Lavrov: Pokusy o sjednocení Evropy bez Ruska vždy skončily tragédií

Lavrov: Pokusy o sjednocení Evropy bez Ruska vždy skončily tragédií

Pokusy Západu vytlačit Rusko z formování evropských a celosvětových záležitostí vedly k bezpočtu historických tragédií v průběhu staletí, podle ruského ministra zahraničních věcí, který dodal, že trvalé stability lze dosáhnout pouze prostřednictvím spolupráce.

V článku pro časopis Global Affairs, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nastínil historický význam ruské zahraniční politiky v průběhu 1000 let, argumentujíc, že ruská politika byla vždy založena na zachování rovnováhy křehkého míru a stability mezinárodních vztahů. Veškeré pokusy izolovat Moskvu jako hlavní světovou mocnost vedly k historickým porážkám a bezpočtu mrtvých, uvedl Lavrov.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto : PressTV
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto : PressTV

„Během posledních nejméně dvou stoletích, všechny pokusy o sjednocení Evropy bez Ruska a proti němu nevyhnutelně vedly k hrozným tragédiím, jejichž důsledky byly vždy překonány s rozhodnou účasti naší země,“ napsal Lavrov.

Jako největší země na světě s unikátním „kulturním prostředím“, Rusko vždy následuje své národní zájmy, říká Lavrov. I přesto zároveň slouží jako most mezi Východem a Západem, zatímco Rusové vždy vítali a respektovali mnoho náboženství a kultur.

Mezitím, co jsme vítali nápady Západu a jejich aplikací na modernizaci Ruska, Moskva nikdy nedovolila, aby byla sžírána západní kulturou. Současně Moskva vždy podporovala spolupráci se Západem k dosažení společných cílů.

Lavrov také zdůraznil konstruktivní úlohu, kterou Moskva hrála v evropských záležitostech, a to zejména během napoleonských válek, stejně jako v první a druhé světové válce. Vliv Sovětského svazu v utváření moderních západních hodnot by rovněž neměl být podceňován, argumentoval ministr a zdůraznil roli SSSR v dekolonizaci a formování evropského socio-ekonomického systému.

Post-sovětský svět, tvrdí Lavrov, nabídl jedinečnou příležitost pro evropské státy spojit se s Moskvou a pracovat směrem k širšímu a pevnějšímu bezpečnostnímu mechanismu v Evropě- mechanismu, který by umožnil dlouhodobý mír na celém kontinentu.

„Logicky, měli jsme vytvořit nový základ pro evropskou bezpečnost posílením vojenských a politických komponentů v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE),“ napsal ruský ministr.

Namísto sjednocení, některé evropské země se rozhodly spojit se s NATO a Washingtonem, a znovu se pustit do staleté matrice, snažit se izolovat Rusko a rozšířit hranice vojenské aliance dále na východ, během provádění globální agendy na změny režimu a „barevných“ revolucí.

„Je pozoruhodné, že George Kennan, architekt americké politiky na omezení vlivu Sovětského svazu, uvedl, že ratifikace rozšiřování NATO byla „tragická chyba,“ uvedl Lavrov.

Než sloužit jako architekt míru, NATO a jeho členské státy, uvedl Lavrov, pokračují se zapojením do destruktivní politiky, která ohrožuje mezinárodní stabilitu a již vedla je zhroucení států, počínaje bombardováním Jugoslávie až po invazi do Iráku a Libye.

Argumentujíc, že liberální systém globalizace selhal, ministr zdůraznil, že svět stojí na křižovatce, kde se rýsuje nový systém mezinárodních vztahů. Na takové významné křižovatce, uvedl Lavrov, je špatné obviňovat Rusko z „revizionismu“ jen proto, že Moskva odmítá zavírat oči před politikou NATO.

„Spolehlivé řešení problémů moderního světa může být dosaženo pouze prostřednictvím vážné a poctivé spolupráce mezi předními státy a jejich sdružení s cílem řešit společné zájmy,“ napsal Lavrov.

Nejnaléhavější problém v moderním světě je hrozba terorismu, který může být poražen pouze společnou frontou, dodal.

Ruský ministr zahraničí zdůraznil, že Rusko neusiluje o žádnou „konfrontaci“ s USA nebo EU. Naopak, Moskva je a vždy byla otevřena „nejširší možné spolupráci se svými západními partnery.“

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Lavrov: Pokusy o sjednocení Evropy bez Ruska vždy skončily tragédií

 • Rusko je štát, ktorý plní dohody, jeho politickí predstavitelia držia slovo. Nikoho nepodrážajú, nikoho nevydierajú. Ich áno je áno a ich nie je nie.
  Rusko má charakter a má svedomie. Dá sa to povedať o iných štátoch, ktoré sami seba označujú za „civilizované“, pokladajú sa dokonca za „výnimočné“?
  Tí, ktorí zažili uplatňovanie teórie nadľudí v praxi, už pomaly vymierajú, no je tu generácia, ktorá si ich svedectvo pamätá a odovzdáva ho ďalej.
  Rusko neustále ponúka ruku k spolupráci, nevšíma si pľuvance zbastardených pseudo-intelektuálov, ktorí by predali aj vlastnú mater, ako sa vraví u nás…
  Nereaguje na urážky a provokácie… nie, že by nemohlo, ale ono nechce.
  Nestojí o konfrontáciu, vojnu nepotrebuje, nepotrebuje zachraňovať dolár, no necíti potrebu ho ani sanovať bohatstvom svojej krajiny a krvou svojho národa.
  Milujem Rusko, krajinu, ktorá má ducha, zachováva tradície otcov,kde národ miluje svoju vlasť, bojuje za ňu a pritom sníva, píše básne, neúnavne hľadá pravdu a partnerov na čestný a otvorený dialóg.
  Zobudíme sa niekedy, alebo sa necháme už navždy pohltiť prázdnotou a ničotou, znudenou a perverznou, ktorá sa čoraz drzejšie tisne do našich domovov a čoraz tesnejšie nás pripútava reťazami vynútenej poslušnosti. Totalitou vynucovaného
  jednotného hlasu.
  A my, ako by sme si neuvedomovali, že jednota so zlom je cesta do pekla.
  Naozaj tam Európa chce, alebo ju len šikovní bábkovodiči na tú cestu silou-mocou skúšajú nasmerovať?

 • · Edit

  V závěru článku je uvedeno podstatné a důležité konstatování: „Spolehlivé řešení problémů moderního světa může být dosaženo pouze prostřednictvím vážné a poctivé spolupráce mezi předními státy a jejich sdružení s cílem řešit společné zájmy,“ napsal Lavrov. Nejnaléhavější problém v moderním světě je hrozba terorismu, který může být poražen pouze společnou frontou, dodal.
  Především je nezbytné zlikvidovat Islámský stát a všechny existující teroristické organizace představující v současné době zlo, které obdobně jako globální oteplování ohrožuje celý svět. Podobně, jako se zástupci 196 zemí na pařížské konferenci OSN dokázaly shodnout na nové dohodě o ochraně klimatu, měly by se všechny státy světa dohodnout na společném boji proti mezinárodnímu terorismu. V boji proti tomuto zlu by se všechny státy světa mohly spojit tak, aby vznikla celosvětová demokratická vláda, která by mohla efektivně řešit všechny vznikající globální problémy. Řešením těchto problémů se nyní zabývá OSN, ale dnes už je zcela zřejmé, že OSN neumožňuje globální problémy řešit efektivně. Je čas nahradit OSN novou organizací, kterou by mohla být uvedená celosvětová demokratická vláda. Tato vláda by mohla nastolit trvalý mír na celém světě, a to prakticky stejným způsobem, kterým se podařilo nastolit trvalý mír v rámci všech států spojených v projektu EU.
  Jedna možná cesta vzniku celosvětové demokratické vlády je uvedená v následujícím článku: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html
  Ideovým základem uvedené vlády by mohl být Jednotný výklad vědeckého a náboženského vnímání světa, který je zveřejněn na: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/12/jednotny-vyklad-vedeckeho-nabozenskeho.html

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*