John Bolton se snaží podkopat mírové procesy v Koreji

John Bolton se snaží podkopat mírové procesy v Koreji

Deep State a americký Kongres se snaží podkopat úsilí prezidenta Trumpa o nastolení míru na Korejském poloostrově, tvrdí americký politický analytik profesor Dennis Etler.  

Etler tvrdí, že nový americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton je jedním z klíčových hráčů americké válečné strany, která se postavila proti mírovému procesu mezi Jižní a Severní Koreou.

Deník Press TV napsal: Bolton v pátek prohlásil, že prezident Trump nepožádal Pentagon o možnosti, jak snížit počet amerických sil nasazených v Jižní Koreji.

Prohlášení Johna Boltona přišlo den poté, co deník New York Times oznámil, že americký prezident hledá možnost jako omezit počet amerických vojáků nasazených v Jižní Koreji.

„Příběh New York Times je naprostý nesmysl. Prezident nepožádal Pentagon, aby mu poskytl možnosti pro snížení počtu amerických sil nasazených v Jižní Koreji,“ řekl Bolton.Profesor Etler řekl: „Spojené státy vstupují do nezmapovaných vod při navrhovaných mírových rozhovorech mezi Trumpem a Kim Čong-unem. Summit a vyhlídka na oficiální ukončení nepřátelských akcí na Korejském poloostrově po téměř 70 letech konfliktu jsou vyvrcholením jaderných a raketových programů KLDR. Bez provokativních kroků Severní Koreje by neexistovala žádná motivace ke změně patnáctileté patové situace, která dává USA důvod udržet svou vojenskou přítomnost ve východní Asii.“

„Kim Čong-un, zatím vůdce KLDR, neoperuje ve vakuu. Představuje vůli severokorejského národa a jeho lidu. Taková je politika KLDR, nikoli samotného Kim Čong-una, která zahájila mírový proces. Vytvořením důvěryhodného nukleárního programu k odrazení snah amerického imperialismu izolovat a zastrašovat sever, Kimův náskok se srovnal s Trumpovým a vyvolal otázku americké agrese na Korejském poloostrově,“ dodal.

„Dramatický obrat ve vztazích mezi severem a jihem byl iniciován KLDR s pokusy o sblížení na jihu, účasti na zimních olympijských hrách v Pchjongjangu, výzvou k osobnímu setkání s Trumpem, setkáním s čínským prezidentem Xi Jinpingem v Pekingu a summitem mezi Marshall Kimem a prezidentem Moonem. Tyto iniciativy postavily USA do neudržitelné pozice,“ uvedl.

„Trumpova dřívější pozice, která požadovala redukci americké přítomnosti v Jižní Koreji a denuklearizaci Korejského poloostrova způsobila, že Spojené státy nedokázaly pozitivně reagovat na příslib Kima vzdát se jaderného programu výměnou za mírovou smlouvu a záruku svrchovanosti KLDR a neintervenování do jejich vnitřních záležitostí. Kimova návštěva v Pekingu posílila vyjednávací pozici severu tím, že Čína poskytla podporu mírovému procesu,“ uvedl analytik.

„Otázka postavení amerických vojsk na jihu po mírové smlouvě se tak stala bodem pozornosti. V USA existuje mnoho sil, a to jak v Kongresu, tak v takzvaném „Deep State,“ které chtějí potopit mírový proces, mezi ně patří i poradce pro národní bezpečnost Bolton. Jejich neústupnost v odmítání a dokonce diskutování o stažení vojáků má znamenat tlumení mírového procesu tím, že dají severu neobchodovatelnou poptávku, která by v prvé řadě učinila vyjednávání o mírové smlouvě nemožné,“ poznamenal.

„Ale Kim už tento manévr vyloučil tím, že uvedl, že pokračující nasazení amerických sil na jihu není překážkou v podepsání mírové dohody. To dává Trumpovi, který zoufale potřebuje „vítězství“, aby oživil jeho prezidentské sliby, příležitost úspěšně uzavřít mírovou smlouvu se všemi zúčastněnými stranami. Pak by mohl být vyvíjen tlak na případné stažení amerických vojsk,“ tvrdí profesor.

„Zastánci tvrdé linie v Trumpově administrativě chtějí tomuto výsledku předejít za každou cenu, ale Trumpova osobní agenda jim v tom může zabránit. Otázkou je, zda Trumpova donkichotská kampaň k denuklearizaci Korejského poloostrova uspěje nebo se bipartitní washingtonská válečná strana opětovně navrátí,“ poznamenal.

„Míč je ve Washingtonu, ale americký tým se zdá být rozdělen mezi svého hvězdného hráče a trenéra. Nepřátelský tým v Pchjongjangu nyní sedí na lavici s Jižní Koreou a Čínou, která čeká na křídle, aby podpořila Kimovu pozici. Výsledkem bude, zda v dohledné budoucnosti zavládne mír, nebo trvalý konflikt ve východní Asii,“ uzavřel komentátor.

 

(Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “John Bolton se snaží podkopat mírové procesy v Koreji

  • USA nemaji zajem na mirovem uspodarani obou zemi Koreje. Pro ne je dulezite vytvaret dlouhotrvajici konflikt, ne nejake mirove tanecky. Kdyz reknou, ze odejdou ze Syrie, udelaji pak pravy opak, navysi tam sve jednotky. Uzavrou smlouvy, ktere porusi vzapeti, nebo vypovi, kdykoliv se zmeni jejich strategie, ci politici nebo vlada. Uvaluji uz sankce na cely svet a ten jako dosavadni lokaj ted nevi co ma delat, co si muze za ‚samostatne‘ kroky dovolit. To je zasadni problem poskoku USA Merkelove, Macrona, Mayove i jinych statu a jejich lokajskych loutek.
    V USA zuri ted statni prevrat ve zpomalenem tempu, Trump hraje svou partii tak, aby vyhral. Jeho krokum a rozhodnutim se neda rozumet, on nevladne, ale je z velke casti ovladan.
    Svet stoji na hrane svetoveho konfliktu a dosud nejsilnejsi hrac je necitelny, stahuje se zpatky a nechava sve vazaly, aby se starali sami o sebe. Ti nejsou na to pripraveni, ani vybaveni, jsou to politicke mrtvoly a nepratele lidi, protoze zastavaji jakoukoliv lez a podlost USA. Pracuji v jeho zajmu, ne v zajmu svych zemi.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*