Letos bude propuštěno 11 nejhorších australských teroristů

Letos bude propuštěno 11 nejhorších australských teroristů

Jedenáct z nejnebezpečnějších australských teroristů bude propuštěno z vězení již v listopadu tohoto roku.

Abdul Nacer Benbrika, organizátor největšího teroristického spiknutí v australské historii, je jedním z mužů, kteří budou osvobozeni.Většina z nich údajně šířila islamistickou propagandu během svého pobytu ve věznění.

Obavy z dalšího útoku podporuje skutečnost následujícího teroristického útoku v Londýně, k němuž došlo počátkem tohoto měsíce a provedl jej odsouzený terorista, který byl propuštěn z vězení pouhé dva dny před dalším útokem.

Podobné obavy nyní řeší Spojené království, které za posledních sedm let propustilo z vězení předčasně více než 160 teroristů a snaží se proti tomu schválit nový zákon, jenž by tomu v budoucnu zabránil.

Nový zákon (Restriction of Early Release) proti teroristům, který nyní čeká na schválení Sněmovnou lordů, byl napsán v návaznosti na teroristický útok ve Streathamu spáchaný Sudeshem Ammanem, který pobodal dva lidi jen několik dní poté, co byl předčasně propuštěn z vězení.

Poslanci se pokoušejí uzákonit novou legislativu do 27. února, aby zabránili propuštění Mohammeda Zahira Khana, který byl v květnu 2018 uznán vinným z šíření teroristické propagandy a má být propuštěn v polovině svého dosud odpykaného trestu.

Podle navrhovaných právních předpisů si budou odsouzení teroristé odpykávat nejméně dvě třetiny trestu a nebudou osvobozeni předčasně, pokud nezískají souhlas Rady pro podmíněné propuštění.

Návrh zákona by se použil retrospektivně a zablokoval by předčasné propuštění asi 50 teroristů, kteří mají být v současné době automaticky propuštěni – potenciálně by to mohlo vést k právní žalobě podle zákona o lidských právech, jak ho prosazují britské soudy nebo Evropská úmluva o lidských právech a jak je nuceno Evropským soudem pro lidská práva, kterému se Spojené království i přes Brexit nadále zavazuje.

Mnoho z odsouzených teroristů, kteří již byli propuštěni z vězení, se vrátili k životu v oblastech, které kdysi terorizovali.

Jeden takový pachatel, Mohammed Shahjahan, který byl v roce 2013 odsouzen po boku vraha na London Bridge, byl propuštěn zpět do města Burslem – kde v minulosti hrozil bombovými útoky.

Kazi Islam, který byl uvězněn za plánování útoku na britské vojáky, byl také předčasně propuštěn v polovině výkonu trestu. Islam, žák radikálního islamistického kazatele nenávisti Anjema Choudaryho, se odstěhoval vedle svého odsouzeného strýce teroristy Kaziho Rahmana ve východním Londýně.

Proti-teroristický think tank Henry Jackson Society to komentoval slovy: „Terorističtí vězni patří mezi nejnebezpečnější ve vězeňském systému – takový počet lidí, kteří byli propuštěni a chodí mezi námi, je alarmující.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*