Kdo zničil Libyi a vyvolal migraci? NATO!

Kdo zničil Libyi a vyvolal migraci? NATO!

Vražda povstalci hlavy státu Muammara Kaddáfího za podpory letectva NATO měla přinést demokracii a svobodu všem lidem, kteří vztyčili novou libyjskou revoluční trikoloru s půlměsícem a hvězdou… Ale co získala Libye, kdysi jedna z nejbohatších afrických zemí, místo slíbené svobody a demokracie?

Bezpečnost občanů

Aktivisté lidsko-právních organizací v Libyi a dalších zemích nejednou bili na poplach kvůli beztrestné ozbrojené zvůli různých skupin, z kterých každá si říká „praví revolucionáři.“ Tyto nelegitimní ozbrojené útvary, které se objevily po zavraždění Muammara Kaddáfího, nejen válčí proti sobě o území a majetek, ale čas od času plní objednávky na vraždy nebo únosy.

Příkladem je únos libyjského premiéra Alího Zajdána v roce 2013. Je to jediný případ, kterému média věnovala pozornost kvůli vysoké funkci oběti.

Podle údajů ochránců lidských práv činí celkový počet unesených a nezvěstných za dobu občanské války 10,5 až 11 tisíc lidí. Libyjská organizace na ochranu lidských práv zveřejnila zprávu, v které pouze jedno malé libyjské městečko Sabhá obsadilo první místo v žebříčku nejkriminálnějších měst světa (ukazatel poměru mezi počtem zločinů a počtem obyvatel města). Během roku 2015 došlo v tomto městě k 138 únosům, tedy v průměru jednou za dva dny. Město Sabhá má 200 tisíc obyvatel.

Bývalý tiskový mluvčí sdružených libyjských kmenů, aktivista Bassem as-Sol vyprávěl Sputniku o ženách držených v neoficiálních vězeních ozbrojených skupin: „V některých budovách měst Bengází, Misuráta a Syrta byly zřízeny věznice těchto banditských oddílů, kam dávají ženy obviněné z podpory režimu Kaddáfího.“ Jediné, čeho se dopustily tyto ženy, je, že pracovaly ve státních úřadech. Pouze v městě Misuráta dosahuje počet těchto žen, vystavených týrání, 4300.

Podle údajů Červeného půlměsíce zůstalo v Libyi po událostech Arabského jara bez přístřeší a bylo nuceno opustit své domovy za pouhý jeden rok 2014 72682 rodin, protože jejich města a osady byly vystaveny soustředěnému ostřelování rebely. Podle libyjského ministerstva vnitra vlastní dnes v zemi asi 16 tisíc lidí nelegitimně zbraně a jsou členy různých protizákonných skupin. Zdrojem vyzbrojení všech těchto lidí byla operace letectva NATO v roce 2011, během které byly shozeny zbraně pro tak zvané revolucionáře, aby bojovali proti legitimní Kaddáfího vládě. Nová libyjská vláda dosud nedokázala tyto nelegitimní útvary odzbrojit. A řada arabských migrantů z Libye se dala na pochod do Německa za sociálními dávkami!

 

(Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*