Kometa ISON: jsou ještě možná překvapení

Kometa ISON: jsou ještě možná překvapení

V nejbližších dnech (15. a 16. ledna) se ocitne Země v proudu kosmického prachu. Jde o zbytky ohonu nedávno zaniklé komety ISON. Budou-li částice dost velké, uvidí pozemšťané „hvězdný déšť“. Pravděpodobnější je ale jiný jev – noční svítící oblaky. Zrníčka prachu, která spadnou na Zem, se pokusí vědci sebrat: mají totiž obsahovat tu nejstarší hmotu Sluneční soustavy, možná dokonce s fragmenty organiky.
Koncem listopadu přiletěla ISON na své první a setkání se Sluncem, které se stalo pro ni osudovým. A narodila se v Oortově oblaku – obrovské sféře z ledových balvanů, která obklopuje Sluneční soustavu. Ještě v době, kdy nebyly na mladé Zemi ani bakterie, začala kometa ISON svůj pomalý let ke Slunci, který se postupně urychloval. Její hmota nese neposkvrněné stopy mezihvězdného prostředí. Právě ty se budou na Zemi vyhledávat, vysvětluje vedoucí skupiny kryoastrobiologie Petrohradského ústavu jaderné fyziky Sergej Bulat:

– Kdy letěla kometa ke Slunci, už měla ohon z plynu a prachu. Teď, v polovině ledna, vstupuje Země do tohoto ohonu, který existoval ještě před jejím sblížením se Sluncem. Naším cílem je sebrat zbytky tohoto prachu, který nebyl ohřát. Je starý přes 4 miliardy let.

Sběr zrníček prachu uspořádají do konce ledna třikrát účastníci ruské výpravy v Antarktidě – nejčistším místě na Zemi. Zmražený materiál ze stanice Vostok dopraví vědci do laboratoře a budou zkoumat pomocí elektronického mikroskopu.

Kometa byla roztavena slunečním žárem a úplně se rozpadla. Její zbytky by také byly pro vědu zajímavé. Se Zemí se však bohužel nestřetnou, říká vedoucí oddělení fyziky a evoluce hvězd Ústavu astronomie RAV Dmitrij Vibe. Zároveň pochybuje o tom, že zrníčka prachu z ohonu komety mohou napadat v Antarktidě do konce ledna:

– Jemný prach se v atmosféře zabrzdí a bude se velmi pomalu usazovat spolu s jiným kosmickým prachem, který sbírá Země za svého pohybu. S jakou pravděpodobností budeme moci spojit tyto částice s kometou ISON? Dokonce když tyto částice najdeme a zjistíme jejich chemické složení, bude těžko je ztotožnit s konkrétním nebeským tělesem.

Podle informace portálu earthsky.org mohou jemné částice komety putovat ve vzdušných proudech až několik měsíců, a vyvolávat krásný jev – noční svítící oblaky. A žádný „hvězdný déšť“ nejspíše nebude. Nicméně jsou komety málo prozkoumanými a nepředvídatelnými objekty, takže jsou možná jakákoliv překvapení. Jedno z nich se už stalo: nenaplnily se prognózy, že bude ISON jednou z nejjasnějších komet tohoto století a dokonce jasnější než měsíc v úplňku. Tak by tomu určitě bylo, kdyby předčasně nezanikla.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*