Krajské a senátní volby 2016: Babiš proti Babišovcům!

Krajské a senátní volby 2016: Babiš proti Babišovcům!

“Odpadlíci, renegáti, pučisté, partyzáni.” Lidé, kteří po celé ČR opouštějí Babišovo ANO 2011, dávají dohromady nové celorepublikové hnutí. Jmenuje se PRO 2016 a v některých krajích chce stihnout postavit kandidátky už do letošních krajských voleb. Hlavním cílem pak budou komunální volby v roce 2018.

Praha, Brno, Ostrava, Opava, České Budějovice, Ústí nad Labem, Hodonín, naposledy Strakonice, Prachatice, Prostějov. Seznam míst, kde se hnutí ANO postupně rozpadá, je dlouhý a rozrůstá se každý měsíc.

Důvody? Nespokojenost lidí v regionech s centralistickým vedením, zákaz spolu mluvit napříč regiony, nerespektování názorů zdola při sestavování kandidátek. Z Prachatic, kde se buňka rozpadla minulý měsíc, teď vyšel signál k založení nového hnutí, které by sdružovalo lidi z odpadlých regionů. A má ohlas.

Zakládáme nové hnutí

Naposledy se do problémů dostalo Babišovo hnutí v Prostějově, kde mimochodem za pomoci místopředsedy a pravé ruky Andreje Babiše jakéhosi pana Faltýnka, funkcionáře ANO 2011 i Agrofertu. Místní organizaci opustila třetina členů včetně tří zastupitelů a jedničky v minulých komunálních volbách Hany Naiclerové. Impuls pro rozklad Babišova hnutíale vzešel z jihu Čech, kde se po Českých Budějovicích přidaly problémy ve Strakonicích a Prachaticích. Právě prachatická radní Radka Paulová, která Babišovo hnutí opustila počátkem března je hlavní tváří PRO 2016.

Lidem „dole“ nejvíc vadí, že se v hnutí ANO nekomunikuje. A pokud ano, tak jen směrem shora dolů. Co bude dál? V regionech hnutí Babišova ANO přesto pokračuje rozpad radničních koalic, v nichž mělo zastoupení hnutí právě vítězné ANO 2011. V Ústí nad Labem se lidé z rozpadlé a Andrejem Babišem zrušené buňky znovu dávají dohromady. Ale už ne jako ANO. Je to zřejmě vůbec poprvé, co se někde v Česku znovu dávají dohromady lidé, kteří kandidovali v komunálních volbách za hnutí ANO, ale pak se rozhádali. V Ústí nad Labem se oficiálně představilo nové hnutí Vaše Ústí.

Ústecká „laboratoř“ zdejší politiky obohatila český politologický slovník termíny pučisti a ne-pučisti. Loni v červnu polovina z dvanáctičlenného zastupitelského klubu svrhla „svého“ primátora Josefa Zikmunda, vypověděla koalici s „herci“ z hnutí PRO! Ústí a dala dohromady slepenec několika stran a hnutí s vlastní primátorkou Věrou Nechybovou. Devět z dvanácti původních zastupitelů vytvořilo nové hnutí Vaše Ústí. Vzniká tak nejsilnější klub v zastupitelstvu. Co je důležité – nikdo z jeho členů už nechce být spojován ani s hnutím ANO, které v Ústí nad Labem pomalu staví novou organizaci, ani s bývalým šéfem Andrejem Babišem.

Překvapení? Spíš pragmatismus

Spojení dvou znesvářených táborů je do určité míry překvapivé. Zvítězil pragmatický pohled: mezi lídry nového hnutí jsou starostky městských obvodů Neštěmice a Severní Terasa Yveta Tomková a Renata Zrníková. Důležitým momentem, který se brzy nejspíš objeví i v dalších městech, kde se ANO teprve rozpadá, jsou i pomalu se blížící komunální volby; čtyřletý cyklus se dostává do poloviny. Co oba tábory spojovalo, je pocit křivdy z postupu, který loni v červnu po „takzvaném komunálním puči v Ústí nad Labem“ vytyčil Andrej Babiš a aktivně ho na severu Čech do praxe uvedl krajský místopředseda, ministr životního prostředí Richard Brabec. A totiž tehdejší nekompromisní zrušení ústecké buňky hnutí ANO 2011, týkající se obou táborů. ANO to stálo hodně. Ačkoli v Ústí nad Labem dosáhlo se ziskem přes 26 procent svůj nejlepší výsledek mezi statutárními městy, dnes stojí jeho nově zakládaná buňka zcela mimo zdejší aktivní komunální politiku. Nový předseda Petr Nedvědický dal do konce loňského roku, kdy buňku oživil, dohromady devět členů, vesměs lidi napojené na jednu ze zdejších realitních kanceláří.

(Andrej Babiš v poslanecké sněmovně Foto: ČTK)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Komentář “Krajské a senátní volby 2016: Babiš proti Babišovcům!

  • Členství v hnutí ANO je diagnoza. Lezou tam stejní prospěcháři a lumpové, jako lezli do VV. Ty, na které nezbylo koryto, zakládají novou platformu, která je stejně hloupá a zbytečná jako ANO 2011. Strana nebo hnutí, které dovolí, aby se tam chopil vysoké funkce kdokoliv, kdo do strany či hnutí právě vlezl, nemůže přilákat seriozní lidi. Babiš se pokusil o to samé, co zkoušel Bárta s VV. Jen to dotáhl kousek dál. Pokud ho necháme řádit, ovládne nás všechny a nepůjde se ho zbavit.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*