MH17 nemohl být sestřelen z povstaleckých oblastí, Západ tlačí na vyšetřovatele

MH17 nemohl být sestřelen z povstaleckých oblastí, Západ tlačí na vyšetřovatele

Let MH17 malajsijských aerolinií nemohl být sestřelen raketou země-vzduch z oblastí kontrolovaných povstalci na východní Ukrajině, uvedla ruská Federální agentura pro leteckou dopravu, a dodala, že Západ vyvíjí tlak na vyšetřovatele, aby došli k takovému závěru.

„V případě, že by raketa byla odpálena z oblasti Snezhnoe (kontrolovaná rebely), tak jak západní úřady tvrdí, pak by podle všech odborníků a specialistů byla detekována radarovou stanicí Rostov-on-Don ( v regionu v Rusku, který hraničí s Doněckem),“ uvedl náměstek šéfa ruské Federální agentury pro leteckou dopravu Oleg Storchevoy během vyšetřovacího briefingu o letu MH17, který proběhl ve čtvrtek.

Foto: RT.com
Foto: RT.com

Storchevoy také uvedl, že kdyby byla raketa, která údajně zasáhla malajsijské letadlo vystřelena z města Zaroshchenskoe, které bylo v té době ovládáno kyjevskými vojáky, odborníci tvrdí, že by „radary nezaznamenaly ani výstřel ani pohyb rakety mířící k letadlu.“

Podle Stotchevoye, ruská letecká dopravní agentura se domnívá, že faktory ukazující na sestřelení letadla raketou vzduch-vzduch nebo země-vzduch „jsou zřejmé a přítomné.“

Vyšetřovatelé, kteří se připravují na závěrečnou zprávu o tragédii by měli rovněž ověřit verzi, že pád malajsijského letadla mohl být způsoben raketou vzduch-vzduch, uvedl Storchevoy.

Storchevoy dodal, že existují „četné záznamy  od svědků pádu letadla, kteří tvrdí, že na obloze viděli vojenské stíhačky v okamžiku havárie letu MH-17.

Náměstek také připomněl, že ruští experti letectví v červenci zveřejnili výsledky svého vlastního vyšetřování, tvrdíc, že let MH-17 byl pravděpodobně sestřelen raketou vzduch-vzduch, ale ne ruské výroby.

Tato verze je také považována za jednu z prioritních verzí ruského vyšetřovacího výboru.

Zástupce šéfa ruské Federální agentury pro leteckou dopravu také komentoval závěry provedené vojenským výrobcem Almaz-Antey, který došel k závěru, že  pokud bylo letadlo zasaženo raketou země-vzduch, tak se jednalo o raketový systém BUK-M1. Nicméně, výrobce zbraní také uvedl, že verze sestřelení letadla raketou vzduch-vzduch je také možná.

„Poskytli jsme všechny zprávy od výrobce Almaz-Antey mezinárodním vyšetřovatelům během jednoho z našich setkání,“ uvedl Storchevoy, s tím, že výrobce nepotvrzuje, že letadlo bylo sestřeleno raketou BUK-M1, ale uvádí to jako možnou verzi katastrofy.“

„Další možnosti sestřelení letadla nejsou vyloučeny,“dodal.

 

Rusko je jedinou zemí, která zveřejnila údaje o havárii letu MH-17

Rusko se táže, proč Ukrajina a USA neposkytly údaje týkající se havárie malajsijského letadla, uvedl Storchevoy a dodal, že Rusko je první a jedinou zemí, která své údaje o vyšetřování tragédie zveřejnila.

Ruské ministerstvo obrany svolalo briefing několik dní po pádu malajsijského letadla, kde prezentovalo všechny své družicové data týkající se katastrofy.

Rusko poskytlo mezinárodním vyšetřovatelům „všechna data, o které si řekli“, včetně dat z radaru Rostov. Žádná jiná země údaje týkající se pádu malajsijského letadla nezveřejnila, uvedl Storchevoy.

„Neexistují žádné dokumenty od Ukrajiny, pokud jde o jednání armády v den havárie, žádný vojenský letový plán, žádné zprávy o dostupnosti a využití raket země-vzduch, žádné satelitní snímky z USA.“

Navíc, ruští experti nebyli pozváni k účasti na mezinárodním vyšetřování tragédie malajsijského Boeingu, navzdory opakovaným návrhům a zkušenostem ze strany Moskvy, připomněl Storchevoy.

„Ruské organizace, specialisti a experti nebyli do vyšetřování havárie MH-17 zapojeni a to i přes opakované návrhy z ruské strany poskytnout příslušné odborníky, jakož i potřebné vybavení pro provádění složitých testů.“

 

Ruská Federální agentura pro leteckou dopravu má několik požadavků ke zprávě nizozemských vyšetřovatelů,“ uvedl Storchevoy.

„Můžu vám uvést připomínky k současnému šetření v závěrečné zprávě pouze poté, co bude tato závěrečná zpráva oficiálně zveřejněna.“

Náměstek dodal, že ruská Federální agentura pro leteckou dopravu má „mnoho co říct k tomuto dokumentu a a má nějaké poznatky, které odporují některým bodům.“

„Ale v současné době jsem vázán mezinárodními normami a pravidly,“ uvedl.

Nizozemská bezpečností rada vydala předběžnou zprávu v září 2014 a plánuje zveřejnit jejich úplnou zprávu o tragédii v říjnu 2015.

 

„Západ vyvíjí úmyslný tlak na vyšetřovatele havárie MH-17“

Různé komentáře a informační úniky z vyšetřování tragédie MH-17 před oficiálním vydáním zprávy holandských odborníků jsou pouze úmyslným tlakem na mezinárodní vyšetřovací komisi, tvrdí Stochevoy.

„Aniž by počkali na výsledky úředního šetření, ihned po katastrofě, novináři a západní politici začali s rychlostí blesku zveřejňovat zkreslené materiály, především na základě informací ze sociálních médií, kde se objevovaly údajné příčiny havárie.“

Není to v souladu s úmluvami o mezinárodním civilním letectví a měli by být považovány za „záměrný tlak na vyšetřovací komisi, aby získala patřičné závěry,“ dodal.

Storchevoy uvedl jako příklad amerického velvyslance v Rusku Johna Teffta, který prohlásil v rozhovoru s deníkem Moskovsky Komsomolets, že USA „prostě ví“, kdo stojí za tragédií.

„Je těžké nazvat tuto pozici konstruktivní a hodnou politika tak vysoké hodnosti,“ uvedl Storchevoy.

CNN také odvysílala ve středu zprávu, která citovala dva anonymní americké představitele, kteří se údajně seznámili s nizozemskou zprávou o havárii letu MH-17 na Ukrajině a tvrdí, že letadlo bylo sestřeleno vy východní Ukrajině povstaleckými silami.

Nicméně, mluvčí nizozemské rady pro bezpečnost Sara Vernooija řekla serveru RT, že vyšetřovatelé „nemohou potvrdit“ tuto informaci.

Let MH-17 společnosti Malajsia Airlines letící z Amsterodamu do Kuala Lumpur, havaroval 17. července 2014 v Doněcké oblasti na východní Ukrajině, kde zahynulo všech 298 lidí na palubě. Bezpečností nizozemská rada vede mezinárodní vyšetřování příčiny havárie, protože velký počet cestujících byli občané Holandska.

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “MH17 nemohl být sestřelen z povstaleckých oblastí, Západ tlačí na vyšetřovatele

  • Redaktorka BBC hlásila zřícení „dvojčat“ a tá ještsě stála. Náhoda? Obama hlásil hned po havárii v roce 2014, že let MH-17 sestřelili povstalci a zpráva o výsledku šetření bude až v říjnu 2015. Náhoda ? Když se chceme dobrat pravdy musíme si položit otázku:“Komu havárie MH-17 posloužila nejvíc?“ A odpověď je jednoznačná, přeci USA a EU, které potřebovali vygradovat histerii proti Rusku, protože události na Majdanu pomalu ztrácely dynamiku.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*