Kaddáfího syn usiluje o libyjské prezidentství 10 let poté, co kampaň podporovaná NATO uvrhla zemi do chaosu

Kaddáfího syn usiluje o libyjské prezidentství 10 let poté, co kampaň podporovaná NATO uvrhla zemi do chaosu

Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího údajně vyhlíží nejvyšší úřad ve své zemi deset let poté, co byl jeho otec svržen a zavražděn vzbouřenci podporovanými NATO, což vyvolalo mnohaleté občanské nepokoje.

Sajf al-Islám Kaddáfí začal oslovovat západní i jiné diplomaty, zatímco se snaží znovu vstoupit do veřejného života, napsal deník Times. Jakmile bude pokládán za nástupce svého otce, chystá se kandidovat v libyjském prezidentském souboji 24. prosince. Když telefonicky hovořil s redakcí, řekl, že je v dobrém zdravotním stavu, a potvrdil svůj vztah s týmem poradců, kteří jednají jeho jménem.Očekává se, že Kaddáfí v blízké budoucnosti veřejně oznámí své politické ambice. Stále však není jasné, zda bude moci kandidovat, neboť nový volební zákon, který se v současnosti připravuje, by ho mohl potenciálně vyloučit z účasti.

Osmačtyřicetiletého muže zajali a uvěznili ozbrojenci v roce 2011. Jeho věznitelé ho osvobodili o šest let později na základě dohody o amnestii. Od té doby se skrývá. Stále čelí zatykači v Libyi a podle deníku Times je stíhán i Mezinárodním trestním soudem (ICC). Několik jeho sourozenců zůstává ve vězení v Libyi i v zahraničí.

Zdroje, které hovořily s deníkem, uvedly, že zatykač ICC může být zrušen, ale že Kaddáfí bude pravděpodobně kandidovat, i kdyby tomu tak nebylo. List spekuloval, že americký ministr zahraničí Antony Blinken, který byl hlasitým zastáncem kampaně NATO v Libyi, by se pravděpodobně postavil proti myšlence, že by se Kaddáfího syn ucházel o úřad.

Sajf al-Islám Kaddáfí se v roce 2018 dostal na přední stránky novin poté, co agentura Bloomberg uvedla, že s ním ruští diplomaté krátce poté, co byl propuštěn z vězení, hovořili prostřednictvím videopřenosu. Mluvčí rodiny v té době řekl, že Kaddáfí chce kandidovat na prezidenta.

Moskva na zprávu agentury Bloomberg reagovala prohlášením, že nikdo by neměl být vyloučen z politického procesu Libye, a dodala, že udržuje kontakt s různými skupinami v zemi ve snaze pomoci usnadnit mírová jednání. Po intervenci podporované NATO zažila Libye roky občanské války a politických turbulencí. Směřuje k urovnání mezi tripoliskou vládou národní dohody a samostatným řídícím orgánem podporovaným vojenským velitelem Chalífou Haftarem, který ovládá východ země.

Jak GNA, tak Haftarem podporovaná administrativa se dohodly, že podpoří centrální vládu. Libyjský parlament v březnu jmenoval do čela prozatímní vlády do prosincových voleb premiéra Abdula Hamida Dbeha.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*