Lavrov: Američtí diplomaté se často účastnili ruských opozičních demonstrací

Lavrov: Američtí diplomaté se často účastnili ruských opozičních demonstrací

Americké zpravodajské služby se aktivně snaží najímat vedoucí ruské diplomaty v průběhu několika let, podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který také uvedl, že se američtí diplomaté v Rusku zabývají špionáží a zúčastňují se demonstrací opozice.         

„Pokud budeme hovořit o technikách náboru, nezveřejnili jsme o tom úplné statistiky. Ale v poslední době, v posledních několika letech, zejména v průběhu druhého funkčního období Obamovy administrativy, nepřátelská aktivita vůči našim diplomatům výrazně roste,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci.

Podle ruského ministra, američtí diplomaté se také zapojují do špionáže v Rusku a aktivně se podílejí na shromážděních pořádaných opozičními silami.

„Kromě špionáže, diplomaté americké ambasády již několikrát byli viděni na shromážděních opozice, protivládních demonstracích, nepovolených shromážděních, včetně případů, kdy měli na sobě převlek. Zamyslete se nad tím sami,“ uvedl Lavrov.

Lavrov odmítl obvinění ze strany Obamovy administrativy, která si stěžovala, že americké velvyslanectví v Rusku je nuceno pracovat v nesnesitelných podmínkách a že byl americký velvyslanec „odříznut“ od veškerých kontaktů s tím, že důkazy ukazují, že tato situace je „naprosto opačná“ a že pohyby diplomatů nebyly nikdy omezeny.

„Oni (američtí diplomaté) běžně jezdí do regionů v Kaliningradu, Leningradu, Murmansku, Voroněže. Oni byli také opakovaně viděni v Novorossijsku, v Čečenské republice, podél hranice s Donbasem (východní Ukrajina), cestovali po zemi doslova nahoru a dolů,“ uvedl Lavrov.

Lavrov také uvedl, že se úřadům podařilo zmařit při několika příležitostech americkým diplomatům snahy špehovat Rusko.

„My jsme omezili zpravodajskou činnost amerických činitelů, kteří pracovali pod diplomatickým krytím. Byla tam slavná epizoda, kdy přestrojený diplomat s parukou a falešným obočím pronikl do budovy amerického velvyslanectví a odmítl předložit průkaz totožnosti bezpečnostnímu důstojníkovi, kterého poté udeřil,“ poznamenal Lavrov, mezitím co zmínil několik dalších epizod zahrnujících americké diplomaty nosící převleky, včetně těch, kdy byli muži převlečeni za ženy.

„Všechny tyto osoby byly dohledány,“ zdůraznil ministr.

Pro ilustraci škody, která může být způsobena špionážní válkou vedenou americkou zpravodajskou komunitou, mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova odhalila skandál, který se stal v roce 2015, který mohl být jednou z příčin úmrtí legendárního ruského státníka Evgenie Primakova. V rozhovoru pro kanál Rossiya 1 TV, Zacharova popsala údajný pokus amerických zpravodajských služeb rekrutovat ruského diplomata, což vyústilo v prodlení dodání vzácného amerického léku potřebného pro ošetření Primakova.

Podle Zacharove, jako laskavost bývalému šéfovi, ruské ministerstvo zahraničí organizovalo nákup léku přes praktického lékaře v USA. Zaměstnanec velvyslanectví měl vyzvednout balíček a doručit jej do Moskvy diplomatickou cestou. Nicméně, byl zadržen osobami, které Zacharova popsala jako „agenty amerických bezpečnostních služeb“. Diplomat byl zadržen a nakonec jej nechali jít, ale tento lék byl zkonfiskován. Když nejmenovaná zpravodajská agentura ani nezaplatila náklady na tento lék, které byly okolo 10.000 dolarů, ministerstvo zahraničí rozhodlo podat stížnost k orgánům USA.

„Kontaktovali jsme americké státní oddělení,“ uvedla Zacharova. „Když se o tom dozvěděl John Kerry (ministr zahraničí USA), byli vyděšeni, Jednalo se o falešné obvinění ministerstva zahraničí!“

Zacharova uvedla, že ačkoli Primakov žil ještě nějakou dobu po tomto incidentu, kvůli této botě byl „ztracen drahocenný čas“.

Mluvčí uvedla, že tento příběh ukazuje zmatek v Obamově administrativě, přičemž konstatovala, že věří, že americké bezpečností služby se záměrně snažily podkopat všechny diplomatické vztahy mezi USA a Ruskem.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto : PressTV)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Lavrov: Američtí diplomaté se často účastnili ruských opozičních demonstrací

  • To se vubec nedivim. Pripravovali rusky Majdan s cilem, zlikvidovat Rusko a privlastnit si jeho nerostne bohatstvi. Ze je Putin uz vymetl, byl nejvyssi cas!!! USA dehonestuji Rusko, vedou nenavistnou propagandu vuci nemu. Nechteji s nim jednat, ignoruji ruske navrhy. O tom se nikde nepise, ani o presunu stovek tanku na ruskou hranici, ktera ma Rusko provokovat. NATO a USA jsou v konvencnich zbranich nekolikrat silnejsi jak Rusko a presto nas stale Ruskem strasi a chteji vetsi zbrojeni!!!! Zapad je kolonie USA, ktere ovladaji jeho politiky a media. A my si to nechame libit, tuhle zumpu v CT a novinach. Jeste jim za to platime poplatky za ty lzi a dezinformace!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*