní trendy, s nimiž je třeba počítat a nejoblíbenější jména v Norsku jsou také trendem v nejbližších zemích.

„Existují fonetické módy, obzvláště u dívčích jmen. Existuje spousta samohlásek ve jménech a často zvukových souhlásek jako L, M a V. To je něco, k čemu dochází v posledních letech,“ řekl Utne v národní televizní stanici NRK.

Celonárodně je na vrcholu žebříčku u dívčích jmen Emma. Lucas se poprvé v letošním roce stal celonárodním nejoblíbenějším jménem chlapce, podle statistik Norska.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*