Komu vadí referendum?

Komu vadí referendum?

Naše Ústava referendum předpokládá, ve svém čl. 2 odst. 2. A od okamžiku jejího vzniku se vedou spory o zákonu o obecném referendu. Neustále nastává situace, kdy v obou komorách parlamentu mají alespoň deklarovaní příznivci obecného referenda ústavní většinu. Zákon o všelidovém hlasování podporuje ČSSD, ANO 2011, Úsvit, KSČM a možná i nevyzpytatelná a matoucí KDU-ČSL. Pohodlná ústavní většina. Přesto se tento zákon nedostal ani na začátek legislativního procesu. Proč?

Protože ho politici ve skutečnosti nechtějí! Oni s ním rádi žonglují v okamžiku, kdy je vyloučené ho prosadit. V okamžiku, kdy to možné je, dělají všechno proto, aby neprošel. Předpokládám, že ho tato vláda předloží do sněmovny někdy na jaře příštího roku, až bude nemožné ho přijmout. Že tomu tak je, se v plné nahotě ukázalo ve chvíli, kdy dva vlivní poslanci této koalice shodně odmítli, že by tato vláda umožnila referendum o přijetí eura. Já osobně bych hlasoval pro odmítnutí této nesmyslné společné měny a asi každý ekonomicky uvažující člověk! Ale argumentem poslanců bylo, že v současné situaci by se občané mohli rozhodnout špatně. Kdyby zde byl zákon o obecném referendu, nikdo by se na jejich názor neptal a byly-li by splněny zákonné předpoklady, muselo by být referendum vyhlášeno.

Ostatně, řada politických stran dokáže referenda zmařit i po přijetí zákona o přímé demokracii, podívejme se k sousedům! Ke skeptickému názoru mi vedou především zkušenosti ze Slovenska, kde nebylo zatím ani jedno referendum platné, pro absolutní nezájem voličů. Pochopitelně tomu předcházela neuvěřitelně drahá kampaň politických stran a zcela nesmyslně předložené otázky v referendu!
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Komentář “Komu vadí referendum?

  • Kdo je vláda a kdo má většinu v parlamentu/ČSSD,ANO a KDU-ČSL/, Vláda je zkorupovaná a povolit referendum by si sama pod sebou podřezala větev. Tato Sobotkova vláda jen žvaní o demokracie, ale přitom se chová totalitně!!!!!!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*