Juan Guaido se snaží rozprodat venezuelský ropný průmysl

Juan Guaido se snaží rozprodat venezuelský ropný průmysl

„Dočasný prezident“ nabídl prodat venezuelskou ropu zahraničním soukromým společnostem a USA již vyjádřily ochotu jí koupit.  

Juan Guaido, samozvaný dočasný prezident Venezuely, představil návrh zákona, který umožní prodávat venezuelské zásoby ropy soukromým společnostem. Tento krok by smrštil účast státem řízené ropné společnosti PDVSA.„Musíme změnit současnou strukturu…musíme otevřít ropný průmysl soukromým investicím,“ uvedl Ricardo Hausmann, Guaidův delegát v Meziamerické rozvojové bance.

Podle navrhované legislativy by se soukromé firmy mohly rozhodnout provozovat každodenní provoz na venezuelských ropných polích, což je zásadní rozdíl od zákonů přijatých bývalým vůdcem Venezuely Hugem Chávezem, jenž umožnil zahraničním společnostem držet pouze minoritní podíly, aniž by měly kontrolu nad provozem.

Ropná společnost PDVSA by zůstala hlavním hráčem v ropném průmyslu ve Venezuele, uvádí se ve zprávě, ale aktiva společnosti budou převedena a vydražena „nezávislým regulátorem“, Národní agenturou pro uhlovodíky.

„Všechny nádrže na uhlovodíky by mohly být součástí aukce, o níž rozhodne venezuelská Agentura pro uhlovodíky,“ stojí v návrhu zákona.

Není žádným překvapením, že Spojené státy jsou velmi dychtivé investovat do venezuelské ropy, jak uvedl John  Bolton, americký poradce pro národní bezpečnost: „Bude to znamenat velký rozdíl pro USA ekonomicky, pokud bychom mohli umožnit americkým ropným společnostem investovat do produkce ropy ve Venezuele.“

Bolton opakovaně vyzval legitimního venezuelského prezidenta Nikolase Madura, aby odstoupil a dokonce naznačil možnost vojenského zásahu jako způsob, jak vyřešit současnou krizi v jihoamerické zemi.

Nový navrhovaný zákon by zavedl pružnou sazbu licenčních poplatků s minimem 16,67 procenta a maximálně 30 procent, v závislosti na cenách ropy a odstranění stínových daní, které navyšují platby, podle agentury Reuters.

Nicméně, Guaidova legislativa zatím zůstává jen symbolická, jelikož úřadující prezident Maduro je ten, kdo řídí národní armádu a ropná pole.

Luis Rojas, ředitel odboru ropných dělníků na východě země, vyjádřil své znepokojení nad myšlenkou Guaidoa privatizovat ropný průmysl.

„Byl by to krok zpět, nebylo by to v souladu s tím, co Chávez zanechal dělníkům, což je společnost, která je svobodná, znárodněná společnost,“ řekl agentuře Reuters.

Ropný průmysl, který produkuje přibližně 90 procent příjmů Venezuely, byl v roce 2001 znárodněn Hugem Chávezem, což donutilo zahraniční společnosti buď vstoupit do společného podniku ovládaného společností PDVSA, nebo – jak tomu bylo u společností ConocoPhillips a Exxon Mobil Corp – opustit zemi.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*