Lékaři bez hranic: Americké letouny střílely na zaměstnance, když utíkali z nemocnice v Kunduzu

Lékaři bez hranic: Americké letouny střílely na zaměstnance, když utíkali z nemocnice v Kunduzu

Nezní to jako nešťastný omyl, ale více jako skutečný válečný zločin.

Poté, co americké síly minulý měsíc zcela zničily nemocnici Lékařů bez hranic v Kunduzu, charitativní organizace okamžitě nazvala tento incident válečným zločinem.

Americká vláda se za bombardování nemocnice omluvila, a slíbila, že vyšetří to, co nazvala omylem. Lékaři bez hranic nedávno vydali svou úvahu o bombardování nemocnice, která vůbec nezní jako omyl, ale více jako skutečný válečný zločin.

Například proto, že útok nezahrnoval jednu zatoulanou bombu, která by spadla na nemocnici. Jednalo se o hodinový útok, kdy zaměstnanci vyslali 18 tísňových signálů úředníkům v Afghánistánu a USA, které odesílali po celou dobu trvání bombardování. Co je horší, je skutečnost, že někteří zaměstnanci byli sestřeleni ze shora, když prchali před tímto krveprolitím. „Mnoho pracovníků popisovalo, jak viděli střelbu na lidi z letadel, když se snažili uprchnout z hlavní nemocniční budovy, který byla zasažena při náletu. Někteří lidé popsali, že střelba následovala lidi na útěku. Lékaři a ostatní zdravotničtí pracovníci byli zastřeleni při útěku, když se snažili dostat do bezpečí do jiné části budovy.

Spolupracovníci Lékařů bez hranic zabiti při vzdušném bombardování nemocnice v Kundúzu Foto: MSF/AFP/Getty Images
Spolupracovníci Lékařů bez hranic zabiti při vzdušném bombardování nemocnice v Kundúzu Foto: MSF/AFP/Getty Images

Dlouho předtím, než pracovníci prosili americké činitele k zastavení útoku, poloha nemocnice byla všem dobře známa. Ta byla umístěna v Kunduzu od roku 2011, na budově byly viditelné vlajky Lékařů bez hranic, a charita upozornila americké síly o jejich přítomnosti několik dní předtím, než americké síly provedly útok na nemocnici v Kunduzu. To je také důvod, proč Lékaři bez hranic stále hledají skutečné vysvětlení pro tento útok.

„Otázkou zůstává, zda naše nemocnice přišla o svůj ochranný status v očích vojenských sil zapojených do tohoto útoku- a pokud ano, proč. Na tuto otázku nemohou odpovědět Lékaři bez hranic. Osoby odpovědné za vyžádání, nařízení a schválení náletů musí na tyto otázky odpovědět.“

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*