Kreml přirovnal americké útoky na Írán k falešným obviněním proti Iráku v roce 2003

Kreml přirovnal americké útoky na Írán k falešným obviněním proti Iráku v roce 2003

Kampaň USA za válku proti Iráku v roce 2003 slouží jako varovný signál uprostřed současného napětí v Perském zálivu, uvedl mluvčí Kremlu.  

„Nezapomněli jsme na lahvičky s bílým práškem. Vzpomínáme si, a proto jsme se v našich hodnoceních naučili projevovat zdrženlivost,“ řekl Dmitry Peskov v televizním pořadu vysílaném na kanálu Rossiya 1.Peskov hovořil o slavné scéně v Radě bezpečnosti OSN několik měsíců před válkou v Iráku. Aby se pokusil ospravedlnit americkou invazi na Střední východ, tehdejší ministr zahraničí Colin Powell mával lahvičkou s bílým práškem určenou k ilustraci nebezpečí antraxu, který měl údajně v zásobě Saddám Husajn.

Obvinění, že Irák vlastní antrax a další zbraně hromadného ničení se ukázalo být lživé, ale až poté, co Washington zahájil invazi, aby svrhl vládu v Bagdádu.

Peskov uvedl, že tento příběh nyní slouží jako varovný scénář proti rychlému ukazování prstem v probíhajícím napětí v Perském zálivu.

Ministr zahraničí Mike Pompeo dříve obvinil Írán, že tento týden zaútočil na dva zahraniční ropné tankery s odkazem na zpravodajské informace. Americké námořnictvo později vydalo zrnité video údajně zobrazující osádku íránského hlídkového člunu sundávající minu z trupu z jedné z lodí. Írán jakoukoli účast na incidentu odmítl.

Tvrzení USA bylo podpořeno některými jejich spojenci jako je Saúdská Arábie a Spojené království. „Provedli jsme vlastní hodnocení zpravodajských informací a fráze, které jsme použili, jsou téměř jisté. Nemyslíme si, že by to mohl udělat někdo jiný,“ prohlásil britský ministr zahraničí Jeremy Hunt.

Saúdský korunní princ Mohammed bin Salman to řekl více bez obalu a uvedl, že íránský útok na tankery narušil bezpečnost a stabilitu v regionu.

Mluvčí Kremlu však uvedl, že dosud nebyl předložen žádný dostatečný důkaz, který by někoho obvinil. Tyto závěry a unáhlené rozhodnutí mohou vést k hrozným následkům, uvedl.

Odvolání se na určitý druh utajovaných údajů je v tomto případě absurdní. Takovéto incidenty mohou skutečně otřást základy světové ekonomiky, takže žádná neopodstatněná obvinění by neměla být zvažována.

Některé další národy i politici také vyjádřili skepticismus vůči americkému případu proti Íránu. Německý ministr zahraničí Heiko Maas prohlásil, že video, které sdílel Washington, je „nepostačující“ k tomu, aby se konečně rozhodlo o incidentu. Vůdce britské labouristické strany Jeremy Corbyn zase odsoudil USA za to, že viní Teherán „bez důvěryhodných důkazů“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*