Merkelová chce, aby WHO převzala vedení při schvalování vakcín

Merkelová chce, aby WHO převzala vedení při schvalování vakcín

Německo by si přálo, aby Světová zdravotnická organizace (WHO) dohlížela na schvalování všech vakcín proti koronaviru, uvedla kancléřka Angela Merkelová po internetové konzultaci s čínským premiérem Li Kegjangem. Schvalování očkovacích látek je zásadní, protože v případě nedostatečné celosvětové akceptace by bylo mnohem těžší cestování po skončení pandemie obnovit, pokud některé země nepřijmou očkovací látky jiných zemí jako legitimní.

Německo a Čína by měly spojit síly, aby porazily epidemii koronaviru, což by vyžadovalo hlubší spolupráci na vakcínách, naléhala během rozhovorů Merkelová. Zdůraznila, že by se měla vést otevřená a transparentní diskuse o výrobě a schvalování vakcín, a pokud je to možné, měly by obě země vzájemně uznávat stejné vakcíny. Německá kancléřka uvedla, že by se mělo uvažovat o tom, aby na proces udělování licencí dohlížela WHO.Názor Merkelové na tuto záležitost je důležitý, protože v současné době probíhá v Evropské unii živá debata o „orientálních vakcínách“. I přes neúspěchy Evropské unie při nákupu vakcín používají členské státy téměř bez výjimky pouze vakcíny, které již byly schváleny Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Zatím jako jediné používá čínské vakcíny Maďarsko. Je však také sporné, zda budou východní vakcíny akceptovány pro takzvané zelené karty, které by umožnily cestování po celé EU, a usnesení Evropské komise by prozatím ponechalo rozhodnutí na uvážení všech členských států.

Ačkoli bylo již dříve řečeno, že čínské orgány kontaktovaly orgán EU ohledně registrace vakcíny, nebyly dosud podniknuty žádné konkrétní kroky, na rozdíl od případu ruské vakcíny Sputnik V, o níž má agentura EMA rozhodnout v příštích dnech. Zdá se, že Peking zatím nemá v úmyslu proniknout na evropský trh.

Čína už své vakcíny vyváží do více než 40 zemí a s dalšími deseti jedná. Čínské vakcíny se často staly terčem kritiky, naposledy byla zveřejněna zpráva agentury Associated Press, která citovala šéfa Čínského epidemiologického centra Kao Futa, který prohlásil, že jejich vakcíny nejsou dostatečně účinné. Poté, co mezinárodní média o jeho slovech široce informovala, spěchal specialista v rozhovoru pro Global Times prohlásit, že byl „nepochopený“ a ve skutečnosti mluvil o možnostech kombinace různých vakcín a technologií, úpravě dávek a načasování přeočkování. Všechny studie zatím prokázaly, že čínská vakcína je bezpečná a účinná.

Podle německé kancléřky pozměňovací návrh, který předložili poslanci vládnoucí maďarské strany Fidesz, požadoval systém certifikátů EU, který by povinnou akceptaci vakcín podmiňoval dvěma požadavky: nouzovou licencí WHO a dočasnou licencí členského státu.

Merkelová se také krátce dotkla situace v oblasti lidských práv v Číně, ale nevyjádřila žádnou kritiku, pouze uvedla, že doufá, že dialog o této otázce bude obnoven.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*