Julian Assange měl následovat Edwarda Snowdena do Ruska

Julian Assange měl následovat Edwarda Snowdena do Ruska

Americké ministerstvo spravedlnosti zaslalo Spojenému království požadavek na vydání novináře Juliana Assangeho. Zakladatel serveru WikiLeaks má v poslední době spoustu trápení. Server Pravda.ru hovořil o osudu jednoho z nejslavnějších novinářů s Israelem Shamirem – zástupcem WikiLeaks pro Rusko a skandinávské země.„Zatčení Juliana Assangeho přišlo jako velká rána pro svobodu v širokém slova smyslu. Proč jel nakonec do Anglie? Edward Snowden odcestoval do Ruska, kde našel ochranu, ale Assange odjel do Londýna, kde byl zatčen tímto opovržlivým způsobem“.

„Když Julian Assange založil WikiLeaks a začal dělat, co dělal, šli po něm téměř okamžitě. Nejdřív odletěl na Island, kde se dočkal vřelého přivítání. Nicméně, objevily se tam místní problémy, protože hlavní podporovatel WikiLeaks, který byl na Islandu, se pokusil WikiLeaks odebrat“.

„Pro komerční účely?“

„Ano, došlo k osobnímu pokusu anektovat WikiLeaks a Julian musel rychle uniknou do Švédska. Švédsko čekalo na Assange s otevřenou náručí, ale strávil tam velmi krátkou dobu. Každý byl vůči němu velmi přátelský a pohostinný, všichni se k němu chovali velmi dobře. Potíže nastaly, když na policii přišly dvě ženy a řekly, že je Assange zneužil. Najednou se objevily novinové titulky, které o něm psaly jako o násilníkovi.

„Tato bouře netrvala dlouho, ale Julian se musel rozhodnout, kam půjde dál. Odletěl do Anglie, kde bylo vše nejprve v pořádku. Byl tam jeden muž, který vlastnil krásný hrad v západní Anglii. Bylo to krásné místo, byl jsem tam. Bylo to ideální místo pro práci, kde (Assange) později dostal od Manninga velký dárek. Dostal se k tomu, co bylo později označováno jako problematika pro ministerstvo zahraničí. Švédská vláda zahájila proti Assangeovi trestní řízení a Spojené království vydalo rozkaz k jeho zatčení. Mohli ho zatknout dávno předtím, ale vypadalo to, že natahují čas. Nakonec mu dali na kotník elektronický náramek, ale stále byl na svobodě po dobu jednoho roku nebo více, což byla celkem dlouhá doba. Assange však nemohl opustit Británii a pak skončily všechny ty dočasné odpustky.“

„Když začali hovořit o příležitosti předat Assange do Spojených států, požádal ekvádorského prezidenta Rafaela Correa o politický azyl. Samozřejmě si nedokázal ani představit, že tam bude muset zůstat tak dlouho. Žil tam (na ambasádě) několik let a jednoho dne ho britská policie odtáhla z budovy a jeho osud je stále zahalen tmou.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*