Lže šéf ODS Fiala záměrně, nebo jen nechce říct, co je lepší; krást či být na úřadě práce?

Lže šéf ODS Fiala záměrně, nebo jen nechce říct, co je lepší; krást či být na úřadě práce?

Je to jasná Fialova filosofie; živnostník, který nekrade, zbankrotuje a půjde na Úřad práce, kde bude brát podporu, takže to je pro stát nákladnější, než kdyby poctivě platil daně. Lže šéf ODS záměrně, nebo jen nechce říct pravdu?

Malé připomenutí úvodem: Petr Fiala, bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně a přes rok třináctý ministr školství v Nečasově vládě. A jeho charisma? Získal ho zřejmě už v 90. letech; to byl drsným konzervativním katolíkem, skeptickým k naší státnosti a zanícený ideou „Panevropy“ (navazující na meziválečný klerofašismus a vizi stavovského státu dle představ hraběte Coudenhove-Kalergiho). Zval do naší republiky Bernda Posselta, Otto Habsburka i jiné osobnosti a umožňoval jim agitaci v rámci tzv. Panevropského hnutí (Bernd Posselt byl v Československu v Brně tajně agitovat už v září 1989).

 

 

Britské listy přinesly zajímavou informaci čtenáře Jaroslava Horáka; “V katolicko-konzervativním časopise Proglas (Fiala byl zástupce šéfredaktora a sám do něj psal) se vedle jiného systematicky překládaly a otiskovaly články Bernda Posselta a Otty Habsburka. V Proglasu, ročník 1990, číslo 9/10, je text, napsaný Petrem Fialou, ve kterém mj. cituje z projevu Otty Habsburka, který přijel do Brna přesvědčovat, že Češi mají na Západě své největší přátele v sudetských Němcích.

fiala clanek

Článek obsahuje i tři fotografie (Petr Fiala je sám vybral jako sebeprezentační doprovod svého článku), na kterých Fiala pózuje s Berndem Posseltem, Otto Habsburkem, politikem KDU-ČSL Tollnerem a praporem “Moravské zemské Panevropské unie”, jejímž byl předsedou. Oslabené ODS může nyní předsednictvím Petra Fialy hrozit postupné převzetí konzervativně-katolickými skupinami a následně sloučení s TOP 09…

A nyní současnost: Na nedávné tiskové konferenci představili Občanští demokraté kampaň: „Stop šikaně živnostníků“. Proto nyní ve sněmovně řádí opoziční obstrukce, jež mají zamezit přijetí Babišova zákona o elektronické evidenci tržeb. Podle předsedy ODS Petra Fialy je návrh „součástí smrtícího koktejlu, který míchá vláda Bohuslava Sobotky všem občanům.“ K tomu dodal: „Ale kulturu podnikání nikdy nezměníte represí. Je to socialismus: kontrola lidí, kontrola každé jejich transakce, každého jejich pohybu…“ (Je snad represe, když je podnikatel povinen vydat na žádost zákazníka doklady o prodeji zboží a o poskytnutí služby? A není naopak jen samozřejmostí, že na dokladu musí být uvedeno označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením, a identifikačním číslem, datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby, druh zboží nebo služby a cena…?)

Lapidárně řečeno; pokud pekař prodá rohlík, finanční úřad o tom bude vědět dříve, než zákazník opustí prodejnu. Má to zařídit plán proti daňovým podvodům, který chystá ministerstvo financí. Obávané registrační pokladny ale podnikatele nemusí stát tisíce korun, jak se původně předpokládalo u ODS a TOP 09. „Zatím to vypadá, že roční náklady pro živnostníka by nepřevýšily stovky korun,“ řekla HN a týdeníku Ekonom náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.

Jen aby řeč nestála: Není to tak dávno, co živnostníci odvedli roční daně pouze za 1,5 mld. Kč, ovšem ve stejném roce odevzdali zaměstnanci na dani z příjmu fyzických osob 105 mld. Kč, tedy o téměř sto miliard víc. A příspěvky do zdravotního pojištění v době, kdy Česká republika měla asi 4 000 066 zaměstnanců a zhruba 865 000 osob samostatně výdělečně činných? Průměrný odvod jedné OSVČ do zdravotního pojištění za rok činil 16 966 korun a u zaměstnance a zaměstnavatele 37 341 korun. Naprosto zdrcující vítězství soudnosti zaměstnanců nad daňovým kulišáctvím mnohých živnostníků…

babis v europarlamentu

Andrej Babiš v europarlamentu… Foto: Reuters…

Vláda prý lže, když říká, že se elektronická evidence tržeb nebude týkat například řemeslníků či kadeřnic. Ohroženi údajně nebudou jen živnostníci, ale i všichni jejich zákazníci.  A co na to předkladatel zákona? „Povinnost evidovat tržby budeme zavádět postupně, takže zatím jsme navrhli jenom restaurace a maloobchod. To je 50 procent z celkového počtu subjektů, kterých se to týká. Další sektory budeme přidávat výhradně na základě analýzy daňové správy. Takže u každého sektoru zvážíme přínosy a náklady a na drobné řemeslníky nebo například kadeřnice se elektronická evidence tržeb vztahovat nebude,“ zdůraznil ministr financí Babiš v Poslanecké sněmovně.

Podle analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků budou náklady pro podnikatele na zavedení evidence tržeb v řádech tisíců korun. Skupina, kterou tvoří podnikatelé a firmy, jež zatím nepracují s žádnou pokladnou a budou muset technologii zakoupit, čítá přibližně dvě stě tisíc osob a pořízení potřebné technologie je vyjde na pět až čtrnáct tisíc korun. Babiš už také mluví o kompenzaci nákladů, které podnikatelé na pořízení on-line systému nezbytného pro evidenci tržeb budou muset vynaložit. Jednorázovou slevu na daních chce Babiš jen pro fyzické osoby a má kompenzovat náklady na pořízení softwaru. U nejmenších podnikatelů půjde maximálně o několik tisíc korun jednorázově nebo o stokoruny měsíčně.

Servírka Veronika Borstein

Servírka Veronika Borstein ze Znojma v české telavivské hospůdce Little Prague, kde není registrační pokladna ničím novým… Snímek Břetislav Olšer

Ovšem, ačkoliv má vládní koalice ve sněmovně znatelnou převahu nad opozicí, nebude projednání zákona ani snadnou a rychlou záležitostí. ODS ho podle svého předsedy Petra Fialy bude za pomoci obstrukcí co nejdéle blokovat a nedopustí, aby začal platit od začátku příštího roku. Předseda občanských demokratů v Partii televize Prima ohlásil, že pokud bude předloha přece platit, ODS ji zruší, až bude vládnout; tedy mezi námi, asi nikdy, a když, tak sotva…. „Uděláme vše pro to, co nám umožňuje jednací sněmovní řád, abychom přijetí zákona zabránili,“ řekl a pořád mele svou; registrační pokladny, jak se elektronické evidenci tržeb říká, jsou podle něho účelové lži a likvidací pro drobné živnostníky a podnikatele; stát z toho údajně nic nezíská…. V mercedesu pro sociální dávky aneb Mládek dál stínovým ministrem

Skutečně nic? Jak je tedy možné, že zavedení registračních pokladen, účtenkové loterie, lepší výběr DPH a dalších opatření ve prospěch lepšího výběru daní přineslo na Slovensku vyšší příjmy státního rozpočtu o 155 milionů eur, tedy přes čtyři miliardy korun, postupně ročně dalších 217 milionů eur. A pohled do historie – první registrační pokladna byla patentována v USA již v roce 1879. Ze zemí Evropské unie je používání registračních pokladen uzákoněno v Itálii, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Řecku, Litvě, Maltě, Kypru, Polsku a Slovensku, mimo EU například na Ukrajině, v Srbsku, Černé Hoře a Turecku. Osobní skvělou zkušenost mám z registračními pokladnami v Izraeli i v zámoří…

kour z domu

Foto: ČTK

A přibyl další nesmyslný Fialův argument; týká se spalování škodlivých látek v domácích kamnech a krbech a jeho kontrola přímo v domech i bez soudního rozhodnutí. Dle Fialy je to zásah do domovních svobod. Ovšem, pan šéf ODS se opět plete; Česko má svoji Ústavu a v ní Listinu základních lidských práv, kde se je Článek 6, jenž upravuje právo na život a zdraví, které je absolutním právem. Listina základních práv a svobod je přece součást českého ústavního pořádku. Do domu nebo bytu mohla totiž dosud vstoupit policie nebo nějaký státní orgán jenom po rozhodnutí soudu. Proto ta změna. Důvod pro inteligentní lidí je zřejmý – Česko má podle ministerstva životního prostředí problém s velkým množstvím zastaralých zařízení, která umožňují spalování odpadu. Úředníci proto budou kotle kontrolovat, pokud se v jednom roce opakovaně objeví podezření na porušení zákona.

Je toho zapotřebí? Zhruba třetina obyvatel Česka žije v oblastech s větším zamořením prachem, polovina lidí polyká velké koncentrace rakovinotvorného benzo(a)pyrenu, který vzniká například při spalování uhlí nebo třeba umělých hmot. Nejdřív majitel dostane písemné upozornění, podruhé už na kotel přijde kontrola. Kdo ji do domu nepustí, může dostat pokutu až 50 tisíc korun. Proč toto údajní porušování osobní svobody? Kvůli dlouhodobému vystavení znečištěnému ovzduší podle Světové zdravotnické organizace (WHO) předčasně zemře každý rok více tři miliony lidí. Nová studie předpovídá, že do roku 2050 by to mohlo být 6,6 milionu předčasných úmrtí.

České domácnosti, topící tuhými palivy, vyprodukují během jediného kalendářního roku více než 19 kilotun prachu. Na celkovém podílu znečištění ovzduší u nás se tak podílejí více než třiceti procenty. Statistická data Českého hydrometeorologického ústavu uvádějí, že na znečišťování ovzduší se podílí skoro každá z domácností, vlastnící kotel na vytápění. Samotné domácnosti se tak s 31 procenty stávají druhým největším znečišťovatelem ovzduší v České republice.

fiala irol leader

Další Fialova demagogie se týká toho nejdůležitějšího pro zdraví člověka – zákazu kouření cigaret. „Pokud mi restaurace nevyhovuje, tak do ní nemusím,“ argumentuje opět hloupě šéf opoziční ODS, který je absolutně proti tomuto zákazu. Protikuřácký zákon podle něj nepodpoří nikdo z občanských demokratů. „Důvod je jednoduchý – týká se svobody podnikání a volby. Stát nemá určovat, co můžeme dělat, nemá nás tímto způsobem vychovávat…“ Lidé mají podle něj na výběr, zda půjdou do kuřácké, nebo nekuřácké restaurace. „Navíc co to třeba způsobí v řadě malých obcí, kde je jediná hospoda?” komentoval Fiala a připomněl, že mnoho restaurací má oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky.

Dnes u nás kouří asi čtyři miliony kuřáků a kuřaček, když se nám ten počet podaří zdvojnásobit, státní kasa tak získá 100 miliard, z toho pouze 12 miliard padne na léčbu rakoviny, infarktu a dalších nemocí. Resort zdravotnictví tak ročně skandálně získá pouze od kuřáků 88 miliard, tedy ve srovnání se sumou 5,8 miliard korun, které dostal resort ze státního rozpočtu, je to balada. A ty perspektivy. Při odchodu do důchodu v 65 letech stát získá další miliardy. Jak? Snadno. Když se zvýší počet kuřáků, zvýší se i počet předčasných úmrtí, zmenší se počet důchodců. A máme další úspory; jenom loni stát vyplatil na důchodech zhruba 340 miliard korun, letos ke konci srpna to bylo zhruba 230 miliard korun. Jak zvýšit počet předdůchodových kuřáků?

ods na hrobe ods

Za vším hledej polycyklické aromatické uhlovodíky, co vznikají spalováním tabáku a můžou za rakovinu plic. Panu exministru zdravotnictví Hegerovi, přeběhlíkovi z ODS do TOP 09, nestačilo, že z českých pacientů i tak trpí každý čtvrtý onkologickou chorobou… Kouření přivodí kuřákovi až padesát závažných chorob. Při obsahu asi pěti tisíc chemikálií a více než stovky karcinogenů v cigaretovém kouři se ani není čemu divit. Novum je, že cigarety nepůsobí jen dlouhodobě a první fáze ohrožení DNA rakovinou nezačíná až za 20 či 30 let, ale jen za pár minut po prvním šluknutí. „Nechť zhyne celý svět, hlavně že zvítězí spravedlnost a kuřáci…“

„Dneska nám zakážou kouření a zítra někdo přijde s tím, že vypít deset piv denně je nesmysl. Nebo proč vlastně souložit, když to není za účelem zplození potomka. Teď se tomu smějeme, ale jenom do chvíle, než se z toho zrodí nový totalitní režim,“ zní další verbální perla pana primátora Teplic Kubery. Kouření je pro něho náboženstvím. V EU by pro něj prý hlasovali všichni zastánci lidských práv, proto členové jeho „náboženské společnosti kuřáků“ programově prohlásí cigaretu za součást svého náboženského rituálu a během mše v jejich kostele, jimž je pro ně hospoda, budou kouřit cigarety místo kadidla. A pít pivo s rumem místo mešního vína. Nikdo si pak z EU netroufne jim zakazovat tuto činnost, protože náboženská svoboda je jedním ze základních atributů listiny práv a svobod. A zrovna si v tom svém kostele můžou objednat zádušní mši…

„Fiat iustitia, et pereat mundus”, v překladu: „Nechť zhyne celý svět, hlavně že zvítězí spravedlnost.“ Takové je Kuberovo motto, proto vykouří denně svoji šedesátku. Jak prohlásil kdysi exministr zdravotnictví MUDr. Leoš Heger, na nemoci kuřáků se ročně spotřebuje v systému veřejného zdravotního pojištění šest miliard Kč, zatímco přínos do státního rozpočtu z daně za kuřivo je asi desetkrát vyšší. Proč se nepochlubil, že konečně zná způsob, jak smazat státní dluh ve výši daleko nad bilion korun. Nebudeme vyhazovat zbytečné miliardy za propagaci, jak se odnaučit kouřit, naopak necháme mládež, aby mohla kouřit už ve školách, doporučil bych předmět „Kouřením k trvale vyrovnanému státnímu rozpočtu“. Analýza vychází z toho, že stát vybere na spotřebních daních za tabák 44 miliard, dalších zhruba 16 miliard zaplatí kuřáci na dani z přidané hodnoty. Kuřáci jsou prostě naše rodinné stříbro. Ročně jde na vrub kouření přes 22 tisíc úmrtí, tedy přibližně smoking causes mouth cancerpětapadesát lidských životů denně.

FOTO: Tim Wimborne, Reuters

O bonmoty, silnou Zemanovu zbraň, se jak vidno zříti marně pokouší i teplický primátor a senátor Jaroslav Kubera. Co čert nechtěl, znám se s oběma. Tvrdí že s kouřením cigaret nemá problém. Myslím si však, že s ním problém je a to veliký; rovněž na těhotné ženy závislé na nikotinu či alkoholu by se totiž měl vztahovat § 224 trestního zákona, v němž se praví: Kdo jinému z nedbalosti způsobí těžkou újmu na zdraví nebo smrt, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti. Těžkou újmu na zdraví vymezuje § 89 odst. 7 trestního zákona. Rozumí se jí jen vážná porucha zdraví nebo vážné onemocnění. To dítě, vlastně embryo, za to nemůže, neumí se bránit této postupné vraždě, nebo narození, které kvůli jeho zdravotním defektům z nikotinu, dehtu a dalších desítek jedů zůstane na krku zdravotního pojištění státu… Pochopil jste, politikou zcela pomýlený ex rektore Petře Fialo…?

“Polovina dětí ve věku do jednoho roku, které zemřely v důsledku syndromu náhlého úmrtí, doplatila na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily,” uvádí MUDr. Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření První lékařské fakulty Univerzity Karlovy. S cigaretovým kouřem se do těla dostávají na tisíce chemikálií a z plic se vstřebávají rovnou do krve. Pokud je kuřákem nastávající matka, proniknou i do těla jejího nenarozeného dítěte. Největší zlo představuje nikotin a oxid uhelnatý. Nikotin díky své schopnosti stahovat cévy snižuje průtok krve dělohou, dochází také k narušení jemných cév v placentě, a tím je zhoršeno předávání živin mezi krví matky a dítěte.

Inu, proto má stát, ať se to Petru Fialovi, příteli Bernda Posselta a Otty Habsburka, líbí nebo ne, ale existuje nezpochybnitelné právo státu regulovat distribuci, propagaci, ale i místa užívání těchto jedovatých výrobků s ohledem na svobodu a práva těch, kteří je v danou chvíli neužívají, tedy nekuřáků a v danou chvíli nekouřících exkuřáků…

 

Blog autora http://olser.blog.idnes.cz

Další komentáře, glosy a ukázky z mých knih na webech olser.cz, http://www.rukojmi.cz/, bretislav-olser.enface.cz a na mém facebooku

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

4 Komentáře “Lže šéf ODS Fiala záměrně, nebo jen nechce říct, co je lepší; krást či být na úřadě práce?

 • · Edit

  ODS je pro mne zločinecká organizace a tady nemám co dodat.
  Stále mě chybí zákon o prokazování původu majetku a peněz.
  Byl to prioritní program před 2013 volbami ČSSD.
  Zločinci patří do vězení né do politiky, voliči zločinců jsou u
  mne vlastizrádci.

 • · Edit

  Fiala, z něho jeho nedobrá povaha přímo vyzařuje. Když ho vidím řečnit tak vypínám zvuk a sleduji jeho mimiku a to v tom lepším případě jinak ho vypínám. ODS potřebuje voliče tak sází jakoby na podnikatele a maže jim med kolem huby, zastrašuje je, ale myslím, že prosperující a čestný podnikatel nemůže naletět na jedovaté řeči. To, že se někteří podnikatele nechovají čestně a různě obcházejí zákon nebo hledají výborné účetní, kteří provedou kouzlo a bude se platit méně to je bohužel důsledkem zbrklého nastartování nové etapy po změně režimu. Většina pravicových politiků vidí vzor v USA, ale tam je podvádění s daněmi velmi těžkým zločinem. Tady si nikdo nic nedělal z toho, že ožulí stát naopak byl v roli hrdiny a chytrolína. Myslím, že ten podnikatel, který nepodvádí se nemá po zavedení EET ničeho bát. Bohužel jinak by musela být na armádu nepoctivých podnikatelů armáda kontrolorů. Což je z hlediska počtu pracovniků FÚ zcela nemožné. Proč se přihlašují na pražské úřady podnikatelé, kteří nemají sídlo podnikání v Praze? Aby nemohli být kontrolovány, protože na malém městě je na ně moc vidět a v Praze se ztratí a případná kontrola, pokud nebudou křiklavě vybočovat, tak hrozí za 200 let.

 • Zeptejte se určitých lidí, o kterých se nesmí mluvit ani psát a pojmenovávat je pravým jménem, co je lepší – krást nebo být na úřadu práce. Oni odpoví – být na úřadu práce a krást.

 • Vláda neumí využívat stávající zákony a kontrolami donutit lidi, aby platili řádně daně, proto vymýšlí systém, ve kterém se každý příjem řádně přizná. Tento očekávaný efekt nenastane, protože jsme v Česku. Ale hlavním problémem je, že se Babiš snaží získávat maximum dat, které bude moci zneužít k ovládání kohokoliv. A právě zneužívání informací je větší riziko, než potenciální daňové úniky. Kdyby byla hrozba citelné sankce, každý by raději příjmy přiznával a platil řádně daně. Bylo by to levnější a k efektu by se připočetla úspora za nezřízení systému šmírování, který bude tato vláda neustále rozšiřovat.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*