Mexiko tvrdí, že v žádném případě nezaplatí za hraniční stěnu navrženou Trumpem

Mexiko tvrdí, že v žádném případě nezaplatí za hraniční stěnu navrženou Trumpem

Luis Videgaray, nově jmenovaný mexický ministr zahraničí prohlásil, že „v žádném případě“ jeho země nezaplatí za zeď, kterou se zavázal postavit nově zvolený americký prezident Donald Trump podél hranice mezi oběma zeměmi.

„Neexistuje způsob, jak by k tomu mohlo dojít,“ uvedl Videgaray v televizním projevu. „To není otázka o tom, kolik by to stálo, nebo odkud by byly tyto peníze, je to otázka důstojnosti a národní suverenity.“

Tyto připomínky přišly několik dní poté, co se Trump připojil k dalším republikánům, a uvedl, že američtí daňoví poplatníci by mohli zaplatit počáteční účet na navrhovanou stěnu podél jižní hranice a trval na tom, že Mexiko nakonec tyto peníze Spojeným státům splatí.

V pátečním komentáři na Twitteru, Trump prohlásil, že „nepoctivá média neinformují, že jakékoliv finance vynaložené na vybudování „Velké zdi“ (kvůli rychlosti), Mexiko později vrátí zpět!“

Videgaray, bývalý ministr financí, popsal nově zvoleného prezidenta jako „úžasného muže“ poté, co mu pomohl zorganizovat setkání loni v srpnu mezi Trumpem a Enrique Pena Nietem, úřadujícím mexickým prezidentem.

V září loňského roku, Nieto také kategoricky odmítl návrh Trumpa na výstavbu americko-mexické hraniční zdi, a její zaplacení jeho zemí.

Trump, který se ujme úřadu dne 20. ledna, se opakovaně zavázal postavit zeď podél jižní hranice, aby se zabránilo nelegálnímu vstupu více přistěhovalců do USA a slíbil, že Mexiko pokryje náklady na stavbu jeho navrhované zdi.

Zatímco nově zvolený prezident odhadl, že výstavba zdi bude stát 8 miliard dolarů, nedávná kongresová legislativa spočítala náklady na 10 miliard dolarů, ale stavební odborníci trvají na tom, že skutečné náklady by mohly být více než dvojnásobek této částky.

Trump také označil ilegální mexické přistěhovalce za násilníky a zločince a přislíbil, že bude deportovat asi 11 miliónů nelegálních přistěhovalců žijících ve stínu ve Spojených státech.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*