Jmenování Saudské Arábie do čela Rady OSN pro lidská práva je groteskní- HRW

Jmenování Saudské Arábie do čela Rady OSN pro lidská práva je groteskní- HRW

Organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) obvinila Saúdskou Arábii za její utlačování proreformních aktivistů a disidentů, porušování práv zahraničních pracovníků a za systematickou diskriminaci žen a náboženských menšin. Království bylo soustavně označováno jako „nejhorší z nejhorších“ s ohledem na politickou a občanskou situaci práv a přesto je režim Saudské Arábie znovu jmenován jako hlava klíčového panelu v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC), uvedl server PressTV.

„Vláda přísně omezuje svobodu projevu, sdružování a shromažďování a útočí na disidenty, zatýká a vězní své kritiky, včetně zastánců lidských práv. Mnoho z nich se stalo obětí nespravedlivých soudních procesů, včetně speciálního protiteroristického soudu, který také vynesl rozsudky smrti,“ stojí v poslední výroční zprávě Amnesty International o stavu lidských práv v Saúdské Arábii z roku 2014/15.

Faisal bin Hassan Trad (L)saúdský vyslanec Úřadu OSN v Ženevě (UNOG), představuje jeho pověřovací listinu Michaleu Mollerovi, působícímu generálnímu řediteli UNOG dne 7. ledna 2014. Foto: PressTV
Faisal bin Hassan Trad (L)saúdský vyslanec Úřadu OSN v Ženevě (UNOG), představuje jeho pověřovací listinu Michaleu Mollerovi, působícímu generálnímu řediteli UNOG dne 7. ledna 2014. Foto: PressTV

Saúdská Arábie, podle skupin za lidská práva, zůstává zemí s nejvyšším počtem poprav na světě, kdy bylo v zemi popraveno nejméně 2.208 lidí mezi lednem 1985 a červnem 2015.

Zpráva HRW 3. září varovala, že za nově jmenovaného saúdského panovníka, krále Salman bin Abdulaziz Al Sauda, bylo již popraveno 119 lidí, včetně odsouzených za nenásilné drogové trestné činy, což ukazuje výrazný nárůst ve srovnání s 88 zaznamenanými popravami v roce 2014.

Navzdory „rozsáhlého používání trestů smrti,“ „veřejných poprav“ a řady dalších porušování lidských práv, Faisal bin Hassan Trad, saúdskoarabský stálý zástupce úřadu OSN v Ženevě, byl v červnu jmenován jako vedoucí pětičlenné poradní skupiny, významného panelu UNHRC. Jeho jmenování nicméně zůstalo neohlášené do 20. září, kdy nevládní organizace OSN v Ženevě ohlásila jeho opětovné jmenování, s odvoláním na dokument OSN ze 17. září.

Poradní skupina, která má Řecko, Alžírsko, Chile a Litvu jako její další členy, je pověřena výběrem úředníků pro 77 pozic pro adresování konkrétních zemí při porušování lidských práv po celém světě.

Jmenování strhlo masivní vlnu mezinárodních protestů, kdy některé hlasy za lidská práva nazvaly toto jmenování „groteskní“, „pobuřující“ a „skandální“.

„Toto jmenování je groteskní,“ uvedla Alexandra El Khazenová, vedoucí Reportérů bez hranic pro Blízký východ a severní Afriku (RSF) a dodala, že „Je pobuřující, že OSN umožní Saúdské Arábii, jedné ze zemí nejvíce porušujících lidská práva, aby předsedala této porotě.“

 

 

PressTV/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*