Kdo zavraždil novináře v Kyjevě? Přece jen „hrdinové“ z Majdanu

Kdo zavraždil novináře v Kyjevě? Přece jen „hrdinové“ z Majdanu

Prezident Petro Porošenko, vědomě či nevědomě, uvedl mezinárodní veřejnost v omyl. Vraždu novináře provedli – jak dokládá šetření – ne „ruští agenti“, ale ukrajinští nacionalisté, kteří se podíleli na majdanských protestech a na válce v Donbasu.

16. dubna tohoto roku v poledne v centru ukrajinského hlavního města byl zastřelen maskovanými muži Oles Buzyna, novinář, který byl kritikem prezidenta Porošenka a vlády Arsenije Jaceňuka. Naposledy pracoval pro ruský deník „Segodnja“ patřící oligarchovi Rinatu Achmetovi. Den předtím byl v Kyjevě také zastřelen politik Oleh Kalashnikov, osoba, která byla také pro současnou vládu nepohodlná. Od začátku letošního roku bylo v zemi našich východních sousedů zabito desítky dalších úředníků a politiků. Někteří z nich byli chladnokrevně zavražděni, jiní spáchali sebevraždu za velmi záhadných okolností. Je zřejmé, že někdo „čistí“ ukrajinskou elitu.

Ilustrační obrázek Foto:  Zdzisław Koguciuk
Ilustrační obrázek Foto: Zdzisław Koguciuk

Předtím, než vůbec začalo vyšetřování, ukrajinské ministerstvo vnitra, pod vedením Arsena Awakowa již začalo sugerovat veřejnosti, že vražda Olesya Buzyny byla organizovaná ruskými speciálními službami. K těmto výpovědím se přidal i samotný prezident Porošenko. Podle něj se jednalo o provokaci zaměřenou na destabilizaci vnitřní situace a diskreditace místní politiky.

„Jedná se o stejný sled událostí. Jejich podstata a politický význam lze chápat, jako vědomou provokaci, vodou na mlýn našich nepřátel, a jejich cílem je destabilizovat situaci na Ukrajině a diskreditovat politické volby ukrajinského národa,“ uvedl Porošenko ve zprávě prezidentské tiskové služby, kterého citovala IAR. Podobné názory veřejně vyjádřili i jiní vládní úředníci a novináři spojení s vládou. V těchto záležitostech se považovali za experty Vadym Karasiow a Terrace Berezowec.

Před několika dny se nicméně ukázalo, že prezident Petro Porošenko, vědomě či nevědomě, uvedl mezinárodní veřejnost v omyl. Vraždu novináře provedli – jak dokládá šetření – ne „ruští agenti“, ale ukrajinští nacionalisté, kteří se podíleli na majdanských protestech a na válce v Donbasu. Ministr Awakov uvedl, že jedním z vrahů byl 26letý Andriy Medwedko, „majdanovec“, který v poslední době bojoval proti separatistům na východě země, v řadách praporu podléhajícího ministerstvu vnitra. Druhý vrah Denis Polishchuk, byl podle informací portálu Kresy24.pl velitelem čety 54. Brigády Reconnaissance. Údaje o třetí osobě nebyly doposud zveřejněny.

Vrazi okamžitě nalezli v ukrajinském establishmentu obránce. Nejvíce šokoval Ihor Masijczuk, bývalý zástupce velitele neonacistického Azovského praporu a současný náměstek Nejvyšší rady. Masijczuk uvedl: „Myslím, že ti, kteří zlikvidovali nenáviděného Ukrajince Olesyu Buzynu, by měli dostat titul „Hrdina Ukrajiny“. Byl to klasický výrok ve stylu Bandery a Shukhevyče. Kdysi je také soud označil za vrahy a dnes jsou uctívání jako národní hrdinové. Je těžké uvěřit, že to prohlašuje poslanec země, která aspiruje do EU a NATO.

 
Onet/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*