Jihokorejští právníci začali právní bitvu k zastavení amerického protiraketového systému THAAD

Jihokorejští právníci začali právní bitvu k zastavení amerického protiraketového systému THAAD

Jihokorejští právní experti plánují ústavní žalobu na návrh Soulu a Washingtonu, nasadit v příštím roce v jihovýchodní části země americký protiraketový systém THAAD.

Jižní Korea v pátek oznámila svůj záměr nasadit obranný americký protiraketový systém THAAD u golfového hřiště v Gyeongsangbuk-do, oblasti Jižní Koreje.

Soul a Washington v červenci zvolili protiletadlovou raketovou základnu v Seongju, 296 kilometrů jihovýchodně od hlavního města, jako místo pro tento systém.

Nicméně, obyvatelé v regionu silně proti tomuto rozhodnutí protestovali kvůli environmentálním a zdravotním rizikům, včetně potencionálních škodlivých účinků z emisí z X-band radaru.

Začátkem tohoto týdne, ministerstva obrany Jižní Koreje a USA dokončily přípravy k nasazení raketového systému THAAD a dospěly k závěru, že golfové hřiště je nejlepší umístění, protože „je již vybaveno potřebnou infrastrukturou pro tuto instalaci,“ která může být dokončena již v příštím roce, informoval Yonhap News.

Golfové hřiště je v současné době ve vlastnictví společnosti Lotte Group a stálo vládu 91.000.000 dolarů. Obyvatelé Gimcheonu, města přilehlého k navrhovanému umístění štítu, již hrozili masivními protesty, v případě, že bude plán nasazení systému THAAD realizován.

Nicméně, Soulu a Washingtonu může být opět zabráněno nasazení systému THAAD, díky plánovaným právním krokům jihokorejských právních odborníků.

Jihokorejský právník Kim Jin-Hyung z organizace Minbyun (Právníci pro demokratickou společnost), řekl agentuře Sputnik, že je připravován útok proti návrhu, na základě toho, že THAAD představuje hrozbu pro bezpečnost země.

„Vzhledem k tomu, že vláda určila místo pro nasazení systému THAAD, naše organizace se rozhodla podat ústavní žalobu a zahájit soudní řízení,“ řekl Kim Jin-Hyung.

„Nasazení systému THAAD, který se stane článkem v americkém systému protiraketové obrany, vyvolá ostrou reakci Číny a Ruska. To jen zvyšuje napětí a riziko vzniku vojenského konfliktu v jihovýchodní Asii a nijak nepřispívá k bezpečnosti na korejském poloostrově.“

Právník si myslí, že Minbyun má případ podložen na dobrém právním základu jihokorejské ústavy, která uvádí, „že každý občan má právo na zdravé a příjemné prostředí.“

„Je třeba, aby se minimalizovala protiústavnost tohoto rozhodnutí, které porušuje právo provádět nezávislá rozhodnutí, právo na příjemné prostředí, jakož i právo na zdraví, které jsou zaručeny ústavou,“ uvedl Kim Jin-Hyung.

USA a Jižní Korea oznámili plány o nasazení systému THAAD, nezbytného k odrazení rozvíjení jaderného programu Severní Koreou.

Dne 9. září, Pchjongjang oznámil, že provedl svůj pátý test nově vyvinuté jaderné hlavice.

Čína vyjádřila svůj nesouhlas se severokorejskými jadernými testy a uvalila proti Pchjongjangu nějaké sankce, v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Nicméně, Peking je také proti rozmístění amerického raketového systému THAAD v regionu, který lidé vidí jako potenciální ohrožení jejich bezpečnosti uprostřed úsilí USA posílit svůj vliv a vojenskou přítomnost v Tichomoří.

„Jako každá jiná země, Čína nemůže být ani vágní ani lhostejná v bezpečnostních otázkách, které ovlivňují její základní zájmy,“ napsal čínský deník People’s Daily.

„Pokud Spojené státy a Jižní Korea naruší strategické a bezpečnostní zájmy zemí v tomto regionu, včetně Číny, pak za to zaplatí svou cenu a dočkají se protiútoku,“ pokračoval článek v čínském deníku, i když neuvedl nic konkrétnějšího.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Foto: AP Photo/ Ahn Young-joon)




Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Jihokorejští právníci začali právní bitvu k zastavení amerického protiraketového systému THAAD

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*