Lavrov: Západ bude „spojencem An-Nusrá“, pokud nedokáže oddělit syrské rebely od teroristů

Lavrov: Západ bude „spojencem An-Nusrá“, pokud nedokáže oddělit syrské rebely od teroristů

Pokud Západ selže a nebude schopen vyvinout tlak na opoziční skupiny v Sýrii a přinutit je oddělit se od Fronty an-nusrá, učiní to ze Západu „komplice“  teroristů, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.     

„Skutečnost, že nejen Steffan de Mistura (zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii), ale i západní média nyní tvrdí, že Jabhat Al-Nusra (Fronta an-nusrá) je ta, která útočí na vládní pozice v jihozápadní části Aleppa, dokazuje, že již nikdo nemůže předtím zavírat oči,“ uvedl Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě.

Vyzýváme naše mezinárodní partnery, kteří mají vliv na opoziční skupiny, aby je požádaly, aby byly odděleny od Fronty an-Nusrá. Pokud se tak nestane, dělají ze sebe komplice této teroristické skupiny,“ dodal Lavrov.

Mistura v neděli uvedl, že je „zděšen a šokován vysokým počtem raket vypálených bezhlavě ozbrojenými opozičními skupinami,“ které zabily desítky civilistů v Aleppu za posledních 48 hodin.

Podle prohlášení vydaného zvláštním vyslancem OSN pro syrskou kancelář, „věrohodné zprávy citující zdroje na zemi, naznačují, že bylo v západním Aleppu zabito desítky civilistů, včetně dětí a další stovky zraněno v důsledku vytrvalých a bezhlavých útoků ozbrojených opozičních skupin.“

„Těm, kteří argumentují, že tímto chtěli ulehčit obležení východního Aleppa, je třeba připomenout, že nic neospravedlňuje použití nepřiměřených, nevybíravých útoků, včetně těžkých zbraní na civilní oblasti, což by mohlo představovat válečné zločiny,“ uvedl syrský vyslanec.

„Civilisté na obou stranách Aleppa již trpěli dost, kvůli marným, ale smrtícím pokusům převzít město Aleppo,“ uvedl Mistura a dodal, že oni nyní „potřebují a zaslouží si stabilní příměří v tomto starobylém syrském městě.“

Více než 16.000 lidí se stalo oběťmi opozičních skupin v Sýrii, uvedla minulý týden ve svém prohlášení ruská Stálá mise při OSN.

Od února do září, opoziční skupiny, které mají být pod kontrolou USA, se dopustily 2.031 porušení (zastavení nepřátelských akcí), které stály životy 3.532 vojáků a 12.800 civilistů,“ stálo v prohlášení Stálé mise při OSN, zveřejněné na stránkách ruského ministerstva zahraničí.

Mise konstatovala, že zatímco Moskva splnila svou část dohody a jednala se syrskými úřady, aby bylo možné příměří, Washingtonu se nepodařilo splnit svůj slib vyjednat to samé s Amerikou podporovanou „umírněnou“ syrskou opozicí.

„Rusko garantovalo implementaci (ukončení nepřátelských akcí)“ ze strany syrské vlády. USA na druhé straně nebyly schopny zajistit implementaci (ukončení nepřátelských akcí) ozbrojenými skupinami.“

„Kromě toho, USA nesplnily svůj únorový slib, oddělit Frontu an-Nusrá od „umírněné“ opozice,“ poznamenala Mise OSN s tím, že existuje celá řada dalších otázek ohledně amerických neúspěchů ve společném úsilí obou států přinést mír do Sýrie. Patří mezi ně, že se nepodařilo vytvořit cennou výměnu informací o porušování příměří a selhání usnadnit přístup k humanitární pomoci pro východní Aleppo.

Ozbrojený konflikt v Sýrii zuří od března 2011. Vládní vojáci čelí militantům z různých ozbrojených skupin. Údaje o počtu obětí konfliktu se liší- podle OSN bylo během války zabito  asi 300 tisíc Syřanů.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto : PressTV)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*