Kauza VoZP: Jde Babišovi o zdraví lidí nebo o lukrativní byznys?

Kauza VoZP: Jde Babišovi o zdraví lidí nebo o lukrativní byznys?

Hnutí ANO ovládané oligarchou a mediálním podnikatelem Andrejem Babišem se už několik měsíců neúspěšně pokouší odvolat ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny Karla Šteina, tedy manažera, který vede třetí největší zdravotní pojišťovnu v zemi. Na tu ovšem dostal chuť Andrej Babiš jako podnikatel, který vstoupil do zdravotnického byznysu a nic mu nevadí ani to, že je jako ministr financí a místopředseda vlády ČR v očividném střetu zájmů!

Poté, co nedávno zkrachoval druhý pokus o odvolání současného šéfa VoZP, požádali zástupci vládního hnutí ANO Andreje Babiše ve správní radě o její mimořádné zasedání. V pátek se znovu pokusí ředitele VoZP znovu odvolat a ovládnout ho vlastními lidmi.

VoZP se stará o zhruba 700 tisíc klientů. Část členů správní rady VoZP blokuje odvolání současného ředitele mimo i jiné kvůli angažmá lídra a de-facto majitele hnutí ANO Andreje Babiše ve zdravotnickém byznysu.

Správní rada VoZP je rozdělena na dva tábory, z nichž jeden je zcela přesvědčen a opírá se i o právní podklady, že cítí zjevný tlak zástupců ANO ve správní radě o chuť od „Babišovců“ o dosazení svého člověka do vedení pojišťovny. Což je vzhledem k Babišově podnikání ve zdravotnictví nebezpečný precedens. Šéf hnutí ANO a majitel holdingu Agrofert se nijak netají tím, že by rád postoupil mezi klíčové hráče v tomto odvětví. Zatím se mu to příliš nedaří. Nabídka tuzemských nemocnic není ani po dlouhé zdravotnické krizi nijak oslnivá. Navíc nemá za zády svou pojišťovnu, což je pro stavbu vlastního zdravotnického impéria klíčové a nyní dostal chuť na VoZP, což by mu umožnilo ovládnout část velmi výnosného trhu s lidským zdravím!

Oficiálně Ministerstvo zdravotnictví ČR trvá na tom, že žádný pokyn ohledně hlasování vydán nebyl. Na odchod ředitele VoZP Šteina tlačí ve správní radě třetí největší zdravotní pojišťovny v zemi náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta nominovaný hnutím ANO a dosazený Babišovým „pucflkem“ Martinem Stropnickým. Rozložení sil ve správní radě ale zatím neumožnilo Kuchtovi jeho plán prosadit, potřeba ale opakovat, že zatím. Kromě šéfky správní radě se proti odchodu ředitele postavilo dalších osm radních. Kuchta má naopak podporu lidí dosazených do správní rady z Babišova ministerstva financí, paradoxní přitom je že ministerstvo zdravotnictví zastupuje ve správní radě zaměstnankyně ministerstva financí.

Do bitvy s lidským zdravím se těsně před zasedáním správní rady zapojily i noviny vlastněné Andrejem Babišem. A tak firemní deník Babišovy firmy deník Mf Dnes zveřejnil text, v němž o řediteli VoZP Šteinovi napsal, že se u něj v souvislosti s vyšetřováním údajné manipulace se zakázkami nalezlo 1,5 milionu českých korun. Ředitel Štein to pochopitelně odmítl, ono i z pohledu logiky je to zjevný nesmysl a tvrdí, že celý příběh je vykonstruovaný s cílem odstranit jej z vedení pojišťovny.

Je tedy nasnadě otázka: Jde panu Babišovi o zdraví lidí, o fungování třetí největší pojišťovny v zemi nebo tomuto Slovákovi jde jen o další ovládnutí lukrativního byznysu v naší zemi. A co až spolkne kořist jménem VoZP. Bude uspokojen?

 

(Andrej Babiš Foto: ČTK)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Komentář “Kauza VoZP: Jde Babišovi o zdraví lidí nebo o lukrativní byznys?

  • Babiš kupuje zdravotnická zařízení a potřebuje, aby mu je pomohla zdravotní pojišťovna protěžovat. Ten člověk se nezastaví sám. Budeme ho muset zastavit sami. ČSSD pro něj není konkurence, dokud jí ovládá Sobotka s Chovancem.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*