Kapitalismus či Socialismus?

Kapitalismus či Socialismus?

Když jsem nedávno předvídal pád současného kapitalistického systému, byl jsem upozorněn, že současný systém není kapitalistický, ale stále ještě socialistický.

Přišli i takové hlasy tvrdící, že kapitalismus je bez chyb a pokud nějaký chyby existují, pak jejich příčina není v kapitalismu. Mám z toho pocit jakoby kapitalismus byl pro některé lidi jakési božstvo. Něco jako modla posvátného býka či zlaté tele uctívané v minulosti mnoha pohanskými národy.

Kapitalismus vznikl ze slova kapitál. Kapitál představují peníze. Tedy již toto slovo nám indukuje zisk a jeho hromadění jako základ fungování systému.

Není to snad i základní charakteristika tohoto systému ve kterém nyní žijeme? Vidím to na každém kroku, jak se zdůrazňuje ziskovost a to i v takových oborech jakým je zdravotnictví. I člověk je hodnocen především podle toho, jaký zisk může přinést. Na trhu práce nezáleží kromě čistého trestního rejstříku na vašem charakteru, schopnosti soucítění. Záleží především na vaší výkonnosti, průbojnosti, dravosti. Všude je zdůrazněna soutěživost a boj.

kapitlismus

Socialismus z hlediska idejí naopak vychází ze slova socialis, což znamená družný a společenský. Naproti egoismu kapitalismu staví na první místo solidaritu a vzájemnost.

To co jsme žili před rokem 1989 však nebyl socialismus. Byla to jen jeho karikatura. Myšlenka byla sice hlásána, nicméně v reálu vládl ve společnosti egoismus. Tragédie reálného socialismu byla v tom, že krásné ideje se nedají nadekretovat shora. Ty musí vzejít ze společnosti samotné, od konkrétních lidí. Jinak budou vždy zneužity a vytvoří něco co v mnoha aspektech bude ještě daleko horší než představuje demokratický kapitalismus s důrazem na svobodu jednotlivce. Obdobné to bylo za tzv. nacionálního socialismu, kdy myšlenka určité vzájemnosti byla aplikována pouze v rámci jednoho konkrétního národa, jemuž měly ty ostatní národy sloužit.

Dnešní společnost považuji za kapitalistickou s některými prvky reálného socialismu. Jeho výhod využívají zpravidla ty nejvýše postavené elity a nadnárodní firmy. Krásným příkladem jsou velké banky. Zisky si nechávají, zatímco ztráty jím platí společnost= státy, tak jako tomu bylo během velké finanční krize roku 2008.

Do budoucna se domnívám, že je úplně jedno v jakém systému budeme žít. Zda formálně ponese strukturu kapitalismu se soukromým vlastnictvím či socialismus s vlastnictvím celospolečenským. To podstatné je v myšlení lidí. Pokud bude egoistické, bude jakýkoliv systém špatný a nefunkční. Pokud naopak bude rovnovážné a egoismus bude vyvažovat altruismus, pak každý systém bude funkční ve prospěchu nás všech.

Platón vyslovil myšlenku „ Štěstí naleznete, pokud se zajímáte o štěstí druhých“. Domnívám se, že přijetí této myšlenky většinou společnosti  je klíčem nalezení cesty ze současné krize ať z ni viníme kapitalismus, nebo socialismus.

 

Blog autora http://bajnar.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Kapitalismus či Socialismus?

 • Kdysi to byl Bábel, pomatený ďábel,
  potom to byl Babylon, ba, byl to zase on
  no a dnes je to demokracie, démona vláda, bestie … 🙂

  Dobré je si všimnout jak ta jejich demokracie vznikla: Desatero vyměnili za „listinu práv a svobod“ a to doslova a prostitutku nazvali „liberty“. Jakobíny založil tentýž jezuita Weishaubt jako Ilumináty. Po francouzské revoluci se ve Vatikánu oslavovalo a tiskly se pamětní medaile… Potom vznikly -ismy a různé strany téhož kozla. Výsledek máme před očima: kardinálové se odvolávají na demokratické principy a jde jim tak akorát o majetky a v Bibli pošlapali snad už úplně všechno. Třeba Karel Marx prý nebyl ateista, on jenom neměl rád Boha, nikde v „jeho“ práci se nedočtete o oběživu. O tom oběživu, které se stalo mocným nástrojem tiskařů peněz k placení válek, a kupování si vlád celého světa. Dílo Karla Marxe vzniklo podle knihy „Tajné dějiny Jezuitů“ trošku jinak, hádejte jak.
  Brzo bude dobře :-). A brzo bude zle. Jak komu. …

 • Bylo by načase pochopit, že kapitalismus, komunismus a socialismus měli v jádru úplně tu samou chybu a proto jejich zavedení do praxe selhalo a platí to i pro další -izmy a náboženství. A selže to znova,znova a znova dokud to lidi nepochopí. Každá myšlenka, kterou se pokusíte závést do praxe narazí na fatální problém – existjí mezi námi paraziti (a je jich bohužel hodně), kteří budou předstírat cokoli, jen aby z toho něco káplo. Budou předstírat jakýkoli systém a budou jeho největšími zastánci, ale přitom ho překroutí tak, aby fungoval pro ně. Dokud tyhle lidi neodstraníte, nebude vám fungovat nic.
  Ve skutečnosti kapitalismus i socialismus můžou být dobrým systémem, ale musíte předtím udělat takovou drobnou, téměř nemožnou věc – musíte odstranit parazity.
  Nakonec se dostaneme k tomu, že potřebujete aby to každý člověk myslel s druhými dobře a nehrabal pro sebe, protože on jsou všichni. A není to tak, že tento přistup je vhodný, on je nutný k tomu aby vůbec nějaký systém fungoval. Popravdě stačí mít tento přístup k ostatním a bude fungovat jakýkoli systém.

 • V roce 1989 jsme doufali, že nový režim vezme to lepší z kapitalismu i socialismu. Bohužel si vzal z obojího to horší.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*