Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov zareagoval na cvičení NATO Anakonda-16

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov zareagoval na cvičení NATO Anakonda-16

Přes 31 tisíc vojáků ze 24 zemí se nachází v Polsku na cvičení NATO nazvaného Anakonda-16.Tyto vojenské manévry, namířené vůči Ruské federaci, se konají měsíc před varšavským summitem NATO, od něhož si Polsko slibuje posílení východního křídla NATO.

Je nutné zdůraznit, že cvičení akorát zhorší napětí v Evropě, které je v aktuální situaci už tak dost vyhrocené. Musíme si uvědomit, že sebemenší vojenský konflikt by mohl být předzvěstí nebezpečného konfliktu v Evropě.

Vysocí představitelé NATO neustále mluví o tom, že Rusko narušuje bezpečnost v Evropě. Ale čeho se Rusko dopustilo, že podle představitelů NATO narušuje bezpečnost v Evropě? Snad toho, že do největších ohnisek ukrajinské občanské války na východní Ukrajině poslalo stovky tun humanitární pomoci pro strádající civilní obyvatelstvo? Nebo toho, že na svém území přijímá uprchlíky z východní Ukrajiny?

A nebo bezpečnost v Evropě narušuje úplně někdo jiný? Například Spojené státy americké, které vehementně podporovaly jakoukoli opozici vůči bývalému prezidentovi Janukovyči? Například  náměstkyně ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti Victoria Nuland veřejně prohlásila, že Spojené státy od roku 1991 do rozvoje demokracie na Ukrajině investovaly 5 mld. USD. A všichni víme, co se stalo na Majdanu. Politický převrat, který krátce nato přešel v občanskou válku.

Situace v Evropě je už tak dost napnutá a obávám se, že velké vojenské manévry NATO v Polsku toto napětí nezmírní. Pokud si vysocí činitelé západních vlád myslí opak, tak jsou na omylu. Myslím, že ti, kteří zvyšují napětí v Evropě, jsou spíše vysocí činitelé Severoatlantické aliance. A Rusko už na cvičení v Polsku zareagovalo. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že „cvičení, které má v základu své legendy dostatečně jednoznačně naznačený směr, samozřejmě neprospívá ovzduší důvěry a bezpečnosti na kontinentu“.

(Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov Foto: Host photo agency)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*