Moc lidu je špatná: „Demokratické“ Švédsko odsoudilo referenda

Moc lidu je špatná: „Demokratické“ Švédsko odsoudilo referenda

Rozhodnutí Spojeného království otočit se zády k Evropské unii ponechalo Švédsko v nejistotě, bez významného partnera a klíčového spojence. Poté, co Britové volili minulý týden v referendu o členství v Evropské unii zjevně „špatně“, přední švédské noviny začaly zpochybňovat samotnou myšlenku, nechat lidi rozhodovat o průběhu politických záležitostí.

Největší švédský deník Dagens Nyheter ve středu publikoval článek s názvem „Referenda- zatěžující problém“ ve kterém uvedl, že bude lepší, když budou rozhodovat politici, místo toho,aby žádali o názor lidí.

„Obracet se přímo na voliče je zvláště problematické v tomto druhu ústavních otázek týkajících se základních práv a suverenity,“ napsal deník. Podle deníku Dagens Nyheter, demokratická vláda vyžaduje nejen názor většiny, ale i ochranu menšin.

„Referenda mohou být ve skutečnosti v rozporu se zastupitelskou demokracií. Je často obtížné interpretovat, pro co by lidé měli hlasovat, zejména ve vztahu k rozhodnutí voličů v parlamentních volbách. A referenda jsou zvláště nejistá v ústavních záležitostech, kde jsou nejčastěji využívána,“ napsal deník.

Šéfredaktor deníku Dagens Nyheter Peter Wolodarski šel ještě o krok dále a nazval britského premiéra Davida Camerona „NULOU“, proto, že Cameron vůbec dovolil britské referendum o členství v EU.

„David Cameron si myslel, že si zajistí své místo v historii jako politický génius vyhlášením referenda o Evropské unii, které měl v úmyslu vyhrát. Cameron skutečně zůstane v paměti lidí navždy, ale jako nula,“ napsal Wolodarski.

V předním hospodářském deníku Dagens Industri, politický redaktor PM Nilsson zahájil diskuzi konstatováním, že „demokracie je větší než obyčejná síla lidu“, ve které později odsoudil závěr referenda ve Velké Británii a uvedl, že referendum jasně ukázalo, že „demokratická aspirace mezinárodní spolupráce, jako je EU by měla být snížena.“ Podle Nilssona, takový závěr není tak nedemokratický, jak by se mohlo zdát.

„V současné době by nemělo být klíčovou otázkou to, jak by lidé mohli získat více moci v EU, ale spíše jak chránit Evropskou unii, spolu s jejími členskými státy,“ napsal Nilsson.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*