Každým měsícem ruský vliv v ČR posiluje. V komentářích.

Každým měsícem ruský vliv v ČR posiluje. V komentářích.

Opakovaně články v médiích a blogu varují před vlivem ruské tajné služby v ČR. Nejčerstvěji Martin Fendrych v komentáři na aktualne.cz. Neposkytl žádné důkazy svých slov, přesto podobné komentáře vytváří dojem eskalace.

Náš pohled na dění je zkreslený. Ovlivněný politiky a samo sebou i médii. Pozornost veřejnosti se upíná na uprchlickou krizi v Evropě. Přitom nám uniká, jak velký zájem o nás mají ruské tajné služby, jak je u nás nenápadně, leč masivně, čím dál víc, uplatňován ruský vliv.

http://nazory.aktualne.cz/komentare/rusko-v-cesku-putin-v-cesku/r~46f35a08e13111e59045002590604f2e/

Když vezmu například hned větu ze záhlaví: „Pracují u nás stovky ruských špiónů. Jejich cíl je jasný: zpochybnit NATO, oslabit Česko, rozbít Evropskou unii.“

Proč se domnívat, že je „cíl jasný“? Z jakých informací se v komentáři pana Fendrycha vychází? Není to v něm zmíněno.

rusky vlk

Většina jeho článku vychází z této perspektivy – kritika NATO a EU není autentická, nýbrž důsledkem ruského „masírování“.

Kritika EU a NATO nemůže být autentická, protože tyto organizace a naše členství v nich jsou naopak naší zásadní zárukou bezpečí a prosperity. Tedy pouze ruská propaganda nebo tzv. užiteční idioti by mohli kritizovat válku v Libyi, biopaliva či politiku imigrace EU.

Nemyslím si to.

Podle mě tento postoj má dikci podobnou jako za komunismu, kdy byl pouze jediný správný názor.

Pro důkaz tohoto mého tvrzení si mohu jít i do samotného článku pana Fendrycha:

O co ruským tajným službám jde? Plní dva základní úkoly. První: získávat informace. Vojenské, obchodní, kompromateriály, cokoli. Druhý: rozkládat nás. Podporovat rozkol, aby stát slábl. Takový střet prezident – premiér je nutno živit. Nevíme, jestli je Miloš Zeman nějak zaháčkován ruskými službami, ale jeho činnost (podpora Putina) i jeho okolí k takové domněnce vede. Ideální stav, který by měl u nás nastat: oslabení, zpochybnění demokracie, zpochybnění západních hodnot a spojenců. Především USA.

Ponechám stranou, jak může pan Fendrych vědět, o co jde tajným službám jakékoliv země, a vypíchnu hlavní tezi, která je obecně vytýkána tzv. ruské propagandě : rozkládat jednotu Evropy.

Kdokoliv má jakýkoliv jiný hlas a například kritizuje západní politiku, pracuje (vědomě nebo nevědomě) pro Rusko. To slýcháváme opakovaně.

Naopak jednotný evropský hlas EU je opakovaně dáván za vzor. Evropa musí mluvit jednotným hlasem. ČR narušuje jednotný hlas výhradami ke kvótám spolu s V4. Je za to kritizována. Jednotný hlas je dáván na vrchol ctnosti a pokroku.

Jednotný hlas je též uváděn jako nutný, aby Evropa mohla vůči USA, Rusku nebo Číně jednat jako velmoc.

Namátkou:

Třetí ránu představuje neúspěšný pokus znovu rozběhnout integraci prostřednictvím Lisabonské smlouvy, kterou lze dnes jen těžko hodnotit jinak než jako selhání. Její zdlouhavé přijímání nejprve Evropskou unii značně politicky vyčerpalo (zásluhu na tom měl kromě irských voličů i český prezident) a její implementace následně vedla k tomu, že se kýžený jednotný hlas Evropy ve světě spíše oslabil a rozmělnil, než posílil.

Zdroj: http://www.revuepolitika.cz/clanky/1529/ceska-republika-a-perspektivy-eu-jako-globalniho-hrace

Jednotný hlas je tedy alfa-omegou tzv. „evropských hodnot“. A také každé fašistické diktatury.

Každá jediná diktatura vyžadovala jednotný hlas a koukala paranoidně na ty odlišné.

Fašismus je typ vlády státu a nemá nic společného s rasismem. Nacistický fašismus byla

Fascety ze Sněmovny reprezentantů, USA (i.cdn.turner.com)
Fascety ze Sněmovny reprezentantů, USA (i.cdn.turner.com)

pouze specifická forma fašismu. Fašismus je dle definice slova prostě o jednotném hlasu – prutů od jednotlivých soudruhů, které svázány ve fascetu nemohou být jen snadno zlomeny – pod vedením moudrého autokratického vůdce/institucí. Odtud vznikly ostatně svázané fascety jako symbol fašismu.

Historii píšou vítězové, proto se ji zjevně někteří snaží přepisovat, a označují slovem fašismus něco, co s tím terminologicky příliš společného nemá. Naopak u přívrženců ideologie tzv. Pravdy a lásky vidíme skutečně znaky fašismu, kde Václav Havel jako ikona je nekritizovatelný. Vše co říká a dělá, je pravda a láska. To samé platí pro jeho stoupence. Včetně pana Halíka, který s pojmem Pravdy a lásky jako duchovní pracuje ještě abstraktněji. Co to vlastně znamená? Není jasné, ale kdo pochybuje nebo má jiný názor, je nepřítel. Strůjce nebo oběť ruské propagandy.

Demokracie neznamená „spravedlivý svět“, nýbrž je to termín pro „vládu lidu“.

Tedy když pan Fendrych píše, že cílem ruské propagandy je „oslabení, zpochybnění demokracie“, pak kde bere ten dojem?

Průzkumy jasně ukazují, že většina veřejnosti skutečně má obavy spíše z NATO a EU, resp. neřízené imigrace.  Ať už si někdo myslí, že jim pomátla hlavu ruská propaganda, tak slovo demokracie označuje vládu lidu, a tedy naopak respektování tohoto názoru, je respektováním demokracie.

Miloš Zeman vyhrál svobodné volby. Má stále velkou popularitu i během jeho „kralování“. Přesto někteří tvrdí, že jeho politika porušuje principy demokracie. Kde? Čím?

Ne, je možné s jeho politikou nesouhlasit, ale principy demokracie naopak porušují snahy ho sesadit navzdory názorům veřejnosti.

Mám spíš dojem, že pan Fendrych nechápe, co slovo demokracie znamená.

Bez důkazů hovořit o ruské propagandě je snadnější než konkrétně vysvětlovat, proč byl dobrý nápad bombardovat Libyi, a proč tím nebylo porušeno mezinárodní právo.

Jen proto že se Rusku mohou do propagandy hodit tyto „přešlapy“ Západu, neznamená, že budeme jejich kritiku cenzurovat a lidi mající otázky nebo pochybnosti označovat za zrádce.

 

 

Jiří Míka

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

Švýcarský ministr zdravotnictví Alain Berset dal najevo, že kontroverzní využívání certifikačního covidového systému alpským státem…

4 Komentáře “Každým měsícem ruský vliv v ČR posiluje. V komentářích.

  • Takový novodobý strážmistr Flanderka z Putimi. A Josef Vyskočil z Orlíka se z takových prohlášení nefalšovaně raduje 🙂

  • Zloděj křičí chyťte zloděje. Ten kdo chce ČR rozložit jsou naše „elity“ ne ruští agenti. Ruští agenti tu určitě jsou, ale víte co dělají? Sedí a motají si palcama, protože užasná EU pod vedením neschopných/zaprodaných vůdců se rozloží úplně sama, nepotřebuje k tomu jejich pomoc.

  • · Edit

    Fendrych je ubožák,ten si vycucá z prstu cokoliv protiruského.Nebrat toho člověka vážně,je to sluníčkář,demagog a lže!!Překrucování faktů je pro něj naprosto normální…

  • Vracíme se až do středověku. Inkvizice považuje za kacířské – proruské vše, s čím nesouhlasí a co se jí nelíbí. Inkvizice nás nutí, abychom akceptovali „kulturu“ nájezdníků, takže se můžeme dočkat toho, že si bohatý Muslim vybere ve škole několik dívek, položí na lavici peníze a prohlásí, že jsou to jeho manželky. Inkvizice nás bude nutit i toto akceptovat. Jiná možnost, jak přijmout uprchlíky, není. Oni se přizpůsobovat nebudou. Co se týče Ruska, je to medvěd, který si chrání brloh. My se bojíme, aby nás nesežral, tak se necháme roztrhat vlkem a tygrem, kteří u nás už reálně škodí. Kdybychom nechali medvěda v klidu, nic by nám nehrozilo. Naopak by nám mohl pomoci vyhnat vlka a tygra. Pokud zůstaneme v EU a NATO, hrozí nám jen, že budeme dělat užitečné idioty v plánech na zničení Evropy.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*