Lavrov pro italský deník: „Vliv“ Moskvy na americké volby je mýtus

Lavrov pro italský deník: „Vliv“ Moskvy na americké volby je mýtus

Tvrzení, že útoky ruských hackerů pomohly k vítězství Donalda Trumpa je mýtus, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru s italským deníkem Corriere della sera. Rozhovor se také zaměřil na sankce vůči Moskvě a napětí mezi Ruskem a NATO.

Bezprostředně po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, americká a mezinárodní média rychle došla k závěru, že údajné neoprávněné vniknutí do tábora demokratické soupeřky Hillary Clintonové „ruskými hackery“ ovlivnilo výsledek voleb.

V rozhovoru pro Corriere della Sera zveřejněném ve středu, Lavrov zdůraznil, že jediní, kdo opravdu „pomohl“ Donaldu Trumpovi, aby se stal 45. prezidentem USA, byli američtí občané.

„Je příznačné, že autoři těchto obvinění, kteří nafoukli rusofobní hysterii ve Spojených státech v předvečer hlasování, si nyní hrají na maminku. Žádné slibné „důkazy“ o zasahování do volebního procesu nebyly předloženy ani v Americe, ani mezinárodní veřejnosti,“ uvedl Lavrov.

Washington v říjnu oficiálně obvinil Moskvu z organizování hackerských útoků na úředníky a instituce v USA, i když nepředložil žádné důkazy nebo jiné informace, které by podporovaly toto tvrzení. Kreml tato obvinění ze strany USA odmítl a označil je za „nesmysl“. Nedostatek důkazů vyvolalo řadu otázek o tom, jaký byl přesný účel těchto obvinění a čemu by mohly skutečně sloužit, uvedl Lavrov.

„To opět potvrzuje, že celý příběh je z oblasti vytváření mýtů s cílem vyřešit krátkodobé politické cíle,“ dodal ministr zahraničí.

Dne 29. listopadu, německá kancléřka Angela Merkelová rovněž zvažovala, že nedávné hackerské útoky na německou telekomunikační skupinu Deutsche Telekom by mohla mít na svědomí Moskva. Nicméně, německá vůdkyně přiznala, že neví, kdo přesně byli tito útočníci.

„Italské podniky jsou nespokojeny se sankcemi proti Rusku“

Když byl tázán na to, jak Rusko pohlíží na vztahy s Itálií, která patří mezi země, které na Moskvu uvalily sankce kvůli ukrajinské krizi, Lavrov poznamenal, že obě strany v důsledku těchto opatření trpí.

„Sankce proti Rusku zavedla EU, Itálie se připojila a Ruská odvetná opatření měla negativní dopad na oboustranný obchod a hospodářskou spolupráci,“ uvedl Lavrov, který také poznamenal, že Itálie, která bývala čtvrtým největším obchodním partnerem Ruska je nyní na šestém místě, zatímco Washington předběhl Řím a je nyní na pátém místě.

„Takže, Washington, který byl iniciátorem velké části protiruských kroků, neutrpěl žádnými ztrátami. Možná je to něco, o čem by naši italští a obecně evropští partneři měli přemýšlet,“ uvedl Lavrov. Rusko již na své straně „upravilo“ svou zemi k těmto omezením a jeho ekonomika pevně „stojí na svých nohou“.

Ruský ministr zahraničí také poznamenal, že „italští politici, obchodní společnosti a veřejné kruhy stále častěji vyjadřují jejich nespokojenost se sankční politikou a vyzývají k návratu k rostoucím oboustranným vztahům mezi oběma státy.

„Řada regionů v Itálii přijaly rezoluci vyzývající ke zrušení protiruských sankcí,“ uvedl Lavrov a dodal, že Moskva doufá, že bude Řím budovat své vztahy s Ruskem na základě především vlastních zájmů.

„Celá bohatá historie rusko-italských vztahů, která je založena na dlouholetých zkušenostech plodné spolupráce, je příkladem toho, že společnými silami se nám podařilo dosáhnout významných výsledků,“ uvedl Lavrov.

Destruktivní akce NATO přinutily Rusko rozvíjet své vojenské síly

Rusko nemá jinou možnost, než reagovat na „bezprecedentní“ vojenské nahromadění NATO v Evropě „odpovídajícími“ opatřeními, jejich cílem je posílení obranných schopností Moskvy a zajištění národní bezpečnosti, uvedl Lavrov s odkazem na cvičení NATO a americké vojenské nasazení v blízkém okolí ruských hranic.

„V blízkosti ruských hranic, členské země aliance provádí bojová cvičení, která jsou často provokativní. Pod záminkou mýtické „hrozby z Východu“, američtí vojáci a těžké zbraně jsou rozmísťovány ve středoevropských a východoevropských zemích a objevují se nové prvky velení a personálních infrastruktur,“ uvedl Lavrov a dodal, že takové akce ukazují, že NATO nikdy nemělo v úmyslu opustit svou „dlouholetou destruktivní politiku zaměřenou na dosažení vojenské a politické nadvlády v evropských a světových záležitostech a ovládnutí Ruska.“

Takové kroky nebyly bez povšimnutí Moskvy, která se zabývá otázkou posílení svých vlastních ozbrojených sil, ale na své půdě, na rozdíl od USA a dalších členů NATO, „které vysílají vojáky do zemí hraničících s Ruskem a zapojují se do provokativních vojenských demonstrací v blízkosti našich hranic,“ uvedl Lavrov.

Jako jedno z těchto odvetných opatření může být považováno nedávné rozmístění balistických raket Iskander v západním ruském Kaliningradu v reakci na hrozby představované americkými řízenými střelami, které byly odeslány do Polska a Rumunska. V komentáři na tento krok, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko „dělá vše, co je nezbytné, proti agresivnímu bloku“.

Strategie NATO proti Rusku se v průběhu let příliš nemění a není závislá na aktuálním stavu vztahů mezi NATO a Ruskem, tvrdí Lavrov.

„Dokonce i v „lepších časech“, NATO se nikdy nepřestalo snažit vylepšovat svoji vojenskou infrastrukturu směrem k ruským hranicím, a to i prostřednictvím „tří-vlnového rozšíření“, udržováním intenzivní aktivity v regionech východní Evropy a zapojením se do programu protiraketové obrany Spojených států,“ zdůraznil ruský diplomat a dodal, že ještě před dosaženou jadernou dohodou s Íránem, neexistovaly „téměř žádné pochybnosti“ o skutečném účelu amerického raketového rozmístění obranných systémů v Evropě.“

Lavrov rovněž připomněl celou řadu agresivních kroků v oblasti zahraniční politiky Washingtonu, jako bylo „bombardování bývalé Jugoslávie, invaze do Iráku a agrese proti Libyi a nazval tyto vojenské kampaně „pokusy aliance a některých jejich členů dosáhnout svých vlastních sobeckých geopolitických cílů v rozporu s normami a principy mezinárodního práva.“

Nicméně, Lavrov zdůraznil, že Rusko je připraveno zapojit se do dialogu s NATO na bázi „výhradních podmínek rovnosti“.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto : PressTV)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Lavrov pro italský deník: „Vliv“ Moskvy na americké volby je mýtus

  • Za vsechno, co poskozuje zajmy USA a jejich lzi oznacovane za pravdu mohou Rusove. Ted hazeji vinu za odhalovani tajnych informaci pres Wikileads ruskym hackerum. Tomu se rika paranoidni rusofobie.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*