Lavrov: USA organizují „smrtelné provokace“ proti ruským silám v Sýrii

Lavrov: USA organizují „smrtelné provokace“ proti ruským silám v Sýrii

Washington hraje nebezpečnou hru povzbuzováním teroristů v Sýrii k útokům na vládní síly a ruskou armádu, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Moskva nenechá agresivní kroky USA bez odpovědi, ale chce překonat politickou patovou situaci, dodal.

V rozhovoru s londýnským deníkem Asharq Al-Awsat před návštěvou saúdského krále Salmana bin Abdulaziz Al Sauda v Moskvě, Lavrov poznamenal, že koalice pod vedením USA  a syrské povstalecké síly důsledně podporují kroky způsobem, který pomáhá Islámskému státu a dalším teroristickým skupinám.

„V některých případech dochází k údajným náhodným útokům na syrské ozbrojené síly, po nichž Islámský stát provádí protiútoky. V jiných případech inspirují další teroristy, aby útočili na strategická místa, v nichž Damašek obnovil svou legitimní pravomoc, nebo organizují smrtelné provokace proti našemu vojenskému personálu,“ uvedl Lavrov.

Washington se v Sýrii řídí „dvojitými standarty“, řekl ruský ministr zahraničí, který odsoudil USA za to, že nedokázaly uznat, že neexistují žádné takové věci jako špatní nebo dobří teroristé.

„Používáte-li dvojí standarty, dělíte teroristy na „špatné“ a „velmi špatné“, nutíte ostatní vstoupit do koalice kvůli politickým motivům a zapomínáte na nezbytné sankce OSN ke schválení těchto akcí, pak je těžké hovořit o účinnosti protiteroristické kampaně,“ uvedl.

Zapojení Ruska v kampani proti ISIS v Sýrii pomáhá nejen ruské národní bezpečnosti, ale také regionální stabilitě, uvedl Lavrov s tím, že nestačí porazit teroristy v terénu, ale přivést mír do postižených oblastí s důležitostí diplomatického úsilí.„Je nemožné vymýtit terorismus na Středním východě a v severní Africe pouze vojenskými prostředky. Jsme o tom hluboce přesvědčeni. Výhoda naší politiky spočívá v tom, že se nejedná o vlastní zájmy a že nemá skrytou agendu,“ uvedl Lavrov.

Moskva bude pokračovat v procesu řešení konfliktů v těchto regionech prostřednictvím politických a diplomatických snah a „vyzývá všechny zájemce, aby se účastnili této společné a upřímné práce,“ uvedl ruský diplomat.

Hlavním přispěvatelem k porážce ISIS v Sýrii byly syrské ozbrojené síly a ruské letectvo, uvedl Lavrov.

Pokud jde o Sýrii a Irák, kde vládní ozbrojené síly a spojenecké milice tlačí, aby osvobodily zbývající džihádistické pevnosti, spolupráce mezi Moskvou, Ankarou  Teheránem hraje rozhodující roli při návratu stability, uvedl Lavrov.

„Naše praktická spolupráce na všech úrovních a zpravodajské denní kontakty dokládají, že Turecko a Írán hrají v plném slova smyslu klíčovou úlohu, pokud jde o stabilizaci situace v Sýrii a Iráku,“ řekl Lavrov.

Lavrov také pochválil Saúdskou Arábii za její vedení při vytváření syrské opoziční delegace v ženevských rozhovorech, čímž by se mohla „stát dobrým partnerem delegace vlády Syrské arabské republiky v rozhovorech pod záštitou OSN v Ženevě.“

Když hovořil o nadcházející návštěvě saúdského krále Salmana Al Sauda v Moskvě, Lavrov vyjádřil naději, že „přinese naši spolupráci na úplně jinou úroveň“ a připraví cestu pro stabilnější Střední východ a severní Afriku.

Pokud jde o šance na zlepšení vztahů mezi USA a Ruskem, Lavrov podotkl, že protiruská hysterie v USA se stala obrovskou překážkou na cestě k normalizaci vztahů. Lavrov opětovně uvedl, že Moskva nezasahovala do amerických prezidentských voleb s tím, že se z Ruska dělá obětní beránek, protože „někdo ve Washingtonu nechce přijmout výsledek hlasování,“ zatímco „bezohledně zneužívá ruskou kartu v boji o moc.“

Zatímco Moskva bere v úvahu složitou vnitřní politickou situaci v USA, bude muset připravit vlastní protiopatření.

„Nemůžeme nechat bez odpovědi takové agresivní kroky USA, jako například zákon „Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act” přijatý v červenci. Doufáme, že ve Washingtonu převládne soudnost a spirála konfrontace bude zastavena. Z našeho pohledu, my o ní neusilujeme.“

Lavrov zdůraznil, že bude potřeba politické vůle na obou stranách, aby se nalezla cesta k „uměle vytvořené patové situaci“ v rámci spolupráce mezi USA a Ruskem.

„Potenciál rusko-americké spolupráce v mezinárodních záležitostech je velký, i když v mnoha ohledech zůstává nedostatečně rozvinutý. Dlouho jsme naléhali na naše kolegy, abychom vytvořili skutečnou koordinaci v oblasti boje proti terorismu a při řešení dalších nebezpečných výzev, tj. šíření zbraní hromadného ničení, obchod s drogami a počítačová kriminalita,“ uvedl Lavrov.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto : PressTV)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Lavrov: USA organizují „smrtelné provokace“ proti ruským silám v Sýrii

  • Deep State sili, ze Rusove se drzi zpatky i pres vsechny urazky a lzi se strany USA. Chce za kazdou cenu konfrontaci, utoci spolu s ISIL na Ruske jednotky v Syrii, ackoliv tam USA nemaji co delat, nikdo je tam nepozval a nechce. Podporou teroristu uz tam znicili celou zemi a stale nechteji svou porazku uznat.Za kazdou cenu vyvolat konflikt a 3. svet. valku. Ted prijde impeachment Trumpa, chteji z neho udelat nesvepravneho, nezpusobileho pro urad prezidenta a dosadit sveho cloveka Pence misto Trumpa, protoze Trump stale 100 % jeste neplni agendu deep statu, ktery ve skutecnosti ovlada USA a jejich politiku spolu s tajnymi sluzbami a Pentagonem. Nakopne to obcanskou valku v USA a ohrozi mir ve svete.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*