Lavrov: „Export západních hodnot po světě vytvořil ukrajinskou krizi, arabské jaro a příliv uprchlíků“

Lavrov: „Export západních hodnot po světě vytvořil ukrajinskou krizi, arabské jaro a příliv uprchlíků“

Zahraniční politika západních zemí je poháněna „mesiášstvím“ a snaží se vyvážet své hodnoty po celém světě, uvedl Sergej Lavrov. Tento přístup nakonec vedl k ukrajinské krizi, arabskému jaru a uprchlické krizi.     

„Export těchto hodnot i nadále vytváří krizi v mezinárodních vztazích. Tento export hodnot a požadavky dodržovat pouze evropskou perspektivu spustili ukrajinskou krizi,“ uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Export demokracie vedl k takzvanému „arabskému jaru“ a zrodu uprchlíků mířících do Evropy,“ uvedl Lavrov na tiskové konferenci o výsledcích ruské diplomacie v roce 2016. Lavrov také poznamenal, že z jeho pohledu, současné západní hodnoty nejsou tradiční pro samotnou Evropu.

„Pokud budeme hovořit o západní Evropě, evropských hodnotách, které jsou nám všem připomínány jako příkladné, nejsou to hodnoty, které hlásaly naší předchůdci současných Evropanů, jsou něčím novým, modernizovaným.“

„Já bych je popsal jako post-křesťanské hodnoty, které jsou zásadně v rozporu s hodnotami naší země, které chceme zachovat a předávat dál,“ uvedl Lavrov.

Ministr označil pokus zavést tyto „post-křesťanské hodnoty“ v Rusku jako „neslušné z humánního hlediska“ a za „kolosální chybu a nepřijatelné přecenění vlastního vlivu v mezinárodních vztazích.“

Vrchní ruský diplomat také upozornil na pokusy Západu zavádět demokracii na Středním východě a shrnul jejich hrůzné výsledky, zejména pokud jde o místní křesťanskou populaci.

„Po vypuknutí bojů na Středním východě, počet křesťanů se v Iráku snížil čtyřikrát, v Sýrii ještě výrazně více,“ uvedl Lavrov a dodal, že to „opět potvrzuje nelidský charakter „liberálních hodnot“, kvůli kterým jsou ničeny „autoritářské režimy“.

Lavrov také poznamenal, že Moskva je velmi znepokojena skutečností, že mezinárodní společenství stále není schopno vytvořit jednotnou frontu proti terorismu.

„To vyvolává vážné obavy a lítost. Proč se to děje? Může proto existovat mnoho důvodů.“

„My vidíme, že problém k formování společné síly k boji proti terorismu, organizovanému zločinu, obchodování s drogami a mnoho dalších hrozeb, tento problém se stává systémový,“ uvedl Lavrov s tím, že případné společné úsilí v těchto oblastech je omezováno rozpory v základních principech zahraniční politiky partnerských států.

„Jsou to buď pragmatismus, nebo mesiášství, touha rozšířit něčí hodnoty po celém světě, ve formě, která byla vyvinuta v této konkrétní skupině daných zemí,“ uvedl Lavrov, který odkazoval na USA, EU a NATO.

Ruský ministr také poznamenal, že Rusko na své straně, je otevřeno spolupráci s těmito partnery ohledně naléhavých globálních otázek, ale pouze v atmosféře vzájemného respektu a bez snah importovat své hodnoty do Ruska.

„My chceme užší vztahy s těmi, kteří jsou s námi připraveni spolupracovat na základě vzájemné výhodné spolupráce, na základě respektu vzájemných zájmů a vyvážení zájmům,“ sdělil Lavrov novinářům.

„Předpokládá se, že spolupráce s týmem Donalda Trumpa bude účinnější, ale Rusko zůstává realistické.“

Na otázku novinářů, Lavrov poznamenal, že Rusko doufá, že spolupráce na urovnání syrské krize a boje proti terorismu bude produktivnější s novou vládou Donalda Trumpa, než tomu bylo s Obamou.

„Doufám, že naše spolupráce na syrské krizi, stejně jako jiné otázky související s bojem proti terorismu, bude účinnější, něž s Obamovou administrativou.“

„Je docela možné, že bude vdechnut nový život do těchto mechanismů, když vezmeme v úvahu, že nová americká administrativa tvrdí, že si klade za cíl bojovat skutečně proti terorismu,“ uvedl Lavrov, který dodal, že Rusko vítá rozhodnutí nově zvoleného amerického prezidenta, že bude boj proti terorismu jeho prioritou během jeho působení ve funkci.

„Když slyšíme, že Donald Trump vytyčuje boj proti terorismu jako nejvyšší prioritu své zahraniční politiky, samozřejmě, toto rozhodnutí jen vítáme, protože to je to, co naším americkým partnerům dosud chybělo.“

„Slyšeli jsme, že Donald Trump a jeho tým tvrdí, že budou k ní přistupovat jinak a vyhnou se posuzování dvojím metrem namísto jejich použití k plnění cílu,“ pokračoval ministr.

Lavrov však poznamenal, že je Rusko realistické a opatrné, pokud jde o očekávání ohledně nové vlády USA.

„Jsme realisté, sledujeme, samozřejmě, přípravy nové americké administrativy pro nástup do úřadu. Nezacházel bych do extrémů: v současné době existuje mnoho prognóz, mnoho spekulací v médiích a v politice. Někteří se těší na nový vývoj a někteří tvrdí, že se nic nezmění,“ uvedl ministr a dodal, že záměry nové americké administrativy týkající se zbytku světa budou jasné až poté, co zahájí svou práci.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto:Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Lavrov: „Export západních hodnot po světě vytvořil ukrajinskou krizi, arabské jaro a příliv uprchlíků“

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*