Maďarsko pohrozilo opuštěním Evropské unie

Maďarsko pohrozilo opuštěním Evropské unie

Předseda maďarského parlamentu László Kövér dal na srozuměnou, že v případě, že Brusel bude dávat Maďarsku pokyny, jak řídit vlastní zem, může vystoupit z Evropské unie. Velká Británie a Maďarsko prakticky současně pohrozily Evropské unii vystoupením. Můžeme tedy mluvit o tom, že vzniká určitá tendence?

V EU zřejmě jen těžko najdeme dvojici natolik si navzájem nepodobných států. Velká Británie je dávným členem EU, Maďarsko je členem poměrně novým. Velká Británie je sponzorem. S Bruselem u ní vznikl skandál právě kvůli tomu, že od ní požadoval dodatečné příspěvky. Zatímco Maďarsko se o nějaké sponzorování zjevně neuchází. Velká Británie si přeje zpřísnění protiruských sankcí a Maďarsko v jejich důsledku trpí div ne víc, než samotné Rusko.

Předseda maďarského parlamentu László Kövér Foto : Flickr.com/Saeima/cc-by-sa 3.0
Předseda maďarského parlamentu László Kövér
Foto : Flickr.com/Saeima/cc-by-sa 3.0

Takže jsou Maďarsko a Velká Británie dvěma krajnostmi. A když je tím, co je ještě v Evropské unii spojuje, záměr vystoupit z tohoto společenství, pak můžeme jen velice pochybovat o evropské solidaritě. Brusel například neudělal nic, aby hájil tuto republiku před Spojenými státy. A znamená to tedy, že nahrál Američanům v jejich snaze příkladně ji potrestat. Všichni jsou si přece moc dobře vědomi toho, že sankce Washingtonu proti řadě maďarských úředníků vysoké úrovně pouze maskují obviňováním z korupce. Tak za prvé zdejší korupce nijak zvlášť nepřesahuje rámec průměrné evropské úrovně. A za druhé – ani to ještě nebylo dokázáno.

Zato je záměr premiéra Orbána a jeho okolí udržovat navzdory nátlaku vztahy s Moskvou naprosto zjevný. Proto také označují místní politici pokusy potrestat je za to za vměšování dokonce ne do vnějších, ale do vnitřních záležitostí. V republice vlivný poslanec Evropského parlamentu Thomas Deutch označil evropské hodnoty za „příliš vzdálené“. „Musíme sami rozhodovat o své budoucnosti v EU“, řekl poslanec.

Premiér Viktor Orbán už v srpnu upozornil Západ na to, že Rusko zůstává hlavním ekonomickým partnerem Budapešti mimo rámec Evropské unie. Nakolik se to Maďarsku podaří, o tom uvažuje zástupce ředitele ústavu globalizace a sociálních hnutí Vasilij Koltašov.


Jak vážně to myslí Maďarsko, když vyhrožuje Evropské unii vystoupením?

-Teď nemá Maďarsko v podstatě kam odejít. Jeho úřady ale zřejmě začínají činit seriózní nátlak na evropskou byrokracii ve snaze získat lepší postavení v rámci EU. Unie může poskytnout Maďarsku finanční zdroje prostřednictvím evropské Centrální banky. Může rozšířit možnosti maďarských úřadů v oblasti financování sociální politiky a pracovního zákonodárství. EU může dokonce zavřít oči na to, že Maďarsko nebude dál zhoršovat materiální postavení obyvatelstva. Tyhle nepříliš významné ústupky ovšem neudělají tečku v krizi vztahů. Prohlášení Maďarska už ale mění situaci, protože dává najevo, že ekonomická a sociální krize v Evropské unii se už dostaly do stavu nejen politické krize, je to předzvěst politického rozpadu.

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*