Kde se skrývá Bůh?

Kde se skrývá Bůh?

Z dob počátků kosmonautiky se vypráví příběh. Když první kosmonaut Jurij Gagarin poprvé spatřil Zemi a vesmír z kosmické lodi sdělil řídící věži „Boha nikde nevidím“. Je to jen pár dní, kdy pod jedním z mých článků mi dal jeden z čtenářů v diskuzi otázku „A kde je ten Bůh o kterém píšete?“

Lidé se dělí podle různých kritérií. Jednou z nich je náboženské vyznání. Jsou lidi, které sebe označují za věřící-teisty. Jiní zase sebe označují za nevěřící-ateisty. Zkrátka nevěří v něco, co nikdy neviděli, pro jehož existenci nemají žádný hmatatelný důkaz.

Osobně považuji ono dělení za zavádějící. Je způsobeno nesprávnou a zkreslenou představou o Bohu, který mají ateisté. Představu ve které vidí Boha jako nějakou entitu nacházející se na nějakém konkrétním místě. Entitu, která je oddělena od okolního světa a je jejím pánem řídícím svět podle svých rozmarů.

buh

Ateisté mají pravdu, že žádná taková entita neexistuje. Procestujete-li celý vesmír a budete-li stále volat „Bože, kde jsi?“ odpověď neuslyšíte. Leda, že by se ozval nějaký šprýmař, který se za Boha pouze vydává.

Přesto vnímám existenci Boha jako reality. Abychom jej objevili musíme změnit způsob našeho, dnes převážně rozumového myšlení. Zkusme se třeba podívat na jakýkoliv útvar v přírodě. Jak složitým útvarem je živá buňka, lidský organismus, či biosféra. Všude kde se jen rozhlédneme najdeme dokonale fungující řád jež je odrazem inteligence, která o mnoho řádů převažuje inteligenci člověka. Hovořit o tom, že tento řád je důsledkem náhody je stejné, jako předpokládat, že vyhozené střepy se ve vzduchu náhodně spojí v nádhernou sklenici.

Bůh se nenachází na žádném konkrétním místě. Je všude. Existoval vždy a vždy bude existovat. Je to tedy bezrozměrné a bezčasové Bytí. Je základní prapříčinou všech věcí a jevů. Ne nadarmo jej Aristoteles na základě čistě logické úvahy o hledání prvotní příčiny všech jevů nazval prvním hybatelem. Bůh je vším a vše je jeho součástí, včetně nás samých. Když budeme pátrat po skutečné podstatě naší vlastní existence, našeho Já, tak nakonec zjistíme, že není druhých. Existence mnohostí vědomí je pouhým klamem a iluzí dané nedokonalostí našeho vnímání. Bůh je vlastně jediná skutečná realita světa.

Domnívám se, že plné pochopení Boha je pochopení velmi vysoké. Náš mozek je ještě příliš primitivní, aby to byl schopen. Stejně jako mozek ježka je příliš primitivní, aby pochopil třeba algebru. Naše chápání Boha je tak logicky velice omezené. Můžeme si jen přát, aby časem rostlo.

 

Blog autora http://bajnar.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

 • Co je Bůh?

  V Bibli přežily hlavně alegorie, které jsou dnes povětšinou chápány doslovně, zmaterializovaně — pro důkaz nemusíme chodit daleko: např. hned počátek Jan 1:1

  1 Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh. 3 Všechno povstalo skrze něj a bez něj nepovstalo nic, co je.

  4 V něm byl život a ten život byl světlem lidí.
  5 A to světlo svítí ve tmě a tma je nepohltila. (Jan 1:1-5)

  https://www.bible.com/en-GB/bible/15/jhn.1.1-5.b21

  Což značí v podstatě toto:

  1 V prazákladu všeho (bytí) bylo Slovo (tak je vyjádřena tvůrčí Myšlenka = Idea = Světlo = Vyzařování tj. energie). Toto Světlo vystoupilo z Boha a bylo tedy nejen v Bohu, nýbrž i u Boha. 3 Všechno vzešlo z tohoto Světla… Vše co jest je Světlo (záření, energie)…

  Pravý význam Janova sdělení je v dokonalém souladu s další prastarou moudrostí: „Jatínám brahma bhavati sárathih“ — „Všechno to, co je, je brahma“ (Rgvéd I.158.6)

  Podrobněji zde:

  http://www.ragauian.cz/vznik-noveho-zakona-krestansky-klaster-v-chenoboskiu-a-jeho-gnosticke-krestanske-spisy-z-nag-hammadi/

 • Další velmi přesná definice je přesně na počátku Janova evangelia i když bývá často překrucována… zjednodušeně bych to mohl shrnout asi takto: Bůh je ZDROJ všeho bytí. částečně pravdivé je říci že Bůh je všechno …v zásadě je to pravda, jen trochu nepřesné… vše je o energii… tento vesmír je založen na vibrující energii… takže to „všechno“ je lépe a přesněji řečeno ne Zdroj samotný, nýbrž jeho vyzařování a je to dokonale v souladu s Janem!

 • jedna krásná, a současně velmi přesná definice říká: Bůh je všechno co jest…

 • Pan autor je pantheista? Mýlíte se, Bůh není součástí všeho, tím méně nás. To je to stejné, jako bychom řekli, že malíř je součástí obrazu, který namaloval, že je v každé jeho čárce a každé nitce plátna. Jako bychom řekli, že sochař je součástí sochy, kterou vysochal, že kuchař je součástí omáčky, kterou uvařil, nebo kovář je součástí podkovy, kterou vykoval. Bůh je mimo naši realitu a mimo náš svět, všechno vytvořil, všechno ovládá a všechno vidí zároveň – nezávisle na prostoru a čase. Bůh je mimo nás, jako je malíř mimo plátno a sochař mimo sochu. A tak jako provedení obrazu nebo sochy je zcela v rukou umělce, tak světové události, ale i události v životě každého z nás, jsou zcela a úplně v Božích rukou. My a celý svět jsme jen obrazem, vyjádřením Boží velikosti, nápaditosti, tvořivosti, smyslu pro krásu a dokonalost a především Boží lásky.

 • Uz je to davno, kdy Gagarin vyletel do vesmiru a obletel Zemekouli. Tenkrat jsme se s mou sestrenkou smaly, ze Gagarin zadneho Panaboha nevidel a tudiz Buh neni. Moje moudra babicka, ktera poctive kazdou nedeli chodivala do kostela se usmala a rekla: “ To, ze ho Gagarin nevidel je proto, ze Buh sidli daleko vys „. A ja ji dnes davam pokorne za pravdu.

 • Na spatnu otazku nemusí existovat odpověď. Takze zakladny problém je, jako sformulovat otazku, aby sme dostali kladnu alebo zapornu odpověď. Ak ucite chce vediet, ci vie ziak pisat, necha ho pisat na tabulu, aby videl. Ak ucitel chce vediet, ci ziak vie spievat, nebude sa pozerat, ale bude pocuvat. Kde chce vediet, ci vie napisat basnicku, nebude sa divat, ci vie pisat, ale ci chape, co hovori…. Pes basnicku v knihe neuvidi, uvidi iste usporiadanie, možno mu to pripomenie rebra, ktore včera zozral. Clovek boha neuvidi. Basnicka sa nevidi, ale uvedomuje. Boha si mozeme nejak zacat uvědomovat, ak sa pozorne divame na svet a nebudeme vidiet v kameni iba kamen, v listoch iba listy, v cloveku iba organizmus…. Basen nie su len písmenka, papier, svetlo a tam .. Sme jako ten pes, ktory sa chce spytat na knihu, ktoru mu ukazujeme a představuje si len kus zradla…. Ja ziadnu zmysluplnu otazku zostavit neviem…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*